■m CLGE conferentie Brussel Op 1 en 2 december 2005 organiseert de CLGE haar International Confe rence 2005, in de Koninklijke Militaire Academie te Brussel, met als titel Euro pean professional qualifications in geodetic surveying. Op deze conferentie zullen de geodeti sche beroepskwalificaties cen traal staan, naast ervaringen uit de beroepspraktijk in de verschillende lidstaten, en mo gelijkheden en voorbeelden van pu bliek/private samenwerking in verschil lende EU-landen. Naast een aantal le zingen zal er ruimte zijn voor plenaire discussies en voor informele contac ten en gedachtenwisseling. De plenaire slotdiscussie heeft als onderwerp Future of Surveying Profession in Europe. De CLGE, opgericht in 1972, heeft als doelen: de vertegenwoor diging van onze beroepsgroep in de EU, promotie van geodetische activiteiten en afstemming van opleiding en be roepskwalificaties in Europa. In de CLGE participeren vanuit Nederland zo wel GIN als deVNBG. Informatie: www.clge.org en bij Mark Wijngaarde, mrwijngaarde@compuserve.com. Betere voorspelling wereldwijde waterhuishouding door Delfts onderzoek Onderzoekers van de Faculteit Lucht vaart- en Ruimtevaarttechniek van de TU Delft hebben een methode ont wikkeld waarmee veranderingen in de waterhuishouding van de gehéle aarde nauwkeuriger dan voorheen in kaart kunnen worden gebracht. De onderzoe kers combineren in hun onderzoek de sterke kanten van twee ruimtevaart systemen, de zwaartekrachtmetende GRACE-satellieten en een wereldwijd netwerk van GPS-ontvangers. De nieuwe modellen zijn aanzienlijk verbeterd op wereldwijde schaal en kunnen wekelijk k' *-* se veranderingen in de grootschalige waterhuishouding aantonen terwijl dat voorheen maandelijks was. Dit is van be lang om de gevolgen van oceaanstro mingen, waarvan het El Nino-effect de meest bekende is, beter in kaart te bren gen. Ditzelfde geldt ook voor perioden van langdurige droogte en overstromin gen. Met name door gebruik van het GPS-netwerk kunnen nu veel frequenter variaties in de veranderende hoeveel heid watermassa worden gemeten die door oceaanstromingen en droogtes of continentale overstromingen worden veroorzaakt. Uit het onderzoek blijkt dat veranderingen van de coördinaten van GPS-stations gerelateerd zijn aan de mate van massaverandering. Ook wordt met de nieuwe methode de nauwkeurig heid op wereldschaal verbeterd. Inlichtingen: www.lr.tudelft.nl De Hollandse Cirkel 2005-3 Uitgave 2005-3 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: "lets over kartering in Indië tijdens en kort na de Japanse bezetting" door prof.dr. Herman Th. Verstappen; "De Polytechnische School en het landmeten, waterpassen en de geo desie" door ir. Wim A. Ciaessen; "De Oeffëning van Willem Ferdin- andusse, geadmitteerd landmeter in Zeeland" door Theo Scheele; "Landmeten en waterpassen voor bouwkundigen door prof.ir. W. Schermerhorn en ir. H.J. van Stee nis" door Henk Holsbrinlc; "Beelden van Nederlandse landme ters" door Adri den Boer. Informatie: www.hollandsccirkel.nl. BEDRIJVEN EN DIENSTEN Leidingenregistratie in dijken De Onderzoeksraad voor de Veiligheid onderzocht de verzakking van de dijk langs het Julianakanaal in Stein in januari 2004. Pas twee dagen nadat de dijk plotseling was verzakt, werd duidelijk wat de oorzaak was: een breuk in de drinkwaterleiding die door het talud heenloopt. Rijkswaterstaat had geen accuraat informatiesysteem dat kon aangeven dat er een drinkwaterleiding in de dijk lag. Volgens Rijkswaterstaat hanteert zij voor regionale dijken dezelfde normen als voor zee- en rivierdijken. De re gistratie van leidingen door deze dijken is in derdaad niet actueel, erkent de dienst. Zij onderzoekt momenteel de kosten van een nieuwe inventarisatie. Uit: Binnenlands Bestuur, 7 oktober 2005 'Landmeter op zee' voor Rijkswaterstaat Op een paar kleine onvolko menheden na verliep de proefvaart van m.s. (motorschip) Scheurrak, het nieuwe meet- schip van Rijkswaterstaat Noord Holland, zeer voorspoedig. Het schip is inmiddels officieel ge doopt. Na inbouw van alle eigen moderne elektronische meet- snufjes zal vanaf eind oktober m.s. Scheurrak ecologische en hydrografische gegevens langs de Noord-Hollandse kust en Wad denzee verzamelen. Naast het in winnen van deze gegevens aan boord worden ook complete pro ducten aan boord gemaakt (bij voorbeeld een dieptekaart). M.s. Scheurrak is het eerste RWS- meetschip volgens een 'catama ranmodel', waarmee gegevens sneller kunnen worden verza meld en doorgegeven en het schip kan een snelheid halen van 22 knopen (40 kilometer per uur). Uit: maandblad Netwerk RWS, oktober 2005 "De boot is in feite een 'landmeter op zee'". Uit: weekblad Profiel V&W, 13 oktober 2005 -1 GRACE mans estimate vs avw a0e, Feb 2004 80 -135 -99 -4S 0 45 99 13S IS 46 (:iV 46 -46 -4S -99 30 -92S -920 -aiS -Ü.10 -90S O.OG 90S 0.10 0.15 0.20 0.2S 9. [ml GEO-INFO 2005-11

Geo-Info | 2005 | | pagina 54