Dagi: Geo-informatie van buitenaf gezien GIN-voorzitter Leen Murre opende het congres en complimenteerde de con grescommissie met het interessante programma. Hij greep de gelegenheid aan om kort de beleidsvoornemens van de vereniging voor de komende ja ren uiteen te zetten: een verdere pro fessionalisering, profilering naar bui ten, meer (internationale) samenwer king en drie vaste studiedagen per jaar. GIN moet een vereniging zijn voor en door leden. Met dit perspectief wenste Murre de zaal een goed en in formatief congres toe en gaf hij het stokje door aan dagvoorzitter Frits Brouwer, hoofddirecteur van het KNMI. Als zelfbenoemde afvallige ge odeet blikte hij eerst even terug op voorgaande Geodesia-congressen waar de technologische ontwikkelingen lang centraal stonden. Tegenwoordig is de vraag relevanter hoe er op maat schappelijke vraagstukken ingespeeld kan worden. De mensen buiten ons vakgebied zullen zich de komende ja ren ontwikkelen tot een centrale, be palende spelers in de ontwikkeling van de geo-branche. Op de eerste con gresdag waren zij het dan ook die het toekomstperspectief van ons werkveld belichtten. Bas Jan van Bochove, Tweede-Kamer lid van het CDA, beet de spits af. Hij stelde dat de overheid op tal van terrei nen bewust afstand neemt en meer ini tiatief aan de markt overlaat en vroeg zich af waarom dit ook niet voor de geo-informatievoorziening zou kun nen gelden. Van Bochove pleitte dan ook voor een heroverweging van de rol van de overheid die, wat hem betreft, wél voor een fundament dient te zor gen waarbij hij het stelsel van basisre gistraties nadrukkelijk noemde. Infor matie wordt nog nauwelijks als be stuursmiddel gezien waardoor geen verantwoording wordt afgelegd over de soms slechte kwaliteit of het geheel ontbreken van informatie. Van Bocho ve toonde zich voorstander van een in formatieverhoudingswet en riep zijn collega's op om dit idee te ondersteu nen. Zijn standpunten prikkelden de volgende spreker, Peter Welling, Ronald Bokhove, Jan de Kruif, Winifred Broeder Ad van der Meer, Theo Scheele, (foto's) GIN-voorzitter Leen Murre opent het congres plaatsvervangend secretaris-generaal bij VROM. Hij zette na de koffie de rol uiteen die zijn ministerie heeft gekregen bij de invulling van het programma 'Andere Overheid'. Hij schetste hierbij een wensbeeld van de brandweerman die bij het naderen van de plek des onheils al volledig op de hoogte is van de situatie ter plaatse. Welling gaf aan dat voor het op zetten van de hiervoor benodigde infrastructuur brede alli anties moeten worden gevormd, dus met bestuurlijke en maatschappelijke partners én het bedrijfsleven. Hij kondig de verder een 'breed' Gl-beraad aan dat de Minister van VROM moet adviseren over geo-gerelateerde onderwerpen. Dorine Burmanje, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Kadaster, gaf aan dat het Kadaster de komende jaren niet alleen investeert in het bestaande producten- en dien stenpakket maar ook de vleugels uitslaat en graag een gro tere rol wil spelen op het terrein van de basisregistraties. Zij noemde een 3D-grondregistratie- en informatiesysteem met kabels en leidingen als mogelijk ontwikkelingsgebied. Opvallend was de vanzelfsprekendheid waarmee de spreek ster deze taken tot het domein van het Kadaster rekende. Een steviger informatieketen is dan volgens Burmanje noodzakelijk, vooral met gemeenten en nutsbedrijven. Zij schonk voorts aandacht aan geo-bewustwording in het onderwijs waar het Kadaster met EduGIS een actieve bijdra ge aan levert. Burmanje zag in de breedte een opgaande be weging van ons werkveld maar gaf ook aan dat de uitgangs positie kan verbeteren door een betere afstemming met stakeholders buiten het geo-veld en door de lange cultuur van concurrentie tussen geo-partijen te slechten. Met deze adviezen konden we naar de lunch. Na drie broodjes en 'één stuks handfruit' was het de beurt aan TomTom-directeur Peter-Frans Pauwels die inging op de stormachtige opkomst van mobiele navigatiesystemen voor consumenten. Hij verklaarde de recente populariteit met technische innovaties als datacompressie, met politie ke beslissingen als het uitzetten van de GPS-verstoring waardoor nauwkeuriger plaatsbepaling mogelijk werd én met een sterke marketing en een snelle distributie GEO-INFO 2006-1

Geo-Info | 2006 | | pagina 27