AutoCad, Windows, Excel en Acces. Bij zonder daarin is een cursus Digitaal Rijbewijs voor Uitvoerders en Maat- voerders; een opleiding die niets met autorijden heeft te maken maar ge noemde ambachtslieden over de digi tale drempel moet trekken door hen enige vaardigheden in het gebruik van Windows, Word, Outlook Expres, Ex cel en AutoCad bij te brengen. Opmerkelijk vindt Zondag dat, waar bij (semi-)overheidsdiensten veelal di gitaal wordt gewerkt, vooral de bouw nog erg traditioneel blijkt te zijn. "Wij doen nu ons best ook de bouw digitaal te laten gaan waarvoor, behalve het di gitaal rijbewijs, ook speciale applica tie-programma's en -cursussen zijn op gezet om de voordelen van digitaal werken (bij maatvoeren, uitzetten en administreren) aan te tonen." Zondag heeft zelf nieuwe uitzettech- nielcen bedacht voor het maatvoeren en onder andere het uitbreidingsplan van Gameren bewerkt om geschikt te maken als oefenobject voor het uitzet ten van wegen, bouwblokken en riole ring. Daarnaast heeft Zondag boeken geschreven op mbo- en hbo-niveau ten behoeve van de opleidingen aan ROC's, Hogescholen en Universiteiten y 1 U* "Naast het aanbod van 'vaste' cursussen zijn voor specifieke onderdelen specia le applicatiecursussen ontwikkeld, na melijk voor Geo-informatie, GIS, GPS en AutoCad, en op verzoek van bedrijven of diensten werken wij mee aan om scholingscursussen voor mensen die, Het tuinhuis is een om welke reden ook, een andere rich- goede plek voor Het oefenterrein in landmeter wilde worden, een directeur van een verzor- Gameren biedt veel gingshuis die eveneens meer arbeidsvreugde in de land- variatie om te meetkunde denkt te vinden, en nog wat incidenteel uitge meten. voerde omscholingsactiviteiten om mensen aan een baan te helpen in de bouw of in de landmeetkunde wat daar moge lijk beter lukt dan in hun oude stiel. "Maar als iemand een speciale cursus wil, helemaal gericht op de eigen situatie, dan kan daar ook voor worden gezorgd want we zeggen nooit 'nee'", aldus Zondag. Als voorbeeld noemt hij de uitvoering van een scheepsmeting van een ma rineschip in Den Helder waarvan de wanden moesten wor den opgemeten. "Een hele leuke en interessante klus want er zitten niet veel rechte stukken aan een dergelijk schip." Het 'andere' meet- en oefenterrein in Gameren is een be zoek zeker waard. Anderhalve hectare groot en oorspronke lijk een boomgaard waarvan nog slechts enkele hoge appel bomen getuigen. De rest is omgebouwd en als zodanig niet ting uit willen", zegt Zondag. overleg over meting meer herkenbaar. Maar het lijkt ook niet direct op een in- Hij noemt voorbeelden van een kok die of praktijkopdracht. structieterrein. Wel moet het een genoegen zijn hierin met theodoliet of totalstation tussen de overwegend kromme en slingerende paadjes en bebossing de juiste richting te zoe ken. Ter ondersteuning van de meetwerlczaamheden is in de tuin een netwerk van meetpunten aangelegd van waar uit uitzettingen of bijmetingen kunnen worden gedaan. Maar dan nog is het vast vaak goochelen om 'zicht' te krij gen want overal is begroeiing. Hier en daar bieden verhoog de opstelplaatsen in het heuvelachtig terrein een oplossing. Overigens biedt de tuin voldoende afleiding als de meting stagneert want in de waterpartijen bloeien talloze waterle lies en spartelen regelmatig vissen rond. Als er een grote plons klinkt, weet Zondag dat die door een karper wordt veroorzaakt. Wie de meting even wil onderbreken tijdens een regenbui of al te grote hitte, kan beschutting vinden in een fraai tuin huis dat is gebouwd op de plek met het mooiste uitzicht op de tuin en de vijvers. Het is tevens een plek voor bespreking met de instructeur over de uitvoering van de meting of, zo- I GEO-INFO 2005-11 1 "We zeggen nooit nee" Landmeten tussen waterlelies en karpers

Geo-Info | 2005 | | pagina 31