Om de resultaten van de benchmark vergelijkbaar te ma ken met de markt en met kosten bij andere GBKN-produ- centen en beheerders, zijn de tijd en de kosten per inge wonnen punt bepaald. Hierbij is geen onderscheid (meer) gemaakt naar wollcpunten en losse punten en naar de aard van het punt: harde topografie, overige elementen en se mantiek. De kosten voor vervallen punten zijn verwerkt in de kostprijs voor nieuwe punten. De RSV's vergoeden aan zelfmetende (en zelfmuterende) gemeenten de activiteiten inwinnen en geometrisch verwerken. Vier van de vijf ge meenten vallen onder GBKN-Zuid (Brabant en Limburg). Zij ontvangen een vergoeding die afgeleid is van markttarie- ven, van 3,06 (2004), terwijl de kostprijs 4,04 bedraagt. Dit behoorlijk grote verschil (24%) kent diverse oorzaken, deze komen in de afsluitende paragraaf aan bod. Activiteit Minuten Kosten Mutatie Registratie Centrum 0,2 0,20 Verkennen 0,6 0,51 Inwinnen 3,0 2,35 Geometrisch verwerken 1,9 1,79 Objectvorming en koppeling 1,2 1,01 Levering 0,1 0,12 Beheer 0,4 0,44 Totaal 7,2 6,17 Tabel 6: tijd en kosten per activiteit per mutatiepunt. De benchmark is voor de deelnemende gemeenten zeer waardevol geweest. Hoewel een stevige inspanning verricht moest worden om de gegevens boven tafel te krijgen en ver gelijkbaar te maken, hebben we veel geleerd. De uitkom sten zijn niet altijd eenvoudig te vergelijken omdat de ge meenten zelf niet gemakkelijk te vergelijken zijn. Er zijn grote interne en externe verschillen die een sterke invloed Verkennen met de op bijvoorbeeld de puntprijs hebben, zoals: mutatiegraad van de gemeente; actualiteit van het bestand; aard en omvang van de plus-topo- grafie; bedrijfsvoering van de gemeente; het gebruik van plantopografie. pencomputer: hoe codeer ik dit Bossche Kasteel? De belangrijkste conclusies voor ons zijn: de verschillen tussen tarieven zijn niet heel groot; de all-in tarieven liggen in de orde van grootte van die van de grote in genieursbureaus maar wel hoger dan op de markt realiseerbaar is (als vergelijkbaarheid van de werkwijze niet in ogenschouw wordt geno men); de tarieven zijn opgebouwd uit sala riskosten (63%) en een vrij forse overhead (37%). Voor dit soort acti viteiten zou binnen de gemeente lijke context wellicht op andere wij ze met de overhead moeten worden omgegaan; de mutatiegraad voor het totale normbestand ligt tussen de 3% en 8%. Gemiddeld voor een gemeente die niet zeer snel groeit, is dat 4%. Almere bijvoorbeeld kent een dui delijk hogere mutatiegraad; inwinning en geometrisch verwer ken zijn de activiteiten waaraan veel tijd besteed wordt. Ook object vorming kost een substantieel aan tal uren. De overige activiteiten kosten relatief minder tijd; kwaliteit heeft zijn prijs! Hoge actu aliteit, actief opsporen van muta ties, verantwoorde werkomstandig heden en flexibiliteit op het gebied van uit te voeren werkzaamheden leiden tot een hogere puntprijs dan onder volledige marktwerking rea liseerbaar is. De kostprijs voor de gemeenten voor inwinnen en geometrisch verwerken, bedraagt 4,06 voor de bij de bench mark betrokken gemeenten. Dit is 25% meer dan de vergoeding die zij daar voor ontvangen van het RSV. De hoge kostprijs wordt onder meer veroor zaakt door de hogere tarieven door ho ge overhead en de bijbehorende perso nele lasten. Een andere factor die de kostprijs verhoogt, is de mate van effi ciency. Een goed bijgehouden kaart die aan een hoge actualiteit moet vol doen (beter dan vijf maanden), leidt tot veel kleine metingen die minder ef ficiënt uitgevoerd kunnen worden dan grote metingen. Zo moet bij deze kwa liteitseisen een paar maal gemeten worden waar bij een andere actualiteit alles in één maal gemeten lean worden. Een andere factor is dat het GBKN- werk tussendoor gebeurt als de andere taken rondom bijvoorbeeld de maat voering dat toelaten. Dienstverlening gaat (bijna) altijd voor. Dit leidt dan tot een minder efficiënte aanpak van de topografïemetingen. Wat zijn dan de motieven voor een ge meente om toch zelf het beheer, inclu sief de productie, van de GBKN te doen. Een aantal argumenten: zelf invloed houden op wat wanneer bijgehouden wordt en met welke pri oriteit. Voor een aantal gemeente lijke gebruikers is dit een belangrijk voordeel. Direct kunnen beschikken over actuele informatie is voor veel processen van vitaal belang; het proces van GBKN-bijhouding is deels verweven met andere gemeen- GEO-INFO 2006-2 Tijd en kosten per GBKN-punt Conclusies en keuzes

Geo-Info | 2006 | | pagina 10