N C G - S U B C O M M I S S I E GIM IN SAMENWERKING MET GIN Op maandag 14 november 2005 verzamelden zich in Utrecht zo'n veertig geïnteresseerden voor de studiedag 'Geo-information and compu tational geometry'. De studiedag was ge organiseerd door de subcommissie Geo- Informatie Modellen van de Nederlandse Commissie voor Geodesie in samenwer king met Geo-Informatie Nederland. In verband met een aantal buitenlandse toehoorders en sprekers was Engels de voertaal tijdens de studiedag. Het programma belichtte verschillende aspecten van structuren voor ruimte lijke gegevens en geometrische algorit men, die normaal gesproken aan het zicht van de gemiddelde GIS-gebruiker onttrokken blijven. Om het divers samengestelde publiek, uit de hoek van zowel de geo-informatie als de computa- tionele geometrie, met eikaars vakge bied bekend te laten worden, stak Mare van Kreveld, na een korte introductie van Peter van Oosterom, van wal met zijn presentatie waarin hij een inleiding gaf tot het werkveld van computationele geometrie met de nadruk op de relevan tie voor GIS. Computationele geometrie houdt zich bezig met geometrische algo ritmen en bestudeert de efficiëntie van deze algoritmen. Deze efficiëntie wordt uitgedrukt als de relatie tussen de reken tijd en het aantal geometrische objecten zoals punten, lijnen, vlakken en volu mes. In zijn presentatie gaf Van Kreveld dan ook veel voorbeelden van hoe com putationele geometrie wordt toegepast in de verschillende processen in een GIS, zoals bijvoorbeeld bij de inwinning van ruimtelijke gegevens, bij geografische analyses en bij de visualisatie van deze gegevens. Toch zijn er nog altijd GIS- vraagstukken waarbij computationele geometrie een oplossing kan aandragen. Veelal zijn deze vraagstukken moeilijk te formuleren. Het is daarom noodzakelijk dat deskundigen uit beide onderzoeks velden eikaars expertise leren kennen en toepassen. Voor de lunch ging Mark de Berg nader in op de efficiëntie van geometrische al goritmen. Dit is met name relevant voor geografische gegevens omdat bestanden meestal erg omvangrijk zijn. Om een GIS-bewerking uit te voeren, oftewel om een geometrisch algoritme te laten reke nen, is soms erg veel tijd nodig. De Berg Edward Mac Gillavry, redacteur legde uit dat dit komt doordat niet het hele bestand in een keer bewerkt kan worden door een computer in verband met de schaarse ruimte in het werkgeheugen. Hierdoor moeten steeds nieuwe delen van een geografisch bestand worden gele zen vanaf de harde schijf. Dit vergt vaak veel tijd waardoor het lang duurt voordat een GIS-bewerking is voltooid. In zijn pre sentatie legde De Berg uit welke onderzoeksrichtingen wor den gevolgd om geometrische algoritmen toch sneller te laten rekenen ondanks de beperkingen van de omvang van het werkgeheugen. Na de lunch volgden 's middags nog vier presentaties waarbij de invalshoek van computationele geometrie en geo-informatie el kaar afwisselden maar waarbij toch eikaars vakgebied werd aan gesproken. Hierdoor bleef het programma zeer aansprekend voor alle aanwezigen. Chris Gold toonde hoe hij Quad-edges en Euler-ope rato ren toepast in een driehoeksbelegging (UN) voor het modelleren van gebouwen (met name op de campus van Glamorgan) uit meetgegevens verkregen door laseraltimetrie. Daarna volgde Bettina Speckmann met een welhaast kartogra- fisch onderwerp. Zij toonde prachtige voorbeelden van anamor- fosen: kaarten waarop de grootte van de landen niet wordt gere lateerd aan de geografische schaal en hun werkelijke oppervlak ten maar aan een absolute waarde, bijvoorbeeld het inwonertal. Niet de herkenbaarheid van de landen staat voorop bij deze ana- morfosen maar het gemak om de waarden te kunnen schatten en deze onderling te kunnen vergelijken. Ook in de Bosatlas zijn vergelijkbare anamorfosen opgenomen waarop de landen als rechthoekige vormen aan elkaar zijn geplakt waarbij de relatie ve ligging van de landen zoveel mogelijk wordt gehandhaafd. Een speciaal ontwikkeld computerprogramma liet zien hoe de anamorfosen werden gegenereerd en hoe deze konden worden verfijnd door bepaalde aannames te variëren. Helaas was de tijd te kort voor haar enthousiasme voor het onderwerp. Gelukkig bood de theepauze voldoende gelegenheid om na te praten over deze anamorfosen. Met de presentatie van Friso Penninga, over het modelleren van een driedimensionale wereld met behulp van tetraëders, werd het programma hervat. Zijn onderzoek maakt deel uit van het 3D-topografie programma van de BSIK-RGI subsidiere geling. Hij gaf tijdens zijn presentatie aan dat computationele geometrie een belangrijke bijdrage kan leveren aan de GIS- problemen die zich voordoen in 3D. Na de driedimensionale wereld sloot Derek Karssenberg het programma van de studie dag af met een verhaal over het gebruik van PCRaster bij het onderzoek naar de ontwikkeling van riviersystemen door ero sie en depositie. De software-ontwiklcelaars van PCRaster heb ben de programmatuur voor iteratieve, spatio-temporele mo dellen zodanig kunnen abstraheren dat gebruikers zich kun nen richten op het aardwetenschappelijlce onderzoek. Na af loop konden de aanwezigen onder het genot van een drankj e terugkijken op een interessante studiedag! GEO-INFO 2006-1 Studiedag "Geo-information and computational geometry'

Geo-Info | 2006 | | pagina 41