Verslag e Britse Society of Cartographers organiseert elk jaar een 'Summer School', een vierdaagse confe rentie voor haar leden (maar ook toegankelijk voor niet-leden) waarin een breed spectrum aan GIS en lcartografisch georiënteerde lezingen en workshops wordt aangeboden. Meestal biedt het ook de kans een aantal organisaties te bezoeken die op een of andere wij ze betrokken zijn bij kartering. De vriendschappelijke en ontspannen sfeer die kenmer kend is voor de Summer School, bevordert informele ont moetingen. Dit jaar werd de Summer School, van 5-8 sep tember, gehouden in Cambridge en hij werd bijgewoond door een record aantal van 160 voornamelijk Britse deel nemers. Deelnemers zijn universitaire docenten, lcartografen en GIS'sers die werken bij (nationale) lcarteringsorganisa- ties, commerciële bedrijven, en zelfs hobbyisten die kaar ten in hun vrije tijd ontwerpen, bijvoorbeeld ten behoeve van historisch onderzoek of sportieve activiteiten zoals wandelen en fietsen. Gezien de hype rond internet was het te verwachten dat veel lezingen dit jaar de versprei ding van op GIS gebaseerde kaarten via internet als onderwerp hadden. Door het restrictieve beleid van de Ordnance Survey ten aanzien van copyrights op ruimtelijke gegevens is de vrije distributie van geo-data altijd weer een 'hot topic'. Veel van de presentatoren doen weinig tot geen moeite hun frustraties betreffende het OS-beleid terzake te ver bergen. Jeroen von den Wormpraktijk docent Thematic and web mapping Department of Geoinformatics Production, ITC, Enschede Roger Longhorn (info-Dynamica On derzoek Associates) maakte in zijn le zing "Fee or Free?" een vergelijking tussen kwaliteit en levering van geo- gegevens door nationale lcarterings- organisaties in Groot-Brittannië en de rest van Europa. Hij baseerde zich daarbij op het in augustus 2005 door de Geospatial Information Techno logy Association (GITA) gepubliceer de white paper: "Fee or free, the go vernmental data ownership debate". Jo Walsh, schrijfster van het boelc "Mapping Hacks" en Steve Coast ga ven beiden een presentatie die recht streeks betrekking had op de vrije distributie van ruimtelijke gegevens bestanden. Zij bespraken de moge lijkheden tot de ontwikkeling van een Open SDI dat vrij gebruik van be schikbare geo-gegevens biedt aan openbare en professionele gebrui kers. Een dergelijk open GDI is geba seerd op de actieve participatie van lokale belangengroepen en het pu bliek. Walsh maakte een vergelijking tussen verschillende types: vrij be schikbare Open Source GIS software en Google Maps; software die door ie dereen kan worden gebruikt om aan een dergelijk open GDI bij te dragen. De presentatie van Coast richtte zich op de daling van de kosten van het gebruik van GPS en recente, techno logische ontwikkelingen die het mo gelijk maken gezamenlijk via het internet 'open geo-data portals' te openen om 'open geo-data' te verza melen en te gebruiken. Zijn website (www.OpenStreetMap. org) beoogt een voorbeeld voor een dergelijk por tal te zijn. Ed Parsons (van de Britse Ordnance Survey) liet zich niet onbetuigd en verdedigde met verve de rol van de Ordnance Survey als leverancier van ruimtelijke gegevens en de door de OS gehanteerde politiek ten aanzien van de distributie en het gebruik van deze gegevens. Hoge kwaliteit van ge gevensbestanden vraagt zijn prijs, was het uitgangspunt van zijn pre sentatie ("Is there a free lunch in geo- De setting van de SoC Summer School: op en top Cambridge! GEO-INFO 2005-11 p-W I- a. 41ste Annual Summer School fï li' [wn L"J

Geo-Info | 2005 | | pagina 42