In mijn (voorlopig?) laatste column wordt het tijd om even te zweven boven de Nederlandse GIS-wereld. Wat speelt er allemaal wat ook van belang is voor het onderwij s in de geo-informatie? Veel! Talrijke organisaties zijn bezig om nieu we concepten te implementeren. Open Source is de hete nova, waarbij ook dui delijk wordt dat grote 'Closed Source'- spelers hier omheen gaan cirkelen. Nieuwe data in objectvorm (TOPIONL) komt als een lcometenzwerm naar de aarde en kan de gewone gebruiker hier omheen? VROM is nu voortvarend bezig met het implementeren van de basisregistraties; in ieder geval komt de ene na de andere publicatie op de webpagina te staan. En vergeet DURP niet, dat van plan naar proces gaat. Arme gemeentes die dit al lemaal vóór 2007, 2008 moeten regelen zonder ESF en Dataland steun. En zeker niet de minste en laatste ont wikkeling: het ene na het andere RGI- project heeft zijn eigen website zodat we al klikkend weer goed aan onze muis arm kunnen werken. Qua samenwer king en afstemming is hierin een aantal vallende sterren met veel geluk te ont dekken. Overigens is RSI een woord dat in de GIS-wereld dit jaar niet meer 'buzzt'. Leuk, al die ontwikkelingen dus genoeg Ozichtbare banen en vacatures voor star ters? En allerlei organisaties willen wel graag wat met het onderwijs, zou je zeg gen. En het onderwijs wil graag wat met het veranderende werkveld? Helaas! Op een aantal bijeenkomsten hoor je op dit gebied over samenwerking tussen onderwijs en werkveld veel gepraat maar weinig concreets. Uit de 'Rode Hoed' in Amsterdam werd niet iets moois getoverd. De bijeenkomst van het Kadaster was goed om uitgebreid te tafe len en zo te netwerken over alle ronde tafels heen. Maar de vraag hoe nu het ge brek aan goede opgeleide mensen (niet alleen in de geodesie maar ook in de gro te ruimte van geo-info) aangepakt kan worden, is niet echt beantwoord. Ster ker nog, de problematiek van het zwarte gat tussen vergrote vraag en verminde rend aanbod neemt toe. Op het GIN-congres was de onderwij sbij- eenlcomst leuk maar slecht bezocht door de potentiële afnemers van studenten. Kwam dat door het slechte weer of is onderwijs niet van belang en wordt het weggestopt ergens achter in het pro gramma? Een aantal studenten liep rond op de beurs maar vooral de dames werden niet serieus genomen. Terwijl wij allen toch vinden dat er meer hoog waardige energie nodig is. En dan het onderwijs. Fusies, nieuw ma nagement, verschuivingen, energie lekt weg. Vernieuwingen zijn lastig met een verouderend en al bijna gepensioneerd docentenbestand. Kijkend naar dit hele universum willen de wizards als gefrustreerden niet meer stralen. Hoe dan nu verder? Op naar 'beyond spa ce'? Welke wizard lean uit de ruimte ko men tot een helder beeld van wat reëel nodig is voor de markt en onderwijs? Is die oplossing dan ook aantrekkelijk om te gaan studeren en voor te werven? Is het ook te regelen voor de krappe beur zen van de huidige onderwijsmanager? Voldoet dit aan het korte termijn pro bleem van de gemeentelijke informatie manager? Of gaan we terug naar het middeleeuw se gildestelsel en dat maar aanpassen naar een volledig nieuw businessmodel? Is het nodig dat de overheid niet meer zorgt voor het GIS-onderwijs en dat de direct belanghebbenden dit gezamen lijk gaat financieren? Als tenminste de direct belanghebbenden de inhoud kun nen benoemen en de onderwijsgeven den dit kunnen leveren. Want ik zie als echt basisprobleem dat het meeste GIS- onderwijs woont op de eenzame 'stand alone' planeet. Er is wel genoeg te doen over 'spatial awareness'. Google Earth en Microsoft Windows Live Local leveren nu al genoeg GIS-begrip, vooral als de Nederlandse dataleveranciers hier ook steentjes en laagjes aan gaan bijdragen. Het GIS-onderwijs waarbij de enterprise- gedachte (inclusief Open Source) niet al leen in naam wordt beleden en gepreekt maar ook gebouwd, uitgevoerd en getest kan worden en dat ook te financieren voor tien, twintig, dertig studenten en cursisten, is nog ver te zoeken. Mis schien moet dat nieuwe businessmodel qua onderwijs wel zo in elkaar gezet worden dat er één Nederlands GI-oplei- dingsinstituut komt. Door verschillende satellieten met verschillende banen (lees opleidingen op verschillende niveau en inhoud maar met een gemeenschappe lijke basis) gebruik te laten maken van één lanceerinstallatie (mede gebouwd en ontworpen door het werkveld) kan de broodnodige efficiency en effectiviteit georganiseerd, gegarandeerd en gecerti ficeerd worden. Terugkomend op de aarde constateer ik dat onderwijs en werkveld elkaar drin gend nodig hebben. In GIS-software zit ten steeds meer wizards ingebouwd. De wizards in onderwijs en werkveld zullen al starend in de ruimte vooral veel moe ten toveren. En vanuit veel sprookjes we ten we dat meerdere wizards meer kun nen dan één alleen. Veel vragen in deze column dus graag antwoorden en verdere opmerkingen naar: M.deBakker@pers.vhall.nl P.S. Ilc bedank mijn collega's voor al het geduld om deze hersenspinselen te ont waren. Misschien zijn deze personen de echte wizards. Marien de Bakker Coördinator Geo-Information Studies Van Hall Instituut GEO-INFO 2006-1 Wizards in space

Geo-Info | 2006 | | pagina 25