plannen van uitleg, zei Van der Pol het eerlijk: "Hierna kom je in de twintigste eeuw en dan vind ik het kaartmaken niet meer zo interessant, dus laat ik het hierbij." Fig2. Trianguleren met graf ometer. Fig. 3. Trianguleren onder toezicht. Fig. 4. Meetketting. daan. Prachtig was weer kennisname van het analoog lagenmodel: uit een kaart van 1730 was letterlijk de in op stand getekende stadsmuur geknipt en op een ander vel geplakt! Ook was er een kaart waarop het toch ooit roerend object 'turfschip' onder nummer 14 op de wal bij het kasteel was getekend, on geveer op de plek van de latere KMA-au- la! Na kaarten met de negen tiende- eeuwse ontmanteling van de stad en de Demonstraties 1815 Na de lunch (met KMA-lcadetten) waren er een inleiding en demonstraties van Raymond Uppelschoten van het twee jaar oude collectief Het Leege Land onder de titel "Op pad met de topografisch ingenieur anno 1815". De spreker was in het uniform van een genie-officier der Eerste Afdeling en lichtte direct toe dat dit niets met carnaval maar alles met educatie en historie te maken had. De activiteiten van Het Leege Land zijn onderzoek, presentatie en kartering van ei gen metingen, gedaan met authentieke instrumenten. Het idee kwam voort uit eigen archief- en museumbezoelc als mede re-enacten van andere historische figuren (een Angel saksische hobby). Uppelschoten: "Niemand van ons heeft een landmeetkundige achtergrond. Graveren en drukken hebben we nog niet onder de lcnie en we zoeken ook nog een flesjeswaterpas." Origineel werken wordt ontleend aan oude handboeken en dat leverde ook op datje gemakkelij ker tekent met kraaie- dan met ganzeveren. "Een gouden bron voor ons is de Werlcdadige Meetlconst van Morgenster uit 1744", aldus de spreker. Originele instrumenten worden verworven via internet en veelal uit het buitenland, maar een planchet moest zelf worden gemaakt ("hout verrot im mers"). Het idee om alles zo origineel mogelijk te doen, heeft toch zijn beperkingen. Bij triangulaties nabij Den Bosch was de kerktoren van Vlijmen wel geschikt en de door groen omgeven kerktoren van Bokhoven niet. "Bij de oude triangulaties werden bomen omgehakt en dat doen wij niet", aldus de re-enacter. Men bleef deze middag binnen, wat meer lag aan het weer dan aan de grootte van het KMA-terrein en ook vroeger werd er, vanwege het licht, niet gemeten tussen 15 oktober en 15 april, zo wist de spre ker. Er werd getrianguleerd met een grafometer, aan kaart tekenen gedaan met een vizierliniaal op een planchet en een bezoeker toonde een losliggende meetketting (fig. 2-4). Kadastermedewerker annex verzamelaar Jan Stehouwer zette vraagtekens bij de benutte ronde jalons, die volgens hem driekant moesten zijn en dan bij vervoer met riempjes ook goed konden worden gebundeld. Uppelschoten was enthousiast: "Heel interessant, gaan we uitvoeren!" Alvorens in gelid naar de 8th Map Fair te gaan, werd een be zoek gebracht aan de bibliotheek met aan de wanden ook een keur aan schilderijen en oude kaarten, met name stads plattegronden. Literatuur Irrgang, F. (2004), Landmeten en cartografie op de Konink lijke Militaire Academie in de 19e eeuw (Kilacadmon Papers 1), Stichting Historische Verzameling KMA, Breda, 2004. 98 p. (besproken in: De Hollandse Cirkel, april 2005) Van der Pol, P. (2002), Breda in kaart, Breda's Museum t.g.v. gelijknamige tentoonstelling, Breda, 2002.112 p. (besproken in: Geodesia 2002-11 en De Hollandse Cirkel, november 2002) GEO-INFO 2006-1 k

Geo-Info | 2006 | | pagina 13