Children Map the World INFORMATIE RGI: 74 pre-proposals op shortlist Anderson J.M., Awal J., Wiegand P.& Auringer Wood A.(redactie), Esri Press 2005. ISBN 1589481259, Prijs €25,99 De International Cartographic As sociation (ICA) organiseert tege lijkertijd met haar tweejaarlijkse congres een kartografische prijs vraag voor kinderen: de 'Barbara Petchenik Children's World Map Competition'. Duizenden kinderen uit 52 lan den hebben de afgelopen twaalf jaar inmiddels meegedaan aan deze prijsvraag. Honderd kaar ten zijn geselecteerd en in dit boek verzameld. De leeftijd van de kinderen loopt uiteen van vijf tot vijftien en er zitten veel bijzondere kaar ten bij. Opvallend is dat het bij na allemaal kaarten zijn van de hele wereld maar dat kan samenhangen met het thema dat voor de laatste twee compe tities 'Many Nations, One World' was. Ik zou kaarten waarin kin deren hun persoonlijke leefom geving in beeld brengen of bij voorbeeld een vakantiereis ook erg leuk en interessant vinden. De kaarten zijn zeer verschil lend en lopen uiteen van wereld bollen in allerlei vormen (een bolletje ijs, een rokende pijp, een bloem, een hoofd), topogra fische en staatkundige kaarten, thematische kaarten over die ren, voedsel en rijkdom tot me dailles en luchtvervuiling. Er zijn diverse technieken gebruikt om de kaarten te maken: gete kend met potlood, viltstift en krijt, geschilderd met verf of aquarelverf maar ook een geborduur de kaart. Eén kaart is zelfs geschil derd op een (kiezel)-steen. De creati viteit van de vervaardigers is blijk baar onuitputtelijk. Veel kaarten bevatten een boodschap over milieuvervuiling, oorlog, hon ger en ander onrecht. Ook wordt vaak de verbroedering van alle kinde ren van de wereld als onderwerp ge noemd. Hoe goed en lief deze bood schappen ook bedoeld zijn, zo nu en dan is het wel erg politiek correct en 'Amerikaans' blij. Toch blijft het een fascinerend boek om doorheen te bladeren, zeker met kinderen. Mijn dochter en haar vriendin (beiden vijf jaar) waren duidelijk onder de in druk dat deze kinderen zulke mooie tekeningen en landkaarten konden maken. Op deze leef tijd komt de onderliggende boodschap natuurlijk lang niet altijd over. De maat van het boek is pret tig royaal (25 x 25 cm) zodat de tekeningen goed tot hun recht komen. Helaas is het geen hard cover zodat het al snel wat ezelsoren van de kin derhanden begint te vertonen maar dat zou gezien de prijs ook wel teveel gevraagd zij i Elke kaart gaat vergezeld van de titel, de naam, leeftijd en het land van de maker, waar het kind op school gaat en het jaar waarin is meegedaan aan de competitie. Het boek is ver der voorzien van een inleiding en een korte biografie over Barbara Petchenik. Barbara Petchenik (1939-1992) was een ICA-bestuurslid dat tijdens haar bestuursperiode overleed. Ze was redacteur van atlassen voor kinderen, had veel onderzoek gedaan naar de manier waarop kinderen kaar ten leren lezen, en daar regel matig over gepubliceerd (zie ook Geo-lnfo 2004, nr. 12, p. 544-545. Door duizend kin deren te bevragen over hun beleving van allerlei (klein schalige) kaarten kreeg ze in zicht in hoe kinderen omgaan met kaarten. Rachnaa (5) en Irwin (46) van Hunen sten te sluiten. De 45 andere konden tot uiterlijk 13 januari 2006 een defini tieve subsidie-aanvraag indienen en een besluit daarover volgt 24 februari 2006. Bron en verdere informatie: www.rgi.nl Op 28 oktober 2005 ontving het Bsik-programma 'Ruimte voor Geo-informatie (RGI)' 158 pre-proposals. Op ba sis daarvan heeft het stich tingsbestuur op 28 november 2005 besloten om het voor de ze tender beschikbare subsidie bedrag te verhogen van vijf a zes naar zeven a acht miljoen euro en 74 pre-proposals op de shortlist te plaatsen. Penvoer ders van de 29 kleine projecten daarvan (kleiner dan 50.000 euro) werden direct uitgeno digd om projectovereenkom Jf. f - - TV Hot*»*; Popwtcd'OM of tV WoHd Taiga Mathans Age li United States Susie* Schijtil, Missoula, Montana 199Ï Child.vm Map tV World World View Vasmin Oahan, Oasba Mkroshin Age 15 Israel Ayyeiet HaShahar, Tiberias 2001 CEO-INFO 2006-1

Geo-Info | 2006 | | pagina 47