In memoriam prof. dr. mr. Pieter de Haan (1927-2005) Op 7 oktober 2005 is geheel onverwachts prof.mr.dr. Pieter de Haan overleden. De Haan (1927) was emeri tus hoogleraar onroerend-goedrecht en systeemontwik keling van de administratieve wetgeving aan de Techni sche Universiteit Delft en hoogleraar bestuursrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In Delft was hij van 1961 tot 1988 hoogleraar bij de opleiding Geodesie. De Haan was een autoriteit op zijn vakgebied en iemand die hield van het wetenschappelijk debat. Daarmee beïn vloedde hij ook nadrukkelijk de Haagse politiek. Tijdens het kabinet-Den Uyl werd hij landelijk bekend met de naar hem genoemde compromisvoorstellen over de waardegrondslag die moest worden opgenomen in de onteigeningswet, wat resulteerde in meerdere - soms sterk tot de verbeelding sprekende varianten, zoals de 'diepvrieshaan'. juridisch hoogleraar, in een technische omgeving. De Haan wist de, op het eerste gezicht misschien vreemde, combinatie op sterke wijze te combineren. Techniek en wiskunde waren hem dan ook niet vreemd. Rekenen kon hij al op jonge leeftijd. Dat hij gymnasium-bèta ging doen was dan ook geen verrassing. Na zijn diensttijd ging hij rechten studeren in Groningen. Daar was Beekhuis hoogleraar. De Haan viel daar op: waar de rest van de stu denten zich nauwelijks durfde te roeren, ging hij na drukkelijk in debat. Na zijn studie ging hij als adjunct-se cretaris werken bij het Landbouwschap en als weten schappelijk medewerker bij de Landbouwhogeschool in Wageningen. Toen in Delft een leerstoel burgerlijk en agrarisch recht werd ingesteld, was dat voor De Haan de plaats om zich verder wetenschappelijk te ontwikkelen. Zijn technische belangstelling en de technische omge ving zullen ongetwijfeld hebben bijgedragen aan de voor hem zo kenmerkende instrumentele benadering van het recht. Hij is van grote betekenis geweest voor de ontwikkeling van het vakgebied onroerend-goedrecht maar ook voor het bestuursrecht in het algemeen. Hij was een systeem denker pur sang, met een voorkeur voor driedelingen. Wie kent niet de trits "bestemming, inrichting en be heer"? De Haan geloofde in de kracht van het recht om de samenleving te sturen. Hij had een scherp oog voor de onvolkomenheden van het juridisch systeem: hij vertel de bij voorkeur hoe het recht zijns inziens zou moeten zijn. Een goede publiekrechtelijke basis was daarbij zijn ideaal. De Haan was een onvermoeibaar schrijver, ook na zijn emeritaat. Het meest bekende boek van hem is ongetwij feld "Bestuursrecht in de Sociale Rechtsstaat", waarvan in 2001 de vijfde druk is verschenen. Als voorvechter van een functionele benadering van het recht, waarbij de Als docent was De Haan boeiend, bekend om zijn sche ma's en om zijn inhaken op de actualiteit. Zijn opvattin gen en werkwijze hebben velen geïnspireerd. Hij heeft mede vormgegeven aan de ontwikkeling en noodzake lijke verbreding van de Delftse Geodcsie-opleiding waardoor nieuwe segmenten van de arbeidsmarkt in beeld kwamen. De eerste 'grondbedrijfsgeodeten' kun nen op het conto van De Haan geschreven worden. Ook na zijn emeritaat bleef hij betrokken: hij leek als eerste proefschriften te lezen, wat tot uitgebreide schriftelijke reacties leidde. Aan al te veel gedoe had hij een hekel. Hij presteerde het bij een vergadering van de opleidingscommissie een half uur te laat te komen, vervolgens drie kwartier zelf aan het woord te zijn, en daarna de zaal weer te verlaten. Als het moest, gebruikte hij zijn status van hoogleraar om beslissingen door te drukken. Hij hield van regiseren, had zijn eigen opvolger uitgezocht. Het heeft hem pijn gedaan dat deze na iets meer dan een halfjaar de weten schap inruilde voor de politiek. Hij was ook een redelijke Einzelganger Op Geodesie had hij zijn eigen vakgebied maar hij heeft nooit een uitge breid team om zich heen opgebouwd. Zijn netwerken wa ren buiten de universiteit, met name rond de toenmalige Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening. Als hoog leraar wilde hij zelf met de inhoud bezig blijven, zonder overigens bestuurlijke verantwoordelijkbeden uit de weg te gaan. In Delft is hij, in een roerige periode, nog prorector geweest. Zijn Haagse uitvalsbasis, nota bene in de Kipstraat, ruilde hij in 1988 weer in voor zijn Fries land: eerst Oostermeer, later Drachten, waar hij op 12 ok tober onder grote belangstelling is begraven. Herman de Wolff en Elfriede Fendel, TU Delft. klassieke juridische tweede ling van publiek- en privaat recht werd overbrugd, was hij trots op de mede op zijn initi atief tot stand gekomen insti tuten op het terrein van het Bouwrecht (Den Haag) en het Agrarisch Recht (Wagenin gen). De standaardwerken op deze vakgebieden zijn er uiteindelijk ook gekomen: Bouwrecht in kort bestek heeft zelfs al een vijfde druk beleefd, maar ook het Agra risch Recht kent inmiddels zijn vastlegging. Zijn leerboe ken over onroerend-goedrecht, over kadasters en openba re registers - nog in het ziekenhuis wilde hij verder gaan met het werken aan een nieuwe druk - en over bestuurs recht zijn standaardwerken waarmee vele studenten zijn geschoold. GEO-INFO 2005-11

Geo-Info | 2005 | | pagina 56