Cultuur). Naast deze beschikking omvat het aanwijzingsbe sluit een begrenzingslcaart en een toelichting op het aange wezen gezicht. Doel van deze aanwijzing is het behouden van de historische karakteristieken (bestaande uit struc tuur, beeld en/of functie) of deze een plaats te geven in toe komstige ontwikkelingen. De aanwijzing heeft als rechtsge volg dat de betreffende gemeente een bestemmingsplan moet opstellen voor het gebied dat aan het doel van de aan wijzing beantwoordt. De toelichting is daarbij een hulp middel en toetsingscriterium voor het bestemmingsplan. Stads- en dorpsgezichten Bij de aanwijzing worden verschillende typen kaarten ge maakt. De begrenzingslcaart van het aan te wijzen gezicht toont het gebied waarvoor de bescherming geldt. Vanwege het juridische karakter van de aanwijzing wordt zoveel mo gelijk geprobeerd de grens te leggen langs actuele grenzen op basis van kadastrale percelen en de GBKN. Het resultaat is een kaart 1:2000, afgedrukt in zwart-wit. BflKhormd Chxpvsrrïchfi Msupnije^iwi I- Buitenplaatsen Ook voor buitenplaatsen worden begrenzingskaarten ge maakt. De procedure hierbij komt voor het grootste deel overeen met het maken van de begrenzingskaarten voor de gezichten maar er zijn enkele belangrijke verschillen omdat het gaat om een geheel aan objecten dat verdeeld kan zijn over meerdere percelen. De percelen waarvoor de bescher ming geldt, krijgen een aantekening in het kadastraal re gister en om die reden worden de codes van de betreffende kadastrale percelen en secties op de kaart zelf aangegeven. Ook hierbij hoort een toelichtende tekst die aangeeft welke objecten van de buitenplaats beschermd worden en waarom Lc Verkleining van de plaatsen van deze kaart wordt bepaald door de behoefte om inzicht te krijgen in de historisch relevante elementen deze objecten beschermd worden: de redengevende om- wijzen dorpsgezicht (straten en gebouwen) van het gezicht. begrenzingskaart van het nog aan te schrijving. Voorbeelden van objecten zijn het hoofdgebouw, de oranjerie, een brug en de historische parlcaanleg. De objecten worden in de omschrijving beschreven en wor den daarom ook op de begrenzingskaart weergegeven. Met behulp van de GBKN is de exacte locatie aangegeven. Waar dit niet mogelijk is, wordt de globale locatie aangegeven door een label te plaatsen. Het nummer van dit label corres pondeert met het in de omschrijving opgenomen nummer. In Zuid-Nederland wordt vaak de globale locatie weergege ven aangezien hier meestal de nuts-GBKN geleverd wordt. Havengebied In andere gevallen wordt het gezicht Spakenburg, in relatie met het omliggende gebied afgebeeld. We spreken dan van respec tievelijk oriëntatie- en overzichtskaar ten. Kaarten behorend bij de toelichting op het gezicht Daarnaast worden in de toelichting als bijlage enkele the matische en historische kaarten over de ontwikkeling en si tuering van het beoogde monument opgenomen. Indien nodig wordt een topografische kaart met de ligging van het gezicht in het boekje opgenomen. Deze kaarten worden intern geproduceerd. Bij de historische kaarten wordt meestal van de gewenste uitsnede een digitale foto ge maakt maar ook door andere partijen worden geregeld di gitale bestanden aangeleverd. De thematische kaarten behandelen vrij wel altijd twee onderwerpen: de ontwik keling van het gezicht (ontwikkelings- kaart) en een karakteristiek van belang rijke structuren en elementen uit het ge zicht (waarderingslcaart). Vooral daar waar de ontwikkeling in fasen is ver lopen, is er behoefte aan een ontwiklce- lingskaart. Soms wordt de ontwikkeling in één kaartbeeld weergegeven, in ande re gevallen zijn meerdere kaartbeelden nodig. Gebruikelijk is om kaarten te ma ken van de periode van ontstaan, het slot van de belangrijke periodes van verande ring en de actuele situatie. Als er een topografische kaart in de bijlage wordt opgeno men, wordt meestal vormgeving en kleurgebruik toege past, vergelijkbaar met TOPmap. In enkele gevallen wordt ook gebruik gemaakt van TOP25raster. Het al dan niet De waarderingslcaart geeft inzicht in de nog aanwezige karakteristieken in functioneel, structureel en visueel opzicht. Zoveel mogelijk worden deze elementen op één kaart verenigd. Bij GEO-INFO 2006-1 -I I k-1- - i 'i ia TH i i L - L mill Hi 1 Begrenzingskaarten a -n u

Geo-Info | 2006 | | pagina 8