Zuidelijk Zuid-Amerika 1600-1643 In de eerste helft van de zeventiende eeuw zeilden zeven Nederlandse vlo ten vanuit de Republiek naar Chili. De ze vloten waren uitgerust door ver schillende combinaties van reders. Sommigen onder hen wilden de oorlog tegen Spanje ook in Zuid-Amerika uit vechten, anderen waren meer geïnte resseerd in het vinden van een nieuwe route naar Oost-Indië. Mijn hoofdbron voor de hier volgende beschrijving vormt de serie Monumenta Cartographica Neerlandica van Günter Schilder. In 1598 verlieten twee vloten, van res pectievelijk vijf en vier schepen, Rot terdam op weg naar Straat Magellaan. De eerste vloot stond onder het com mando van Jaques Mahu en Simon de Cordes en was gefinancierd en uitge rust door Johan van der Veelcen en, de uit Antwerpen afkomstige, Pie ter van der Hagen. Op hun route naar het zui den voeren ze langs de oostkust van Zuid-Amerika en, zoals gebruikelijk, karteerden ze wat ze daarvan zagen. Na veel ontberingen zeilden ze in 1599 door Straat Magellaan maar daarna verloor het schip Het Geloof de andere schepen uit het zicht. Omdat er al zo veel manschappen waren omgeko men, besloot kapitein Sebald de Weert terug te varen naar huis in plaats van alleen naar Azië door te zeilen. Terwijl hij terugvoer door de Straat ontmoette hij de andere vloot, onder bevel van Olivier van Noort. Op weg naar huis ontdekte De Weert de noordelijkste uitlopers van de Falkland Eilanden, die hij naar zichzelf noemde (de Se bald de Weerts eylanden) voordat hij ■I XP H I I I I I P I I I I I I i r 1 1 ~r^ Fig. 4. De kaart van Outgersz zoals die door Hondius werd gepresenteerd. De eilanden in het cartouche links zijn de Sebald de Weert Eilanden, in het noorden van de Falkland Archipel. Het detail komt van de kaart van Hondius uit 1606 waar de verwijzing naar Zacharias Heijns nog op staat (Venditur apud Zachariam Heijns te koop bij Zacharias Heijns). in het jaar 1600 weer thuis kwam. Zijn scheepsarts schreef een reisverhaal van hun belevenissen dat in datzelfde jaar werd gepubliceerd. Zijn stuurman, Outgersz, die in beide richtingen door Straat Magellaan had gekoerst, vervaardig de een boek met zeilaan wij zingen van de zeestraat met een voudige schetsen van de kust op verschillende schalen, be schrijvingen van de kusten, lodingen en landaanzichten. Doordat alle gedetailleerde kaarten van de voorgangers die door de straat voeren (zoals Magellaan, Drake, Sarmiento de Gamboa en Cavendish), als ze al vervaardigd zijn, verloren zijn gegaan, is dit boek uit 1600 de oudst bewaarde serie waarnemingen van Straat Magellaan (fig. 3). We hebben ons altijd afgevraagd waarom Outgersz zelf geen kaart van de Straat vervaardigde maar alleen een set deellcaartjes, opgenomen in zijn zeilaan wij zingen. Pas re centelijk is er een vroegere staat van de bekende kaart van Hondius van Straat Magellaan ontdekt [Van der Krogt 1997] waarop de opmerking staat dat de kaart te koop was bij Za charias Heijns, dezelfde persoon die ook Outgersz' zeilaan- wijzingen uitgaf (fig. 4). Dus blijkbaar werden zeekaart en zeilaanwijzingen tegelijkertijd uitgegeven en moet de Fig. 3. Illustratie uit kaart ook volgens Outgersz' specificaties getekend zijn. In de Zeilaanwij zingen de latere door Hondius uitgegeven versie van 1606 werd de- van Outgersz van straat Magellaan ze verwijzing naar Zacharias Heijns verwijderd en deed hij net of hij de kaart zelf had vervaardigd. Kaarten op basis (Nieuwe volmaeckte van de zeilaanwij zingen van Outgersz werden ook in 1601 beschrijvinghe der vervaerlijker strate Magellani, vervaardigd door Theodoor de Bry; een meer uitgewerkte versie verscheen in 1602 op een wandkaart van Amerika, uitgegeven door Cornelis Claesz. Amsterdam 1600). De vloot onder Van Noort zeilde van 1598 tot 1602 om de wereld en was daarin de vierde (na Magellaan, Drake en Ca vendish). Zijn vloot brandschatte de kusten van Chili en Pe ru voordat ze hun reis voortzetten. Hun verslag over de Zuidamerilcaanse kusten (in de Schipvaert ghedaen door de straat magellanes ende om den gantschen wereldcloot) wordt on- GEO-INFO 2005-11 n F 1 r r u Hk- t ri -J Ir' 1 Mi Ui BK r, ■- J f) - n 493

Geo-Info | 2005 | | pagina 7