W «ar M mM*- Werken aan een wereld waarin we willen leven WÊBmP Rdvin TWEE NIEUWE KAARTEN VAN NIET-ZICHTBARE TOPOGRAFIE De titel lijkt een contradictio in ter minis. Landmeters zijn al meer dan vijf eeuwen in het terrein bezig ge weest met de inwinning van gege vens waarmee vervolgens kartogra- fen het zichtbare aardoppervlak in kaart konden brengen. De landme ters van nu, ondersteund door nieu we meetmethodieken als fotogram- metrie en satellietgeodesie, verzame len daartoe de geodetische informa tie omtrent de grote hoeveelheid zichtbare landschapselementen en begrenzingen. Slechts het Kadaster won ook informatie in omtrent niet in het terrein zich tbare grenzen. Als voorbeeld hiervan: de in een landin richtingsproject ontworpen grenzen tussen verschillende hypothecaire in schrijvingen, die als regel wel op de kavelkaarten van het Plan van Toede ling en de nieuwe kadastrale kaarten worden ingetekend. Genoemde gren zen worden echter vrijwel nimmer in het terrein uitgezet en evenmin met grenstekens in het terrein zichtbaar gemaakt. De Leeuwarder Courant bracht wat de kartografie betreft onlangs twee keer een novum. Een krantenbericht van 29 augustus 2005 meldde dat de provincie Gelderland een 'donlcerte- kaart' van de Veluwe had gepresen teerd. De Courant: "Nooit eerder is op deze schaal de donkerte in zo'n groot gebied gemeten. Gelderland geeft op de kaart precies de lichtomstandighe den op de Veluwe aan" Ook de mate van verstoring door bijvoorbeeld de openbare verlichting kan op de 'don- kertekaart* worden afgelezen, aldus het bericht. Deze donkerteverstorin- gen zijn uiteraard voor een ieder ter plaatse wel zichtbaar. Blijft over de conclusie dat de in het donkere ter rein waargenomen, niet-zichtbare, 'donkerte' toch op een kaart zicht baar kan worden gemaakt. Een twee de bericht van 8 september 2005 be trof een initiatief van de Universiteit van Groningen die een plan bedacht om het binnenste der aarde in kaart te brengen. Het plan omvat de instal latie van tien grote antennes die wereldwijd radioactieve deeltjes zou den gaan meten. Hierdoor is het mo gelijk, aldus de Leeuwarder Courant, om warmtebronnen in de aardkern te lokaliseren. Uiteindelijk hopen de wetenschappers daardoor natuurver schijnselen als aardbevingen, golf stromen en tsunami's beter te kun nen voorspellen. In beide gevallen betreft het op een kaart voor te stellen niet-zichtbare topografie. De officieren-verkenner van het Topografisch Bureau in de eerste helft van de negentiende eeuw hadden de gegevens voor deze twee nieuwe kaarten nimmer te paard kunnen inwinnen. Maar de moderne kartograaf heeft daar de mogelijkhe den wel voor. En omdat 'geo' aarde) en 'topo' plaats), gekoppeld worden aan 'grafie' beschrijving) kunnen deze twee nieuwe lcaartsoor- ten inderdaad geografische en topo grafische kaarten worden genoemd. Herik Holsbrink ÜÉP 4» Onze projectaanpak is uniek. Naast de persoonlijke benadering werkt het snel, professioneel en biedt deze aanpak een grote mate van flexibiliteit. Onze kennisinfrastructuur speelt daarbij een belangrijke rol. JT ADVIN.NL jjgfc -• Advin is een adviseurs- en ingenieursbureau, gespecialiseerd in bouw en infrastructuur. Door de inzet van professionals met jarenlange ervaring en een nauwgezette planmatige sanpak, realiseren we talloze grote en kleine projecten op een succesvolle en vaak verrassende manier. CEO-INFO 2005-11

Geo-Info | 2005 | | pagina 50