SUN a X - '4IISI* •□BI bi - 'i jC'jDIIü ■■■•■111*1 m mmmm «ai*a mm» Nederlandse waterstad aJd« :*hi BOEKBESPREKING Atlas van de Nederlandse waterstad F. Hooimeijer, H. Meyer en A. Nienhuis (red.), Uitgeverij SUN, Amsterdam 2005, ISBN 90 5875184 8. Prijs 29,50. (Identieke Engelse uitgave: Atlas of Dutch Water Cities, ISBN 90 5875 174 0.) De Zondvloed' was het zeer actuele thema van de dit jaar gehouden tweede Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam. Het thema werd gekozen vanwege de groeiende in vloed van het water op de architec tuur maar ook vanwege de groeiende mogelijkheden die dat water biedt voor vernieuwende bebouwing en recreatie. Een populair onder deel van de Biënnale was de ten toonstelling 'De Hollandse Wa terstad', te bezichtigen in exposi tieruimte Las Palmas in Rotter dam. Deze tentoonstelling be stond geheel uit maquettes» waarvan er meer dan honderd bijeen waren gebracht. Niet al leen van Nederlandse maar ook van buitenlandse steden waren er maquettes te zien. Prachtige oude exemplaren maar ook een futuristisch vormgegeven ma quette die een toekomstscenario van Rotterdam verbeeldde. Deze duurzame plattegronden vertel len het verhaal waarom de water steden gebouwd zijn zoals ze zijn gebouwd en hoe mooi ze zijn. Tegelijk met deze tentoonstelling ver scheen het boek 'Atlas van de Neder landse waterstad', een gezamenlijk werkstuk van de faculteiten Bouwkun de en Civiele Techniek van de TU Delft. Met dit boek willen de auteurs zowel een kader vormen voor nader onder zoek als een aanzet geven voor een noodzakelijke en hernieuwde samen werking tussen deze disciplines. Dit boek beschrijft daartoe in woord én in beeld de ontwikkeling van het Neder landse stedelijke landschap in relatie tot de waterhuishouding. Het waterbeheer staat momenteel vol op in de belangstelling. Klimaatveran deringen leiden tot stijging van de zee spiegel, tot grotere hoeveelheden neer slag afgewisseld met langere perioden van droogte en tot grotere pieken en dalen in de toevoer van rivierwater Te gen de extreme situaties van water overlast en dreigende overstromingen blijkt een groot deel van het land en de steden niet bestand te zijn. Dat is, zo wordt in de atlas gesteld, op zich geen reden tot grote verontrusting omdat Nederland al eeuwenlang ervaring heeft met het afstemmen van de ruim telijke inrichting van het land op de grillen en nukken van het water. Ook de grote dilemma's op het gebied van ruimtelijke inrichting van stad en land die zijn ontstaan door de huidige problemen met het waterbeheer zijn niet nieuw. De hele geschiedenis van het in cultuur brengen van ons water rijke land is gepaard gegaan met grote dilemma's en conflicten. Als voorbeeld hiervoor wordt de grote reeks hevige stormvloeden gegeven die juist in de periode van vroege stadsvorming op trad. Tussen 1135 en 1530 vonden niet minder dan 45 stormvloeden plaats waarvan sommigen zo krachtig waren dat ze nog steeds worden genoemd, zo als de Eerste en Tweede Sint-Elisa- bethsvloed in respectievelijk 1404 en 1421. Niet alleen werden steden be dreigd door overstromingen maar ook door het wijken van het water: sedi mentatie en veranderende stroomgeu- len van zeestromen en rivieren leid den tot verzandingen van aanvanke lijk veelbelovende havens. Het plaat sen van de huidige opgaven in een historisch perspectief van voortduren de tegenstrijdige belangen en conflic ten staat in dit boek dan ook centraal. Het eerste hoofdstuk van het boek heet 'Tijd, ruimte en water'. Hierin worden in 4e perio4e yanaf 800 tot heden aspecten van de ruimtelijke ordening gekoppeld aan het waterbeheer. Bijvoorbeeld, er kan een duidelijke relatie worden gelegd tussen overstromingen en dijkenbouw. Zo wordt door de tijd heen de relatie tus sen stedenbouw en waterbouw vanuit ci vieltechnisch, landschappelijk en stedelijk perspectief naast elkaar ge zet. Dit resulteert in een bondig maar ook complex overzicht. Dit hoofdstuk is ook nog eens letterlijk in beeld gebracht in een bijlage in de vorm van een calendarium. Na het overzicht dat is gegeven in het eerste hoofdstuk worden de thema's 'kust', 'rivier' en 'polder', die elk staan voor een landschapstype met specifieke vraagstukken ten aanzien van de stedelijke ontwikkeling, in afzonderlijke hoofdstukken uitge diept. Eerst in (voornamelijk) tekst en daaropvolgend een atlasgedeelte. In het atlasgedeelte is steeds een aantal plaatsen nader uitgewerkt. Bijvoorbeeld in het hoofdstuk 'kust' treffen we kaarten en foto's aan van Vlissingen en van Scheveningen aan de hand waarvan historische- en be leidsontwikkelingen worden getoond. De uitwerking van de ontwikkeling van het polderlandschap is zeer de moeite waard. 'De Atlas van de Nederlandse water stad' bevat zeer veel beeldmateriaal in de vorm van (lucht-)foto's, (oude) kaar ten alsook diagrammen om processen en technische aspecten te verhelderen. Er is daarbij veelal van bestaand kaart materiaal gebruik gemaakt. Het is de ordening van dit kaartmateriaal die op een zeer effectieve wijze een beeld schept van de stedelijke ontwikkeling in ons land daar waar deze beïnvloed is door het waterbeheer. Juist deze zin volle ordening maakt het boek tot een echte atlas, waarin een register van to pografische namen niet ontbreekt. Naast het inzichtelijk maken van het ontstaan van landschappelijke struc turen leren we tegelijk de huidige drei gingen beter te relativeren. Winifred Broeder Atlas van de CEO-INFO 2006-1 II

Geo-Info | 2006 | | pagina 46