In de column in Geo-lnfo 5 van 2005 het loket het meest dicht bij de burger, over (grond-)water. De gebiedslcennis, kijkt Theo Overduin naar de positie Er blijven nog enkele taken over. De opgedaan door de mensen buiten in van de provincies en de rol die (geo-)in- formatie daarin speelt. Zijn conclusie is dat het delen van kennis macht is. eerste taak is het schrijven van bestek ken. Want het onderhoud zelf wordt het veld, moet de bedenkers van ge biedsgerichte maatregelen bereiken uiteraard uitbesteed. De ingenieur- en andersom. Informatie dient door te Uiteraard kun je alleen iets delen als je bureau's zullen ongetwijfeld hierop dringen tot diep in de waterschapsve- het ook hebt. Daarmee kan je de con- azen en aangezien het bedrijfsleven zels v00rwaarde daarvoor is toegang clusie weer terugbrengen tot zijn oor- uitstekend in staat is om politiek te tQt uitstekende> actuele en betrouwba- sprong, namelijk: kennis is macht, lobbyen, laat ook dit resultaat zich ra- Sterlcer nog, je kunt een stapje terug den. De mening van de burger is hier- doen en stellen dat tegenwoordig ken nis gebaseerd is op gegevens, uiteinde bij niet relevant. Een tweede taak is het vertalen van het oerwoud aan wet- lijk dus: gegevens zijn macht (indici- geving naar gebiedsgerichte maatrege- um imperium est). Volgens Theo Over- len (de grondstof voor de bestekken- schrijvers). Voorheen was dit een afde ling beleid maar gezien het dwingende karakter van een overvloed aan wet- en duin kunnen provincies alleen overle ven als zij als een spin in het (geo-)web gaan zitten. Met die interessante uit spraak in gedachte leek het mij ook zinvol om eens naar de toekomst van re (geo-)gegevens. Om de gegevens ac tueel te kunnen houden, is een ver gaande verankering met de leveran ciers van gegevens nodig, van de maai- bootmachinisten tot aan de vergun ningverleners. Daarnaast is het van belang dat de aansturing van de pro cessen zo efficiënt mogelijk gebeurt. regelgeving is er geen ruimte meer Niet zozeer de inrichting van de pro voor het maken van beleid, alleen nog cessen zelf, want die zijn al in hoge de waterschappen te kijken. Zij zijn de gebiedsrelevante implementatie. Er mate efficiënt, maar het is belangrijk immers één van die partijen waarmee zal ongetwijfeld een ministerie op- de bureaucratie daaromheen terug te provincies intensief samenwerken. staan dat dit gedeelte erg smakelijk dringen. En daar hebben we reeds een vindt. En dan blijft over: de cluster sterk punt van de waterschappen te Het waterschap als fenomeen staat, zo- (geo-)informatie. De leverancier van pakken. Relatief gezien zijn de water als bekend, bij tijd en wijle ter discus- grondstoffen voor de vergunningverle- schappen minder bureaucratisch dan sie. Als we het waterschap bezien als een taart waar vele partijen van willen ners, handhavers, besteklcenschrijvers en wetvertalers. De determinatie van andere instellingen. Het adagium, 'niet lullen, maar doen', staat bij veel mee-eten, ligt het voor de hand om te de werkelijkheid ten behoeve van mo- waterschappen (nog) hoog in het vaan- veronderstellen dat de zuiveringen- dellen. De schakel tussen praktijk en dd Helaas zie ik daarin een neer. taak er relatief eenvoudig uitgesneden kan worden en verorberd zal worden theorie. Er is weinig fantasie voor no dig om ook hier een partij voor te vin door de waterlcetenbedrijven die op den. Immers de cluster (geo-)informa- tie fungeert dan als spin in het web en dus zijn we logischerwijs beland bij de provincies. Theo Overduin roept in termijn zullen ontstaan uit de gepriva tiseerde waterleidingbedrijven. Im mers de directeur hiervan verdient minstens vier maal zoveel als een wa- zijn column de provincies op tot het terschapsdirecteur en dat geld (alsme- opgraven van de strijdbijl en de win de het reclamebudget) moet toch er- naar is de bronhouder van (geo-)infor- macht) gens vandaan komen. De afdeling be- matie. lastingen laat zich eenvoudig eten waartse trend. Deze trend lijkt gekop peld te zijn aan de schaalvergroting. En gezien de lijn van mijn betoog zou dat wel eens desastreus kunnen zijn. Agnitio imperium est (kennis is macht) Indicium imperium est (informatie is René Verhage door de belastingdienst en de vergun- Wat zou nu de meerwaarde van een ningverlening en handhaving gaat on- waterschap kunnen of moeten zijn? der invloed van de integrale waterwet Deze meerwaarde ligt in mijn ogen op naar de gemeenten. Immers daar zit het gebied van integratie van kennis Hoofd afdeling Geografische Informatie Waterschap Vallei Eem Reacties naar: rverhage@wve.nl GEO-INFO 2006-1 I Geo-lnfo in de Praktijk De toekomst van de waterschappen en de rol van (geo-)informatie

Geo-Info | 2006 | | pagina 15