"De kaart mag niet afleiden van de advertenties" Bijna dagelijks komen we kaarten tegen: in de media, onderweg, op het werk of op school. Wie maakt deze kaarten? Hoe worden deze kaarten gemaakt? Waar om zien deze kaarten er zo uit? In de serie "Kaarten van al ledag" worden de kaarten die we dagelijks tegenkomen na der beschouwd. Deze keer: de route-informatiezuil. Edword Mac Gillavry, redacteur. M.m.v. Julius Spit. De tijd vooruit Bij het binnenrijden van Huizen vanaf de A27 vanuit Utrecht was het even zoeken. De gemeente had weliswaar een groot informatiepaneel langs de weg geplaatst met een gemeentekaart en straatnamenindex maar er was geen interactieve route-informatiezuil geplaatst. Hiermee kun nen voorbijgangers niet alleen een printje maken van de ge meentekaart om deze mee te nemen maar door de straat naam van de eindbestemming via het beeldscherm in te ty pen en te selecteren, wordt er automatisch een routebe schrijving gemaakt. Wél zo handig als je nog steeds geen autonavigatiesysteem hebt. Gelukkig was de bewegwijze ring naar het bedrijfsterrein voldoende om even later de par keerplaats van het bedrijf Abecon in Huizen op te draaien. Hier werden wij ontvangen door Stefan van Daalen van Abrogo, een onderdeel van Abecon dat zich richt op inter nettoepassingen, mobiliteit en bereikbaarheid. Abrogo ont wikkelt de hardware en de software voor de route-informa tiezuilen. Het andere onderdeel van Abecon, Routeplus, is ook verantwoordelijk voor de route-informatiezuilen. Zij richt zich op de exploitatie van de zuilen door middel van advertenties van lokale bedrijven. Zo'n acht jaar geleden plaatste Abecon haar eerste route-in formatiezuil in Hilversum. Inmiddels staan er bijna zeven tig zuilen door het hele land. Alleen al in Utrecht worden er jaarlijks twee- tot driehonderdduizend routebeschrijvingen uitgeprint bij één van de veertien route-informatiezuilen. Ondanks het succes van tegenwoordig was de route-infor matiezuil in de beginjaren de tijd nogal ver vooruit. Voor bijgangers waren nog niet gewend om aanraalcschermen te gebruiken. Op de eerste route-informatiezuil was een stic ker onder het aanraalcscherm geplakt om uit te leggen hoe je in drie stappen een kaart met routebeschrijving kon uit printen. Toch hadden voorbijgangers problemen om de rou te-informatiezuilen te gebruiken: in plaats van het beeld scherm aan te raken, drukten zij op de afbeeldingen op de informatiesticker! Om verwarring te voorkomen werd de sticker verwijderd. De informatie wordt nu via het aanraalc scherm zelf aangeboden. Nu iedereen de pinautomaat met aanraalcscherm gebruikt, merkt Abecon dat voorbijgangers gemakkelijker de route-informatiezuil bedienen. Onder de motorkap Het belangrijkste onderdeel van een route-informatiezuil is het aanraalcscherm. Hiermee bedient de voorbijganger een informatiegids met routeplanner via een web-browser. In derdaad, alle route-informatiezuilen zijn via een internet verbinding met een centrale web-ser ver verbonden. Hierdoor lean zowel de route-informatie als de advertentie tekst snel en regelmatig worden aan gepast en direct beschikbaar worden gesteld aan voorbijgangers. Wanneer er nieuwe wegen zijn aangelegd of als het verkeer omgeleid moet worden in verband met wegwerkzaamheden kun nen automobilisten en vrachtwagen chauffeurs via de route-informatiezui len een kaartje met aangepaste route beschrijving uitprinten die rekening houdt met de gewijzigde verkeerssitu atie. Routeplus sluit met adverteerders een jaarlijks advertentiecontract af. Sinds kort kunnen adverteerders via een webpagina gedurende het jaar de tekst van hun eigen advertentie aan passen. Op deze manier kunnen bij voorbeeld restaurants gemakkelijk hun dagmenu aanpassen. Naast een computer met een webbrow ser staat er in een route-informatiezuil natuurlijk een laserprinter om de over zichtskaart met routebeschrijving af te drukken. Om te voorkomen dat het pa pier gaat krullen tijdens het printen door het temperatuurverschil tussen de buitenlucht en de laserprinter, wordt speciaal papier gebruikt en wordt de temperatuur van het papier gecontro leerd. Tenslotte is bij het vervaardigen van de route-informatiezuil natuurlijk goed nagedacht over de brandveiligheid! GEO-INFO 2006-2 Kaarten van alledag

Geo-Info | 2006 | | pagina 12