Utrecht zou volgens het programma spreken over 'Geo-informatie en fijne stof, maar hij maakte er '(on)fijne stof van. Kritisch was hij over het fe nomeen dat Nederland van Brussel meer tijd vroeg en kreeg om te vol doen aan de normen voor schone lucht en dat ten koste van gezond heid. En de Europese norm voor stof kleiner dan 10 micrometer is nog twee maal zo slecht als die in Califor- nië ook... Op een kaart met levens- duurverwachtingen is die van Neder landers een jaar minder dan die van mensen elders in Europa en dat van wege de grotere intensiteiten. Geo-in formatie geeft inzicht in de locaties van verlceersgerelateerde luchtver ontreiniging. Getoond werd een kaartbeeld van Noord-Holland op ba sis van metingen van ECN-auto's met daarop schone duingebieden tegeno ver vuile steden en zeer vuile tun nels. Wonen langs drukke wegen is ongezond, zo bleek ook uit benutten van GIS bij epidemiologische kanker onderzoeken op basis van woon adressen. De kwaliteit van beschikba re modellen voor blootstellingsverde lingen in Nederland bleek goed. Aan de kennis mankeert het kennelijk niet, maar toch vroeg de professor in een soort contactadvertentie nog om 'knappe geo-lcoppen'... Laatste lceynote-sprelcer was Harry Otten van Meteo Consult. Hij was al dertig jaar gewend aan het werken met geo-informatie in de meteorolo gie. Als voorbeeld toonde hij thermal mapping van het wegennet in Zuid Holland, verschillen per 10 meter in wegdelctemperaturen verklaren glad heidsongelukken. Met benutting daar van zijn betere gladheidsverwachtin gen te geven en kan de locatie van meetpunten worden geoptimali seerd. Dat in Nederland veel te veel geld wordt uitgegeven aan gladheids- bestrijding komt volgens hem door dat Rijkswaterstaat werkt met aparte accountmanagers voor gladheidsver wachting (met een klein potje) en voor gladheidsbestrijding (met een grote pot). Ook in de sector van de zeescheepvaart is geld te verdienen door het laten bepalen van routes zonder hoge golven in plaats van kortste routes. In elk geval zag hij GPS-technielc zorgen voor doorbra- Champagne tussen de raketten, met in het midden pro grammadirecteur Jacqueline Meerkerk. ken in de relatie van weer en verkeer. Verkeersstromen kunnen dynamisch worden gestuurd met regenverwach tingen voor de komende uren. Wat de nieuwe tender van het RGI-programma betrof had Otten een duidelijke me ning: "Je moet de hele pot van vijf miljoen misschien wel gebruiken om de dure topografische informatie vrij te geven. Dat is hèt probleem!", zo wist hij. Tenderinformatie Arnold Bregt deed vervolgens als voorzitter van de Advies raad Wetenschap van RGI de thema's van de tender uit de doeken en Henk Leenders van het programmabureau RGI de procedure. Martin Salzmann van het Kadaster leverde met een NCGI-pet op een bijdrage over 'Geo-informatie op de plank'. Van de locatie in Noordwijlc bleek heel wat aan wezig en onder voorwaarden te verkrijgen. De middag werd besteed aan 'makelen en schakelen' voor de thema's infrastructuur, consumenten-GIS, Veilig heid Rampenbestrijding en Monitoring Forecasting. Tot slot lanceerde programmadirecteur Jacqueline Meer kerk met champagne tussen de raketten de nieuwe ten der. Projectinitiatieven leken niet van de lucht! Er waren deze middag ook een nieuwe kleurenfolder en een nieuw motto: 'Alles draait om geo'. Gladheidsmeldsysteem 2 Rijkswaterstaat "GMS 2 geeft net zoals GMS 1 een vooralarm als er gladheid te ver wachten is. Het systeem kijkt onder meer naar de wegconditie, meet de wegdektemperatuur, de neerslag en de vochtigheid. Het vooralarm komt terecht bij de gladheidcoördinatoren en bij ver schillende weerbureaus, die vervolgens op basis van actuele glad heidinformatie uit het systeem advies geven aan de gladheidcoör dinator. Op basis van dat advies en van andere informatie komt de ze coördinator in (strooi)actie." Electronische Nieuwsbrief RWS-AGI/DCTT nr5 (okt. 2005) GEO-INFO 2005-11

Geo-Info | 2005 | | pagina 47