SCRIPTIES TU Delft Daniël te Winkel 3D modellering van een racecircuit voor gebruik op een racesimulator Afstudeerdatum 3 oktober 2005 Het bedrijf Racinglnteraction wil racesport door middel van simu latie beschikbaar maken voor ieder een. Hiervoor is een simulator ontwik keld die je doet geloven datje in een echte raceauto over het circuit raast. Omdat dö simulator ook gebruikt gaat worden door professionele for- mulel-coureurs moeten de circuitmo dellen waarheidsgetrouw zijn. Het doel van het onderzoek was om een effectieve en efficiënte methode te vinden die van een racecircuit een nauwkeurig model maakt voor het gebruik op een racesimulator. Be gonnen is met het bepalen van de nauwkeurigheidseisen van het mo del. Voor gebruik op de simulator is de absolute nauwkeurigheid niet echt van belang, de kwaliteit van de vorm en grootte wordt bepaald door de relatieve nauwkeurigheid tussen de punten. Na een vergelijking van de eigenschappen en nauwkeurig heden van ver schillende meet methoden is een testmeting uitge voerd met een ter- restrische lasers canner die een da taset van ruim 28 miljoen punten opleverde. Om hierin de punten op het wegdek te isoleren van de pun ten in het terrein is gebruik gemaakt van drie verschillende classificatie methoden die de puntenwolk achter eenvolgens filteren op basis van de kleur van het punt en de lokale en globale hoogtevariatie in de punten wolk. Het resultaat is een punten wolk met alleen nog punten op het wegdek. Voor professioneel gebruik op de racesimulator moet elk hobbel- tje en kuiltje dat in het wegdek aan wezig is ook in het model voorko men. Daarnaast moet de vorm van de baan precies overeen komen met de werkelijkheid. Hierdoor is het model van het circuit met een hoge resolutie bepaald uit de puntenwolk van het wegdek. De conclusie van het onderzoek is dat het mogelijk is 0111 met de be schreven verwerkingsstappen op een effectieve en efficiënte manier een nauwkeurig model van een circuit te maken. Nu is het nog afwachten wanneer de eerste Simulatie Sport Centra (speelhallen met tenminste twintig professionele fornuile-1 simulatoren) in Nederland gereali seerd worden! BEDRIJVEN EN DIENSTEN Kadaster wint Europese onderscheiding voor eGovernment Donderdag 24 november 2005 heeft het Kadaster na een spannende voorselec tie de prestigieuze eGovern ment Award 2005 in de wacht gesleept. Dit is een be langrijke onderscheiding voor innovatieve ICT-initia- tieven die als een voorbeeld kunnen biedt bij Aadaster ~m~ dienen voor (kandi- daatjleden van de Euro pese Unie. De jury ver meldt in haar rapport dat het Kadaster met name aan burgers nieuwe en vooruitstre vende dienstverlening de aankoop of verkoop van woningen. Wij zijn vanzelfsprekend trots op deze Europese onderschei ding en wij zullen ook in de toe komst blijven werken aan de toegan kelijkheid en beschikbaarheid van onze gegevens voor iedereen in de samenleving. Bron: Terzake, 28 november 2005. TECHNIEK PRODUCTEN Nieuwe Kaart, Nieuwe Ruimte: Plannen voor Nederland in 2015 Er is de komende jaren op min stens 8.000 plekken in Nederland ruimtelijke dynamiek te verwachten. Voor deze plekken bestaan ruimte lijke plannen die - mits, tenzij, wel licht - allemaal rond 2015 zullen zijn gerealiseerd. Plannen voor woning bouw. voor nieuwe bedrijventerrei nen, nieuwe infrastructuur, nieuwe natuur en watermaatregelen. In to taal beslaan deze plannen circa 10% van het Nederlands grondgebied. De nieuwste editie van De Nieuwe Kaart van Nederland, die op 30 november 2005 werd gepresenteerd, laat zien waar het gaat gebeuren. NEO heeft voor deze nieuwe editie de achter grond geproduceerd op basis van sa tellietopnamen van 2005. De Nieuwe Kaart is daarmee nog nooit zo nieuw geweest. Eerder is door NEO de RuimteTijdMachine (www.satl.nl/ tijdreizen) uitgewerkt waarmee we terug kunnen tot 1961. Informatie: www.neo.nl en www.nieuwekaart.nl A GEO-INFO 2006-1

Geo-Info | 2006 | | pagina 49