Reactie n het juni-nummer van Geo-info 2006 heeft de Vereni ging van Nederlandse Bedrijven in de Geodesie en Geo- informatie (VNBG) in een artikel aandacht gevraagd bij haar opdrachtgevers voor (een verbetering van) het professi oneel opdrachtgeverschap om zodoende de kwaliteit van geo-dienstverlening een betere inhoud te kunnen geven1'. Aan het slot van het artikel werd om reacties gevraagd. Het steeds verder terugtreden van de overheid bij uitvoe rende taken als het inwinnen en verwerken van geo-data is een belangrijke aanleiding hiervoor. Rijkswaterstaat is zo'n overheidsonderdeel en lering trekkende uit recente erva ringen met het overdragen van delen van die taken aan de markt, heeft zij haar benadering van de geo-markt bijge steld. Met dit artikel willen we deze ontwikkeling toelich ten. Huidige ervaringen met de markt De Adviesdienst Geo-informatie en ICT (RWS AGI) is binnen Rijkswaterstaat de coördinerende instantie voor geo-infor matie. Zij besteedt al enige jaren een deel van haar werk pakket uit aan de markt maar na de recente inkrimping, waarbij in twee jaar tijd circa honderd man vast personeel en bijna een even groot aantal inhuurkrachten zijn verdwe nen, wordt nu het overgrote gedeelte van de uitvoerende werkzaamheden overgelaten aan de markt. Het gaat daarbij met name om landmeetkundige en fotogrammetrische werkzaamheden maar ook om bijvoorbeeld laseraltimetrie en ecotopenlcarteringen. Dit heeft geleid tot een sterke groei van het aantal overeenkomsten met enkele tientallen verschillende partijen. Het volume van de aanbestedingen loopt daarbij uiteen van raamovereenkomsten voor vele tonnen tot kleine opdrachten van nog geen duizend euro. Terugkijkend is RWS AGI niet volledig tevreden met de hui dige set van afspraken. De eigen organisatie werd gecon fronteerd met een toegenomen administratieve belasting rond al die overeenkomsten en de markt leverde te vaak verlaat en kwalitatief onvoldoende werk op. Tijdens een intern onderzoek naar het presteren van de markt in de eer ste drie kwartalen van 2005 kwam aan het licht dat in bijna 40% van de overeenkomsten sprake was van afwijkingen ten opzichte van het contract. In 15% van de overeenkom sten werd de boeteclausule in werking gesteld wegens ern stige onvolkomenheden in kwaliteit of leveringstijdstip. Te vaak werd nog een inhoudelijke bijdrage van de opdracht gever gevraagd, in de vorm van herhaalde controles of zelfs reparatiewerlc. Dit alles heeft in enkele gevallen geleid tot grote vertragingen. De markt aan het woord Bij de herziening van onze marktbenadering hebben we ons ook afgevraagd wat de markt vindt van Rijkswaterstaat als opdrachtgever. In het eerder genoemde artikel wordt de dr. ir. Raymond Feron, directeur Geo-informatie van Rijkswater staat Advies dienst Geo-lnfor- matie en ICT 1) Joost Barendrecht, Kwaliteit van geodetische dien sten vraagt om professioneel op drachtgeverschap, in: Geo-info 2005-6, p.308-310 opdrachtgevers bij de overheid onder andere verweten te veel gefocust te zijn op de kosten, zonder daarbij reke ning te houden met hun interne kosten, en te weinig aandacht te heb ben voor kwaliteit. Maar ook dat ze te gedetailleerde bestekken uitbrengen die teveel gericht zijn op de inhoud (het hoe) en te weinig op het resultaat (het wat). Uit de evaluatie van onze raamovereenkomst landmeetkundige diensten (2002-2004) zijn vergelijkbare punten naar voren gekomen. Hoewel Rijkswaterstaat in zijn algemeenheid werd aangemerkt als een goede en vooruitstrevende opdrachtgever, wer den verscheidene gewenste verbeter- punten aangedragen: meer uniformiteit en helderheid vooraf over gunningcriteria; meer openheid over zodat toewij zingen/afwij zingen markt hieruit lering kan trekken; meer aandacht voor kwaliteit; meer duidelijkheid over de vraag; meer uniformiteit en standaardisa tie; meer mogelijkheid voor het benut ten van creativiteit en kennis in de markt; geen preselectie volgens praktijk proeven; ruimte laten voor specialisatie; langdurige inhuur beperken zodat uitdagend rechtstreeks werk op de markt komt; wederkerigheid van werk bevorde ren, verworven kennis gaat anders snel verloren. Wat gaat er veranderen Rijkswaterstaat gaat door met het uit gebreid inschakelen van de geo-markt voor zijn uitvoerende taken. De groei in volume van de afgelopen jaren zal daarbij wel afzwakken. Lering trek kend uit de opgedane ervaringen en de aangedragen verbeterpunten zijn we druk bezig onze strategie van marktbenadering aan te passen. Hoofdpunten van de nieuwe strategie zijn de volgende: GEO-INFO 2006-1 Rijkswaterstaat geeft ook voor Geo-informatie invulling aan het professioneel opdrachtgeverschap

Geo-Info | 2006 | | pagina 44