-i Kaarten van ITC voor hulpverlening Reddingswerkers hebben grote moeite om alle slachtoffers in het door de aardbeving getroffen gebied in Pakistan te bereiken en te evacue ren. Dit komt voor een deel omdat het gebied in de bergen ligt en daardoor slecht toegankelijk is. Een ander pro bleem is dat de beschikbare kaarten te weinig informatie geven over het ter rein en de toegankelijkheid van we gen en dorpen. De medewerkers van fk Pakistan het ITC in Enschede hebben hun krachten gebundeld en in korte tijd een bruikbare kaart op schaal 1:50.000 van het getroffen gebied geprodu ceerd. Daarbij werd gebruik gemaakt van satellietbeelden afkomstig van de ASTER-satelliet. De meest relevante sa tellietbeelden zijn verzameld, be werkt en uiteindelijk samengevoegd tot een overzichtskaart van het hele gebied. De kaart, onderverdeeld in een serie kaarten op handzaam formaat, kan na registratie - gratis worden ge- download via de website van het ITC (www.itc.nl/unu/dgim/diag/pakistan. asp) en op posterfbrmaat worden afge drukt. Met behulp van de kaarten kun nen hulpverleningsorganisaties afge legen gebieden lokaliseren en prio riteiten stellen. De mensen in het veld kunnen vervolgens met de kaarten en een GPS hun weg naar de gelokaliseer de gebieden vinden. De kaarten zijn inmiddels door hulpverleningsorgani satie wereldwijd gedownload. De kaarten worden door MapAction - een internationa le organisatie ge specialiseerd in het in kaart bren gen van rampge bieden - gebruikt om aan de vraag naar kaartmateriaal te voldoen. Een bijzonder punt van aandacht was, ze ker in het geval van Pakistan, dat er bijzonder zorgvuldig met deze gege vens om moest worden gegaan. Gede tailleerde topografische kaarten met een schaal 1:50.000 zijn militair ge heim. Dergelijke kaarten op internet plaatsen of rondsturen ligt politiek erg gevoelig. Men moet daarom heel goed weten wat voor informatie verspreid wordt aan wie en op welke wijze. Informatie: www.itc.nl. Oudste landkaart gevonden in Italië In zuidelijk Italië is de oudste beken de landkaart gevonden van de westerse wereld. Deze zogeheten Kaart van Soleto toont de hiel van de Italiaanse laars en dateert van circa vijfhonderd jaar voor Christus, De af beelding stond op een stuk van een terracotta vaas ter grootte van een postzegel. De vondst werd al op 21 au gustus 2003 gedaan door de Belgische archeoloog Theirry van Compernolle. Het wereldkundig maken is zo lang uitgesteld om er zeker van te kunnen zijn dat het geen vervalsing betreft. De meeste klassieke kaarten die zijn teruggevonden, zijn Romeins en date ren pas van het begin van onze jaar telling. Een aantal van de dertien plaatsen die op de kaart staan, zoals Oranto en Soleto, bestaat nog steeds. Christus al intense contacten moeten hebben bestaan tussen Griekenland en Italië. De aanduidingen zijn deels in het Grieks en deels in de plaatse lijke taal, hoewel met Griekse letters geschreven. Net als bij moderne kaarten, wordt de exacte ligging van een plaats aange duid met een stipje. De kaart bewijst volgens de onderzoekers dat de Ro meinen al eerder kaarten maakten dan de Grieken. De gevonden kaart bewijst ook dat vijfhonderd jaar voor Bron: de Volkskrant, 24 november 2005 (NRC Handelsblad voegt er nog aan toe dat de scherf niet de oudste kaart ter wereld is. Dat is een 4.000 jaar oude kleitablet uit Kirkuk (Irak) met daarop een rivier en twee heuvels. - Red.) Caert-Thresoor 2005-4 Uitgave 2005-4 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende artikelen: "De Groninger provincie-wandkaart van Theodoras Beckeringh" door Willem G. Doornbos; '"Eene aanschouwelijke voorstelling van den waterstaat': De Waterstaatskaart van Nederland, 1865-1992" door Maili Blauw; "Waarom Joan Blaeu de opdracht van zijn kaart van Perzië wijzigde" door Peter van der Krogt. Informatie: www.maphist.nl/ct. Kadastrale atlas Bunschoten verschenen Op 16 december 2005 is de nieuwe atlas 'Bunschoten in 1832. Grondgebruik en eigendom.' verschenen. Het is het elfde deel in de reeks Kadastrale atlas provincie Utrecht, onder eindredactie van drs. D.J. Wijmer. Ieder deel in deze reeks bevat per gemeente een gedigitaliseer de bewerking van de oudste serie minuutplans. Ook de bijbehorende Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels zijn met behulp van een computerprogramma in deze uitga ven opgenomen. De prijs bedraagt 19,75. Informatie: a,pietersma@hetutrechts archief.nl. GEO-INFO 2006-1

Geo-Info | 2006 | | pagina 48