De kaart op straat Voorbijgangers hebben een duidelijk doel wanneer zij een route-informatie zuil gebruiken. Zij willen weten hoe zij een bepaalde bestemming kunnen be reiken. Een kaart is daarbij natuurlijk een onmisbare informatiebron. Naast de overzichtskaart zijn er kaders voor de routebeschrijving, voor een duide lijke omschrijving van de bestemming en voor een detailkaart van de bestem ming. In de vrije ruimte rond de over zichtskaart zijn advertenties geplaatst van lokale bedrijven. De route-informatiezuilen hebben een verschillende geografische dekking. De kaarten die worden afgebeeld op het aanraalcscherm of die met de routebeschrijving worden uitgeprint, varieren daarom in uitsnede. Meestal gaat het om de gemeentekaart maar soms wordt ingezoomd op de binnen stad of bestrijkt de kaart slechts het grondgebied van een deelgemeente. De gemeente Lelystad heeft er daaren tegen voor gekozen om een kaart van de provincie Flevoland op te nemen. Omdat gemeenten meestal de op dracht geven voor het plaatsen van route-informatiezuilen, maakt Abrogo in de regel gebruik van de gemeente kaart voor het afbeelden van de route zoals bijvoorbeeld in Utrecht en Am sterdam-Noord. Andere lcaartleveran- ciers voor de route-informatiezuilen zijn onder meer Fallcplan-Andes en Kartoplan. Deze gemeentekaarten worden meestal aangeleverd als GIS- of CAD-bestand. De vormgever bij Abrogo bewerkt deze kaarten zelf in Adobe Il lustrator. De kleurstelling en layout worden zo gekozen dat de kaart niet teveel afleidt van de advertenties. Ook worden in de overzichtskaart de kaders gedefinieerd voor de route beschrijving, bestemming en detailkaart. Het wegennetwerk voor de routeplanning wordt op basis van dezelfde bronbestanden in CAD of GIS-formaat in het programma Microstation bewerkt en bijgehouden. Abrogo heeft zelf de routeplanner-software ontwikkeld. Doordat zij het wegennetwerk en de software zelf in de hand hebben, kunnen wijzigingen snel worden doorgevoerd. De route planner voor de gemeente Lelystad is gebaseerd op de soft ware van Tensing SKS die ook door de ANWB-routeplanner wordt gebruikt. Doordat Abrogo het kaartmateriaal voor de route-informa tiezuilen van verschillende leveranciers betrekt, is er geen duidelijke, eigen lcartografische huisstijl. Dit past ook in de bedrijfsstrategie van Abrogo die erop gericht is om de ge meente, het lokale bedrijfsleven en de voorbijgangers geza menlijk verantwoordelijk te laten voelen voor de route-in formatiezuil. Op deze manier is de betrokkenheid veel gro ter waardoor vandalisme aan de route-informatiezuil of on nauwkeurigheden in de (route-) informatie eerder worden gemeld. Toch zijn voorbijgangers die kaart en routebe schrijving uitprinten, gebaat bij een meer verzorgde karto- grafie. Zo ontbreekt veelal een indicatie van de lcaartschaal op zowel de overzichtskaart als op de detailkaart. De kaart van Valkenburg heeft wel een lcaartschaal en zelfs een le genda maar de meeste straatnamen zijn onleesbaar. Blik naar de toekomst De nieuwste route-informatiezuilen bieden de mogelijk heid voor adverteerders om hun eigen advertentietekst on line aan te passen. In de toekomst zal de informatievoorzie ning bovendien steeds meer dynamisch worden aangepast aan de wensen van de voorbijganger. Hierbij valt te denken aan de ervaring van Jon Anderton (Tom Cruise) in de film Minority Report die speelt in 2054. De hoofdpersoon wordt in het winkelcentrum begroet door gepersonaliseerde ad vertenties. Maar met de ontwikkelingen bij Abrogo hoeft Nederland zeker niet te wachten tot het jaar 2054! GEHEUGEN In een nauw gangpad van de supermarkt op het volles plein in Maastricht ga ik aan de kant voor twee Antillia- nen met een volle winkelwagen. Een van hen, zo hoor ik, beschrijft op levendige wijze een videoclip. "Shit man, datje dat allemaal weet", zegt zijn maat. "Jij hebt echt een geografisch geheugen!" Gister liep ilc in dezelfde supermarkt door dezelfde gang. Spontaan schoten mij de woorden van de Antilli aan te binnen. Shit man, blijk ik zelf ineens een geogra fisch geheugen te hebben! Ben Groenen in NRC Handelsblad, 15 december 2005 GEO-INFO 2006-2

Geo-Info | 2006 | | pagina 13