docenten gemeen: ze zijn gemotiveerd en kijken niet op een uurtje extra. Het bureau zelf zorgt voor uitgebreide les overzichten en instructiematerialen zoals overheadsheets, powerpointpre- sentaties, meetapparatuur, computers en rekenmachines. De uitgewerkte les programma's waarborgen dat alle onderdelen aan bod komen want de in houd van de lesstof is niet vrijblijvend. Het voorgeschreven lesprogramma moet precies worden gevolgd. Alle cur sussen zijn ook NEN-ISO 9001 gecertifi ceerd. De cursisten komen uit gevarieerde werkplekken: gemeenten, ingenieurs bureaus, provincies, waterschappen en (soms) het Kadaster. De meeste cursisten zijn met het diploma Aspirant Land- Enkele scripties die meetkundige nog niet tevreden. Zij gooien er nog een paar gezien mogen modules tegenaan en gaan door naar de cursus Landmeet- worden. kundige (3A en 3B). Die cursus gaat over ruimtelijke orde ning, bestemmingsplannen, stedenbouwkunde en grond verwerving maar ook over het leggen van meetkundige grondslag, berekenen van meetpunten, voorwaartse- en achterwaartse insnijdingen en het uitzetten in moeilijke terreinen en situaties. Ook wordt geleerd te werken met softwareprogramma's als Pythagoras, Move, AutoCad en Windows en wordt kennis gemaakt met GPS. Aan het eind van de cursus moet de cursist geheel zelfstandig een terrein gecodeerd kunnen opmeten en de gegevens kunnen ver werken tot een tekening. "We trekken er hard aan", zegt Zondag, "dit diploma heeft in de praktijk zijn waarde bewezen en wordt vaak gevraagd bij vacaturemeldingen". Zondag toont enkele fraaie exem plaren van recent ingediende scripties en die mogen er zijn. Vergelijkbaar met het programma van de landmeetopleiding zijn de oplei ding Maatvoeren in de Bouw en de op leiding Uitzetter in de GWW (Grond-, Weg- en Waterbouw). In de opleiding Maatvoeren in de Bouw kan men cursussen volgen vanaf as- sistent-maatvoerder, maatvoerder tot hoofdmaatvoerder. In die cursus ko men overigens veel onderdelen voor die ook in de landmeetopleiding wor den behandeld. De opleiding Uitzetten voor de Weg en Waterbouwkunde is opgebouwd uit modules die lopen van assistent-uitzet ter tot hoofduitzetter, met een moge lijkheid van toelating tot de cursus Ho gere Landmeetkunde. Het einddoel van negentig procent van de cursisten die zijn gestart met de opleiding tot landmeetassistent blijkt het di ploma Hogere Landmeetkunde te zijn. Dat kan worden be haald door de cursus waarin men het terrein van de hogere landmeetkunde betreedt, waarbij vrijwel de hele HTW wordt doorgewerkt: kwaliteitsbeheersing, mathematische geodesie, vereffenen met Move, puntsbepaling, kwaliteits zorg, vastgoedinformatie, Kartografïe, fotogrammetrie, GIS en GPS-technielcen. Voorwaarden zijn dat het diploma BOB Landmeetkundige of een gelijkwaardige opleiding mts Landmeetkunde is behaald en dat de cursist door de exa mencommissie toegelaten wordt tot deze hogere opleiding. En wie dan nog moed heeft, lean de studie voortzetten aan de Hogeschool voor Geodesie en Geo-informatie. Persoonlijke Het kan natuurlijk niet anders of er is Alle cursussen worden begeleid door ervaren praktijkmen sen zoals docenten van mbo- of hbo-opleidingen, soms al ge nietend van vut of pensioen, en dito medewerkers van over heidsdiensten en ingenieursbureaus. Eén ding hebben de ondersteuning bij cursus AutoCad. ook een eigentijdse opleiding informa tica met daarin trainingen in GIS, GEO-INFO 2005-11 Mb - 4 M Lj 1 r1 Maatvoeren, uitzetten en digitaal rijbewijs Deskundige ondersteuning

Geo-Info | 2005 | | pagina 30