Van het Web Toen ik enkele maanden geleden, kort na de introductie, Google Earth instal leerde op mijn PC wist ik het zeker: geo-informatie via het Web is nu defi nitief beschikbaar voor de grote massa en niet alleen voor onze kleine doel groep. Er zijn natuurlijk wel talloze eerdere pogingen bekend maar Google spant, vind ik, toch echt de kroon. Via //Earth.Google.com lean men de gratis applicatie downloaden. Vereisten zijn een PC met behoorlijke CPU en geheu gencapaciteit en een snelle internet verbinding. Heb je die, dan ben je klaar om in hoog tempo de wereld over te vliegen. Uiteraard vormen satellietbeelden de basis maar verder worden in bepaalde gebieden talloze kaartsets toegevoegd. De kwaliteit (of resolutie) van de beel den verschilt nogal van plaats tot plaats. Maar vanaf enige hoogte is dui delijk te zien waar betere beelden voorhanden zijn en waar niet. Al met al kun je toch vrij eenvoudig een blik werpen op je eigen woonomgeving of even wat terreinverkenning doen naar de plaatsen waar je op vakantie ging of nog wilt gaan... Elke dag komt meer geo-informatie vanuit allerlei bronnen beschikbaar. Je kunt zelf kiezen welke datalagen je extra op de rasterbeelden geprojecteerd wilt zien. gil Js f H m ■*- - J - I De functies om door de data te ma noeuvreren, zoals in- en uitzoomen (ook met het muiswieltje), roteren en de kijkrichting (de 'tilt') veranderen, werken uitstekend en zijn logisch een voudig te bedienen. Met intuïtie kom je al een heel eind en voor de serieuze re gebruiker is een omvangrijke hand leiding beschikbaar. Berry van Osch berry.vanosch@kadaster.nl En Google zou Google niet zijn als dit alles niet werd gecombineerd met di verse zoekfuncties. Via een specifiek adres of gewoon via het getoonde kaartbeeld kun je navragen waar zich bepaalde bedrijven en andere zaken bevinden. Ook een routeplanner is min of meer voorhanden. Sommige plaatsen zijn ook driedimensionaal te bezichtigen zoals de gebouwen in Manhattan (New York). De kwalitatief beste informatie stamt nu nog (ui teraard!) uit de VS maar de rest van de wereld zal op termijn ongetwijfeld ook op dit niveau beschikbaar komen. Naar bepaalde 'landmarks' kun je al di rect heen voor wat 'sightseeing', zoals de Grand Canyon of de Eiffeltoren. En op sommige plaatsen binnen Afrika kun je vanuit de kaart fotografisch ma teriaal oproepen maar ook videobeel den van National Geographies starten. De basisversie is gratis maar er is ook een Plus- en een Pro-versie, die respec tievelijk $20 en $400 kosten. Degenen die geen aparte applicatie op hun computer willen installeren, kunnen ook gebruikmaken van //maps.google.com. Dan kun je de geo- data direct in je browser bekijken. Naast de satelliet beelden wereldwij d zijn er van de VS en het Verenigd Konink rijk ook landkaarten en stadsplattegron den beschikbaar. Als het goed is, wordt dit nog uitgebreid. De betaversie van Maps was al eerder be schikbaar dan Goo gle Earth, maar is door zijn opzet functioneel wel veel beperkter. Een soortgelijke mogelijkheid wordt ook al enige tijd geboden door de NASA met het programma WorldWind (//worldwind.arc.nasa.gov/), een forse klus om te downloaden en installeren, zeker als je ook de data op je computer wilt hebben. Het is een veel uitgebreide re toepassing dan Google met diverse web mapping services (WMS-browser). Tot slot een website die zeker in dit rijtje past: A9.com, onderdeel van Amazon (//maps.a9.com/). Het is een bedrijf dat zegt innovatief bezig te willen zijn. Kies maar eens voor één van de aangegeven Amerikaanse ste den, bijvoorbeeld New York. Zet de cursor op een bepaalde plek op de kaart en zie rechts de (rondom)foto's die bij die locatie horen. Met behulp van de thumbnails zijn de foto's in volgorde aan te klikken. Leuk om even te zien hoe de wereld er op die plaats uitziet...! Als uitsmijter een voorbeeld waarbij de Google-lcaarten gekoppeld worden aan een bepaald thema; in dit geval de misdaad in Chicago: //www.chicago crime.org/. Uitleg is niet nodig, lijkt me... AJ V GEO-INFO 2005-11 Google Earth: de aarde binnen handbereik... r

Geo-Info | 2005 | | pagina 45