Li telijlce processen: bouwplan toetsing, Verwerken en waardering onroerende zaken, be heer openbare ruimte. Deze verwe venheid vraagt vaak om maatwerk dat beter gewaarborgd kan worden als het proces in eigen hand gehou den wordt; topografiemeting en -verwerking ondersteunt de dienstverlening in de gehele gemeentelijke organisa tie. Hoogstwaarschijnlijk zal de GBKN worden aangewezen als au thentieke registratie die zal worden bijgehouden bij de bron, de ge meenten. Hierdoor zal dit product binnen de gemeente zowel letter lijk als figuurlijk op de kaart wor den gezet; kwaliteit: het belang van een be trouwbare gemeentelijke basiskaart is dermate relevant voor de gemeen telijke informatiebehoefte dat zij dit zelf wil regisseren. De gemeente dient voor haar bedrijfsvoering maximaal invloed te houden op de productspecificaties en de kwali teitseisen. Eén van de deelnemende gemeenten maakt gebruik van marktwerking door de inwinning extern uit te beste den. De regie ligt volledig bij die ge meente die deze rol zodanig invult dat bovenstaande argumenten evenzeer gelden, wat aantoont dat er meerdere scenario's zijn om de gestelde doelen te bereiken. Aan het einde van de rit worden de deelnemers echter wel met de neus op de feiten gedrukt. Alle taken rond de bij houding van de GBKN zijn arbeids intensief en daardoor relatief duur. Geïnspireerd door de kennis, opge daan in deze benchmark, niet alleen de koele feiten en cijfers maar ook het obj ectvormen, Eindhoven. kijkje in de keuken bij de collega's, worden nu plannen ge maakt om de eigen processen te verbeteren. Mogelijkheden die de revue passeren, zijn uitbesteding van delen van het werkproces, het optimaal gebruik van plantopografie (bouwtekeningen), het verbeteren van hulpmiddelen (soft ware) en processen en het strakker aansturen van medewer kers. Met als doel om de kostprijs de komende jaren in de hand te houden terwijl de broodnodige kwaliteit gehand haafd blijft. Samenvatting De prijs van een GBKN-punt In veel gevallen verzorgt de gemeente zelf de opbouw van de eigen GBKN. Het is de vraag of dit verstandig is of dat het beter is om dit werk (deels) aan de markt over te laten. Directe vergelijkingen met die markt gaan mank omdat de omstandigheden en overwegingen onvergelijkbaar zijn met de gemeentelijke omgeving. Een methode om toch de eigen prestaties te meten, is het uitvoeren van een bench mark. Over het jaar 2004 hebben de afdelingen Geo-informatie van de gemeenten Almere, Eindhoven, Helmond, Maastricht en 's-Herto genbosch gegevens verzameld over hun GBKN-productie en deze ver volgens met elkaar vergeleken. Naast de cijfers is vooral het verhaal achter de cijfers interessant. Trefwoorden bedrijfseconomie, gemeenten, praktijk Summary The price of a municipal base map point Municipalities often produce their own municipal base map. Is this a sensible practice, or should this be left to the market? Direct com parison with the market is not appropriate because the circumstan ces and considerations are incomparable with the municipal prac tice. One approach to measure one's performance is to do a bench mark. During 2004, the municipal geo-information departments of Almere, Eindhoven, Helmond, Maastricht and 's-Hertogenbosch have collected data about their municipal base map production and compared the outcomes. Besides the numbers, the stories behind these numbers are interesting food for thought. Keywords general management, municipalities, applications Résumé Le prix d'un point GBKN Dans beaucoup de cas les communes assurent eux-mêmes la realisa tion de leurs propres données GBKN. La question est de savoir s'il ne faudrait pas mieux laisser jouer le marché. Une comparaison direc te est impossible parce que les conditions et considerations du mar ché différent de Venvironnement communal. Une méthode pour me- surer consiste a ejfectuer un benchmark. Pendant l'année 2004 les divisions Géo-information des communes de Almere, Eindhoven, Helmond, Maestricht et Bois-le-Duc, ont collecté des informations sur leur production GBKN et les ont comparées. Non seulement les chiffres sont intéressants, mais aussi lesfaits. Mots clés gestion économique, communes, applications GEO-INFO 2006-2

Geo-Info | 2006 | | pagina 11