I 7 i Nederlandse schepen trachtten in dezelfde richting een doorvaart te vinden. Amsterdamse kooplui zonden in 1613 kapitein May uit met drie schepen. Hun resultaten, langs wat later Straat Hudson zou worden genoemd, zijn zicht baar op de in 1618 verschenen herdruk van Blaeu's wereld kaart van 1604. Nederlandse ontdekkingen in Noord-Amerika Fig. 7. Kaart van Schouten en Le Maire van de door Verder naar het zuiden, als vervolg op Hudsons ontdekking van de Hudson Rivier, brachten aldaar actieve Nederlandse pelshandelaren de Westindische Compagnie ertoe een ko lonie te stichten die in 1626 onder de naam Nieuw-Neder- land met als hoofdstad Nieuw-Amsterdam werd opgericht. De bijdrage van de Nederlandse zeelui kan worden vastge steld wanneer we kaarten van vóór 1620 (fig. 8) vergelijken met tien jaar later vervaardigde kaarten van Danclcerts of Visscher (fig. 9). Long Island ('t Lange eylandt) en de rivie ren die zuidwaarts stromen vanaf de waterscheiding met de St. Lawrence (de Susquehanna), Suydt rivier (Delaware), Noort Rivier (Hudson) en Verse Rivier (Connecticut) evenals de kustlijn van New Jersey zijn nu alle correct weergege ven. Onderaan de kaart staat een afbeelding van Nieuw- Amsterdam, met windmolens als teken van Nederlandse Naast het zoeken van een zuidweste- hen ontdekte straat, occupatie, lijlce doorvaart probeerden de Neder- en Kaap Hoorn. landers ook een noordwestelijke door vaart te vinden. In 1609 huurden ze De spaanstaligen noemen dit Cabo de bijvoorbeeld de Engelse kapitein Hen- Homos (Kaap van ri Hudson in om een noordelijke route naar Indië te vinden. Hudson voer eerst naar het noordoosten maar de Ovens: immers, op een Vuurland moeten er wel ovens Hiermee is de bijdrage van de Nederlanders aan de ontdek king van Amerika ten einde, afgezien van onze bijdrage aan de ontdekking van het binnenland van Suriname. We kij ken nu naar de bijdrage van de Nederlanders aan het ver spreiden van het beeld van Amerika. kreeg daar al gauw last van het ijs. Hij zijn!). voer toen langs IJsland en Groenland naar Noord-Amerika waar hij vergeefs de brede, naar hem genoemde, rivier opvoer op zoek naar een route naar In dië. Later, teruggekeerd in Engelse dienst, ontdekte hij de Hudsonbaai. De weergave van Amerika De eerste wereldatlas die uitkwam na Ptolemeus, het in 1570 uitgegeven Theatrum orbis terrarum van Ortelius, toon de vijf dames op het titelblad die de werelddelen verper soonlijkten: Mevrouw Europa zat op een troon, de dames Azië en Afrika stonden ten weerszijden van haar dienst- Fig. 8. De Noordamerikaanse oostkust in Blaeu, 1618. Fig. 9. Afbeelding van de oostkust van Noord-Amerika op de kaart van Visscher, 1660. GEO-INFO 2005-11 i p. X •1-1 495

Geo-Info | 2005 | | pagina 9