et Bsilc-programma Ruimte voor Geo-informatie (RGI) lanceerde op 22 september 2005 haar tender 2005 in de ESA Space Expo te Noordwijlc. 28 okto ber was de uiterste indiendatum voor pre-proposals (143!), een shortlist met de succesvolle indieners daaruit wordt op 1 december bekend. Op 13 januari 2006 dienen zij hun subsidie-aanvragen in, waarop op 24 februari 2006 een positieve of negatieve uitslag volgt. Het gaat in deze tender om vijf miljoen euro subsidie. De zogeheten 'Makel- en Schakeldag' van 22 september was een succes qua deelname en met boeiende keynote-spealcers. Adri den Boer, lid Kennismotor RGI Meervoudig voorzitter Dorine Burmanje kon circa 190 ge ïnteresseerden welkom heten. Ze memoreerde dat in de ze tender de gebruiker en niet het geo-werlcveld zelf cen traal staat. Van de aanwezigen kwam nu 60% uit het be drijfsleven, 22% van de overheid en de resterende 18% uit kennisinstituten. Haar verwachting is dat, als RGI in maart 2006 twee jaar bestaat, 70% van het budget van twintig miljoen euro in vijftig innovatieve projecten is belegd. Er was een aanbod van inspiratie door vier lcey- note-spealcers vanuit diverse gebruikerskringen van geo- informatie. Keynote-speakers De plaatsvervanger commandant van de Brandweer Haar lem, Norbert van der Hoek, beet het spits af met Baulce Ybema, hoofd meldkamer Brandweer en Ambulance Kennemerland. (In de pauzes demonstreerde een meege brachte brandweerwagen het huidige gebruik van geo-in formatie daarin) Hij heeft als brandweerman een "per manente behoefte aan GI" en wil van alles weten: van re routes, bluswaterwinning en objectdata tot belendende gasleidingen toe. Prachtige architectonisch informatie plaatjes daarvoor landen volgens hem niet op de werk vloer. "Wij zijn blij met eilandautomatisering, want dan hebben we tenminste iets," zo bekende hij. Zelf in bur gerpak gestoken bekende hij ook dat de brandweer on voldoende geüniformeerd is, en dat bleek qua informati sering te zijn bedoeld. Tot de informatieleveranciers re- Markt en innovatie Het Bsik-programma Ruimte voor Geo-informatie kwam goed op gang. Ondanks de vereiste cofinanciering werd door project consortia overvraagd. De geo-branche staat bekend als een zuinige en dienstverlenende markt. Toch: in de eerste tender van het sti muleringsprogramma was er een marktaandeel van rond de 20%. Inventie, innovatie èn de verspreiding daarvan zijn er bij gebaat als het marktaandeel bij de volgende tender nog meer wordt. Ik ben benieuwd! Ir. Bert Keijts, directeur-generaal Rijkswaterstaat en lid Raad van Toezicht stichting RGI, in Nieuwsbrief RGI in: Vi-matrix 98 (oktober 2005). leende hij onder andere het Kadaster en de GBKN. "Informatie moet dyna misch, real-time en automatisch ge genereerd zijn," aldus deze gebrui ker stellig. Ybema toonde het gebruik van meldlcamer-software van CityGIS BV voor de bereikbaarheid in de re gio. Chauffeurs worden automatisch naar een incident 'gegidst' en extra lcaartlagen van ToplOvector en GBKN zijn bereikbaar. Tenslotte was het voor hem zoeken naar kansen ter ver betering van zijn klachten: geen geld, geen ruimte voor een 'pragma tische bottom-up lay-out' en twijfels over top-downbenaderingen en rigi de architecturen. Hoogleraar Informatica Mark Over- mars van de Universiteit Utrecht deed vervolgens 'Geo-infomatie en ga ming' speels uit de doeken (en dacht aansluitend dat de brandweer wel al les in 3D wilde). Hij startte zijn vakan tie op Google Earth: het wegennet was niet goed 'aligned', met manco's en in hoogtedata was zelfs de zee niet vlak. Details zijn nog onvoldoende voor inzoomen, zo merkte (ook) hij. Gaming is intussen een gigantische Nederlandse markt met jaarlijks 200 Miljoen euro voor entertainment en 350 Miljoen euro voor 'serious ga ming' in trainingen, onderwijs en beslissingsondersteuning. "Windows 2010 is waarschijnlijk een game," zo voorspelde hij. Virtuele werelden moeten volgens hem worden gegene reerd op grond van geo-informatie, waarbij wel simplificatie nodig is vanwege het real-timewerlcen en de beperkte opslag- en processingcapa- citeit. Onvolkomenheden zijn er vooral bij gaming op het maaiveld, flightsimulators van boven lijken eer der in orde. In de virtuele wereld moet ook met weersinvloeden wor den gewerkt, zodat ook daar water bij bevriezing ijs wordt. Aandachtspunt is ook de 'affective appraisel', het zor gen dat werelden de juiste gevoelens oproepen binnen de gigantische be- drijfstalcvan de gaming. Hoogleraar Milieu-epidemiologie Bert Brunekreef van de Universiteit GEO-INFO 2005-11 'Makel- en Schakeldag' in ESA Space Expo RGI lanceerde nieuwe tender

Geo-Info | 2005 | | pagina 46