Dertiende lustrumviering te Leiden ver de opheffing van de studie richting Geodesie van de TU Delft in 2003 is al vaak in deze kolommen gepubliceerd. Eén van de gevolgen is natuurlijk dat de 'studie vereniging' van geodesie-studenten, het Landmeetkundig Gezelschap 'Snel lius', zijn bestaansbasis heeft verloren. Wel heeft men inmiddels een oud-le denvereniging opgericht en zijn er ver kenningen uitgevoerd om tot een nieuwe grondslag te komen. Toch kwam onverbiddelijk het onvermijde lijke: de opheffing van de vereniging zelf. Het laatste bestuur (aangetreden in 2002) had daarvoor een meesterlijk gekozen moment bepaald, het dertien de lustrum, zodat dat nog kon worden gevierd en 'Snellius' met volledig ouderdomspensioen kon gaan. Op de grijze zaterdagmiddag van 26 novem ber 2005 verzamelden zich circa tachtig leden en oud-leden met ruim twintig partners op een al even pas send gekozen locatie: namelijk de Pie terskerk in Leiden waarin Snellius' grafsteen is gesitueerd. Opvallend was de relatief ruime vertegenwoordiging van de oudste en de jongste (oud-)stu- dentengeneraties. Het ceremoniële ge deelte van deze bijeenkomst bestond uit drie lezingen en een 'gewone' jaar vergadering met uittrederede van de scheidende voorzitter. Wel zal dit de enige jaarvergadering uit de geschie denis van de vereniging zijn waarbij het zingen van het Snelliuslied bege leid werd door kerkorgelspel, door het bekende oud-lid Henri (H.A.L.) Dekker (toevallig net in die week geremi greerd naar Nederland). Voorzitter van de Lustrumcommissie, Walter Vroom, opende de ceremonie met een kort moment van stilte om de drie in 2005 overleden ereleden te ge denken: Baarda, Van der Hoek en De Haan. Daarna gaf hij een originele wa ter- en vuurbeschouwing over 'Leiden' en 'Delft': 'textiel' versus 'bier', Snelli us (Leiden,! 580) versus Grotius Herman Quee (oud-lid 'Snellius') (Delft,1583) en 'recht' versus 'wiskunde'. Frank Westerman, landbouwingenieur en auteur van ondermeer 'Ingenieurs van de ziel', legde vervolgens de worsteling bloot waaraan in totalitaire regimes ook ingenieurs en andere intellectue len worden onderworpen met als spil van zijn verhaal een door hem in zijn Moslcouse tijd herontdekte, maar geheim gehouden en nooit vertoonde propagandafilm uit de Stalin- tijd. Henri Dekker, voorzitter tijdens het lustrum van 1965, schetste aan de hand van een reeks ervaringen in zijn wereldwijde loopbaan hoe naast vakkennis ook gezond ver stand onontbeerlijk is om de vraag te vertalen naar een pro duct. Zijn scènes uit postcommunistische landen deden soms denken aan het verhaal van Westerman! In de ledenvergadering werd eerst op uitzonderlijk precieze wijze vastgesteld dat er van de 31 leden achttien aanwezig waren en negen een machtiging hadden afgegeven, waarna voorzitter Arjen Hofman nog eens aangaf hoe het de vereni ging in de laatste jaren verging: de instroom in 2000: tien, in 2001: zeven en in 2002: ook zeven. Vervolgens deed hij verslag van de vergeefse zoektocht naar uitwegen om 'Snel lius' te laten voortleven: verbreding met L&R-studenten, naar andere geo-informatieopleidingen en naar de nieuwe Delftse interfacultaire masteropleiding 'Geo-informatics'. Het doek moest tenslotte vallen. En het viel: met alle 27 stemmen voor. Hierna begaf het meer dan honderd-koppige gezelschap zich te voet naar de Douzastraat waar aan huisnummer 2 erelid en oprichter Geert Homan (1923) met een korte toespraak een plaquette onthulde op de plaats van Snellius' voormali ge woonhuis. Deze plaquette bevat een figuur van de achter waartse insnijding die Snellius daar uitvoerde met als richt punten de torens van Pieterskerk, Hooglandse Kerk en Stad huis. De uitstekend georganiseerde bijeenkomst werd afge sloten met de traditionele boerenkoolmaaltijd. Tl GEO-INFO 2006-1 Opheffing Landmeetkundig Gezelschap 4 Snellius 5

Geo-Info | 2006 | | pagina 21