Verslag an 21 tot 23 september 2005 vond in de Duitse Hanze stad Rostoclc de 53ste Duitse Kartografendag plaats, georganiseerd door 'Deutsche Gesellschaft für Karto- graphie' (DGfK). De conferentie viel samen met de 25ste jaarlijkse Wetenschappelijke en Technische Bijeenkomst van het 'Deutsche Gesellschaft für Photogrammetrie, Fer- nerlcundung und Geoinformation'. Een gouden greep: de deelnemerslijst telde meer dan 350 aanwezigen. Het thema voor de gezamenlijke conferentie was 'Geo-government'. Edward Mac Gillavry. Woensdagochtend 21 september 2005 werd de Kartografen dag geopend in één van de oude universiteitsgebouwen in de historische binnenstad. Na de lunchpauze werd het pro gramma voortgezet op het universiteitsterrein ten zuiden van de binnenstad met de opening van de bedrijvenmarlct door de voorzitter van de DGfK. Vervolgens werden in twee presentaties duidelijke verbanden gelegd tussen kartogra- fie, fotogrammetrie en aardobservatie. Niet alleen werd ge wezen op de bijdrage van de lcartografie bij het tot stand ko men van beeldlcaarten maar ook haar kennis en expertise op het gebied van geo-visualisatie werd opgemerkt als een manier waarop de lcartografie bijdraagt aan de vakgebieden van de fotogrammetrie en aardobservatie. Het officiële pro gramma van de woensdag werd afgesloten met de Algeme ne Ledenvergadering, 's Avonds was er in de Ratslceller Ar- lcaden voldoende gelegenheid om juist in een ongedwon gen sfeer kennis te maken met de Duitse collega's. De volgende dag was het weer vroeg op: slechts een handvol toehoorders was aanwezig bij de eerste lezing. Het ochtend programma op donderdag stond voornamelijk in het teken van presentaties van de bedrijven die vertegenwoordigd wa ren op de bedrijvenmarlct. Opmerkelijk was de presentatie van het in Cambridge gevestigde LaserScan dat Duitsland als nieuwe afzetmarkt heeft aangemerkt. Ondanks het suc cesverhaal over OS MasterMap werd het voor het publiek niet duidelijk hoe LaserScan oolc in Duitsland een bijdrage kan leveren. Gelukkig maakte de lezing voor de lunch, over het gebruik van GIS in het aardrijkslcunde-onderwijs, een hoop goed. Met veel geklop op het meubilair maakten de toehoorders hun enthousiasme duidelijk. Oder, gemaakt in Flash, had de hoofd prijs gewonnen. Bovendien presenteer de de werkgroep Onderwijs en Bijscho ling de DVD "Focus Kartographie: Grundlagen der Geodatenvisualisie- rung". Deze DVD is de derde editie van deze publicatie en vormt met een over zichtelijke behandeling van de vele fa cetten van het kaartproductieproces een rijkelijk geïllustreerd naslagwerk voor allen die in hun beroepsuitoe fening kaarten vervaardigen (www. blcg.bund.de/alc-ausbildung/start.htm). De dag werd afgesloten met een diner aan boord van een rondvaartboot die vanaf de haven in Rostoclc naar de ri viermonding bij Warnemünde voer, net op tijd om de zon in de Oostzee te zien zakken. Helaas verhinderden andere afspraken mij om de laatste ochtend van de Kar- tografentag bij te wonen. Bovendien hebben de presentaties en de bedrij venmarlct van de eerdere dagen vol doende stof tot inspiratie gegeven. Ze ker het programma van donderdag middag stale hier bovenuit. Daarnaast was de hernieuwde kennismaking met het concept 'leartografïsche informa tiesystemen', waarmee een zeer helde re lcartografische visualisatie lean wor den bereikt op basis van GIS-data, een echte 'eye-opener'Zeker wie het pakket Carto/o/grafix nog kent, moet eens kijken naar systemen als Rascon (www.rascon.de/) en Axpand (www. axes-systems.com/). Kortom, niet alleen het Duitse bier smaakt naar meer! Dit was duidelijk een opmaat voor het middagprogramma. De verschillende sessies lieten duidelijk blijken dat de Duitse lcartografie vooruit kijkt naar en open staat voor innovatieve inbreng. Drie jonge kartografen gaven elk een presentatie over ongebruikelijke onderwerpen. Prachtige animaties van het luchtverkeer boven de Verenigde Staten maakten veel be wonderende reacties los in de zaal. Oolc de presentatie "Col laborative mapping: stop geo-government" zette het publiek aan het denken. Vervolgens presenteerden de winnaars van de Ravenstein-prijs, de DGfK-aanmoedigingsprijs voor aan komend kartografen, hun inzendingen. Een DVD met een toeristische multimedia-rondleiding door Frankfurt an der GELEZEN IN NRC "Voortaan met meer nieuws over eco nometrie, geodesie, parodontologie, pulmonologie, obstetrie en perinato- logie." NRC Handelsblad prijst zijn extra weten schapspagina's op dinsdag en donderdag aan in de krant van 24 september 2005. GEO-INFO 2005-11 53e Duitse Kartografendag

Geo-Info | 2005 | | pagina 44