Fotowedstrijd Geo-Informatie Nederland organiseerde tijdens het GIN-congres in samenwerking met de Hogeschool van Utrecht en Océ Nederland een fotowedstrijd met als thema "Geo-Informatie in beeld". De leden van GIN en overige geo-geïnteresseerden werden van harte uitgenodigd om geo-informatie te 'verbeelden' en (digitaal) vast te leggen. De foto moet weergeven wat geo-informatie voor de maker betekent. Voor beelden van onderwerpen: een landmeter tijdens de wereld GIS-dag, 'de kaart op straat', een beeld vanuit de ruimte, een navigatiesysteem in uw auto c? ■S 24 i I De circa veertig inzendingen werden tijdens het con gres op verschillende posters kenbaar gemaakt. Het was een moeilijke afweging voor de jury bestaande uit Frans de Vroege (HvU), Marco Tuit (Océ) en Jan Wil lem van Eclc (Geo-Informatie Nederland). Na veel be raad heeft de juiy als winnende foto gekozen die van Wim Braakheklce en Sytze de Bruin (Wageningen Uni versiteit). De redenen voor deze keuze zijn dat de foto een echte spanning uitspreekt, dat je wordt uitgeno digd om eens verder te kijken, de fascinatie van deze man door de geproefde klei of door de werking van het mobiele GIS en - last but not least - geo-informatie krijgt op deze foto echt de ruimte. De prijs werd na mens de winnaars in ontvangst genomen door hun collega's W. ten Haaf en R. van Lammeren. Jan Willem van Eek worden gemaakt na een ongeval. Maar ook het scannen van tomatenplanten om de groei te monitoren, het in beeld brengen van zwakke plekken in historische gebouwen en het berekenen van de verspreiding van rook in een bran dend pand zijn nuttige toepassingen. Een toepassing van geo-informatie komt vanuit een wat on verwachte hoek. Archeoloog Chris Sueur (Vestigia) gebruikt het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) bij het zoeken naar sporen van mensen uit het verre verleden om zo hun leefwijze te kunnen reconstrueren. Dit is niet alleen een ef ficiënte manier van archeologie bedrijven (opgraven is erg duur), het biedt ook zicht op zaken die met het blote oog in het veld niet of nauwelijks waarneembaar zijn. Luchtfoto's onthullen lang niet altijd wat met het AHN wel zichtbaar kan worden gemaakt. De mens heeft in de loop van de eeu wen sporen achtergelaten in het huidige veld door het ver plaatsen van grond. Denk maar aan dijken en terpen die werden opgeworpen in de strijd tegen het water, en wallen en grachten die dienden ter verdediging rond kastelen en steden. De kennis van de archeoloog is wel onontbeerlijk bij het zoeken naar deze sporen, die soms maar enkele decime ters boven het veld uitkomen. Een prachtig voorbeeld van een archeologische site is een AHN-beeld van een veld waar in een blokpatroon duidelijk zichtbaar is. Het blokpatroon is ontstaan door aarden wallen die vroegere akkers (celtic fields genoemd) begrensden. Het AHN legt ook minder fraaie zaken vast; door eenzelfde veld na een periode van vijftien jaar opnieuw te bekijken, blijkt dat door ploegen de sporen een stuk minder duidelijk zichtbaar zijn! Na de lunch deed Roel Luis (Grontmij) uit de doeken hoe en waarom het bo ren van de tunnel voor de noord-zuid- lijn onder het centrum van Amster dam wordt gemonitord door continu meten en waterpassen. Dit monitoren heeft meerdere redenen. Natuurlijk wil de gemeente Amsterdam schade aan historisch waardevolle gebouwen voorkomen. Maar ook veiligheid, rechtszekerheid, de mogelijkheid om het ontwerp en het bouwproces bij te sturen, rechtvaardigen de zeer inten sieve monitoring. Deze wordt uitgevoerd door middel van een combinatie van geo-technische en landmeetkundige technieken en onder steund door een hoogwaardige ICT- infrastructuur. Met de hand zijn 3.400 waterpasbouten aan gebouwen en 1.300 op de rijbaan geplaatst die on line worden gemonitord. Daarnaast worden door 75 langs het tracé geplaatste ta- chymeters prisma's aan gebouwen ge meten en de meetresultaten worden draadloos verzonden. De tachymeters worden ook op afstand gecontroleerd. Onder de grond wordt door extensome- ters gemeten of de grond uitzet of ver schuift. Dit heeft inmiddels zijn nut be- GEO-INFO 2006-1 fc»* co c ■*-» 3 u u O O M u bt) OJ T3 QJ N T3 <D CU CU U CO O CU CU QJ O U-i 4

Geo-Info | 2006 | | pagina 34