Clustering van werkzaamheden en voorselectie van een beperkt aantal bedrijven. Dit moet enerzijds de administratie ve overhead voor de eigen organisatie verminderen en anderzijds de bedrij ven de mogelijkheid geven te leren van hun opgedane ervaring en meer zekerheid en ruimte te geven voor in vesteringen en verbeteringen. Kwaliteit en prestaties gaan stan daard een grotere rol spelen in de aanbestedingen. Waar kwaliteit in verleden niet altijd als argument in de gunning werd be trokken, wordt nu standaard geko zen voor de economische meest voor delige aanbieding (EMVA). De criteria hiervoor worden helder gecommuni ceerd in de offertevraag. Daarnaast gaan prestaties van bedrijven een gro tere rol spelen. Enerzijds in de selec tie van bedrijven en anderzij ds bij de nadere overeenkomsten binnen raamcontracten. Intern betekent dit dat we het huidige systeem van vast legging van prestaties verder gaan verbeteren. De procedures en rolver deling bij oplevering zijn verder ge standaardiseerd. De vraag wordt verder gestan daardiseerd en zoveel mogelijk func tioneel gespecificeerd. Met verbeterde en eenduidige specifi caties hopen we dat onduidelijkhe den tot het verleden gaan behoren. Hierbij wordt het streven gehanteerd om alleen het hoognodige op te ne men en zoveel mogelijk functioneel te specificeren. We zijn een proces in gegaan waarbij we ons steeds verder willen gaan beperken tot de wat- vraag en de hoe-vraag aan de markt willen overlaten. Hierbij gaan we be heerst te werk waarbij de risico's nauwlettend in het oog worden ge houden en met ruimte voor groei in de nabije toekomst. De regie van opdrachtgeverschap binnen het gecxlomein ligt stevig in handen van de RWS AGI. Zij is verantwoordelijk voor de ge standaardiseerde specificaties, proce dures en selectie van bevoegde markt partijen. Het feitelijke opdrachtgever schap kan door meerdere instanties binnen Rijkswaterstaat worden ver vuld. Belangrijke ontwikkeling bij de regionale directies zijn hierbij de in novatieve contracten. Met integrale opdrachten voor bouw projecten wordt direct ook de betroffen inwinning van de geo-informatie geregeld. Kortom: RWS AGI zal de markt professioneler benaderen waarbij de markt meer mogelijkheden wordt geboden om zich kwalitatief te onderscheiden. We verwachten de komen de tijd dan ook nog betere prestaties van de markt en zullen die ook systematisch en kritisch volgen. Bovenstaande punten zijn de afgelopen zomer praktisch uit gewerkt in de gestarte procedure voor een nieuwe raamover eenkomst waarin verschillende taken voor het inwinnen van geo-informatie zijn samengenomen. Deze nieuwe overeen komst die een substantieel deel van de inkoop van geo-infor matie van Rijkswaterstaat regelt moet in de loop van 2006 van start gaan (zie kader). Professioneel opdrachtgever Zijn we bij Rijkswaterstaat hiermee nu ook een professioneel opdrachtgever geworden? Onze nieuwe werkwijze sluit in grote lijnen aan bij het beeld van gewenste professionalise ring van de opdrachtgever zoals de VNBG die in juni 2005 schetste aan de hand van punten als: transparantie, inte griteit, betrouwbaarheid, duidelijkheid en deskundigheid. De eerder beschreven aanpassingen in de wijze van inschakeling van de markt moeten dat duidelijk hebben gemaakt. De markt is nu aan zet om de komende tijd te bewijzen dat ze de uitvoe rende taken als professioneel opdrachtnemer tot een goed ein de kan brengen. RWS AGI zal dienovereenkomstig ook weer lering trekken uit de nieuwe overeenkomsten. En natuurlijk staat RWS AGI daarbij ook open voor suggesties en opmerkingen van zijn opdrachtnemers. Heel concreet willen we het komende jaar samen met de markt gaan verkennen hoe verder ruimte aan innovatie kan worden geboden zonder dat onze grenzen van acceptabele risico's daarbij overschreden worden. 2006 nieuwe raamovereenkomst GEO-diensten Op 1 maart 2006 moet een nieuwe raamovereenkomst ingaan die meerdere aflopende raamovereenkomsten gaat vervangen. De raamovereenkomst omvat de inwinning en ver werking van een grote verscheidenheid aan geo-informatie zoals vegetatiekaarten, digitale topografische bestanden, digitale terreinmodellen, deformatiemetingen en OQS. Bepalend bij de totstandkoming van de raamovereenkomst zijn randvoorwaarden geweest als: techniek onafhankelijk uitbesteden op basis van resultaatbeschrijving; gunning op basis van prijs en kwaliteit; goed is goed genoeg; reduceren van het aantal overeenkomsten; beperken van aantal percelen; beperken van aantal leveranciers; flexibiliteit in toevoegen/afvoeren van diensten; actieve performancemeting leveranciers en gebruiken bij gunning van individuele opdrachten. Dit alles verloopt in een niet-openbare EU-procedure met preselectie van de inschrijvers op basis van betrouwbaarheid, financiële draagkracht en referenties. Op het moment van schrijven zijn geselecteerde leveranciers gevraagd offerte uit te brengen op één of meerde re van drie kavels. De gunning zal gaan plaatsvinden op basis van zowel prijs als kwaliteit. Voor de prijsvergelijking zijn een maximumprijs en voorbeeldoffertes gevraagd en de kwa liteit wordt beoordeeld aan de hand van gevraagde kwaliteitsplannen en Plan van Aanpak. GEO-INFO 2006-1

Geo-Info | 2006 | | pagina 45