Indien je als nieuwe columnist van de Borssele afgelopen jaar, draaide de ste gezamenlijke innovatieproject van redactie mee krijgt dat de column voor al niet over Geo Data Infrastructuren (geo-)informatievoorziening om de nu- het respectievelijke natte en droge in- cleaire pluim. Deze wordt met behulp novatieprogramma. Geo brengt ook (GDI) mag gaan, dan moet ik beginnen van wetenschappelijk gestaafde model- hier werelden bij elkaar. Locatiebewust- len gegenereerd en in communiceerba- zijn wordt hierbij beschouwd als sleu- re vorm ter beschikking gesteld aan de telelement van context welke vergelijk- adviseurs en besluitvormers. Hoe lang baar is met tijd en identiteit. Het is ting team achter de rug en heb enige duurt het nog voordat een geheel vrij mijn inziens voor organisaties van te vertellen dat dit voor mij niet mee valt. Ilc heb zojuist een teleconferentie met het INSPIRE Network Services draf- betroklcenheid bij enkele GDI-voorstel- len voor Ruimte voor Geo-informatie toegankelijke webdienst dit ook levert? groot belang om het verdergaande 'lo- Zo moeilijk is het technisch gezien niet catiebewustzijn' beter te begrijpen. Een toegezegd. Zeker ook als vervolgens het meer. De ingrediënten zijn openbaar, aan te raden beschouwing hierover met proefschrift over 'nationale spatial da- Men neme een webservice, stuurt de voorbeelden van de nieuwe geo-toepas- ta clearinghouses' van Joep Cromp- parameters mee (natuurlijk de coördi- singen verscheen onlangs in "Extreme voets in het postvak ligt. Het proef- naat en de type gevaarlijke stof) en met data: rethinking the I in IT" van Com- behulp van enige meteorologische ge- puter Sciences Corporation (te downlo- gevens wordt een pluim geretourneerd, aden via www.csc.com). CSC spreekt schrift bevat namelijk de in zijn onder zoek gestaafde stelling: "Op basis van de kwaliteit van het Nationaal Clea- Overigens ook iets wat door onze ringhouse Geo-Informatie zou Neder- naaste buren al in een Europees project van extreme data zijnde "nieuwe soor ten data die ontstaan door de inzet van land anno 2005 een ontwikkelingsland is gedemonstreerd. De burger lean 'de nieuwe apparatuur die bovendien op genoemd kunnen worden". Ik moet ge- was' doen. Hoe lang duurt het nog voor- innovatieve manieren wordt toege- lijk denken aan een column met de ti- dat dit soort diensten ook publiekelijk past". De recente geo-ontwikkelingen worden daarbij gezien als één van de vier elementaire onderdelen van de tel: "De buren doen het beter". Dit ge- beschikbaar zijn? De snelheid waarmee zien de veel grotere betrokkenheid van België en Duitsland in INSPIRE en hun communities op internet opereren, is namelijk duizelingwekkend. Hier huidige informatie-explosie in de al geïnstitutionaliseerde GDI-organisa- doemt het scenario op van de burger wereld. In de aanpak van WINN en WnT ties. Maar ook vanwege het feit dat die beter en sneller geïnformeerd is Rijkswaterstaat haar eigen interne GDI met GDI-software uit Duitsland en Bel gië aan het inrichten is. dan de overheid. Maar misschien loopt het zo'n vaart niet en ben ik nu iets te optimistisch. Of is het pessimistisch? worden de verwachtingen van 'visi onairs' uit de IT-industrie en weten schap gespiegeld aan de taken van Rijkswaterstaat zoals die zijn vastge- Maar gelukkig valt er naast GDI's en IN- Dat geo-informatie zich niet meer in legd in haar ondernemingsplan. Vanuit SPIRE nog genoeg te beleven als geo- een niche afspeelt, is me het laatste jaar de sociale, economische, juridische en professional. Sterker nog, de Google's wel duidelijk geworden. Digitale geo-in- technologische driving forces worden en TomTom's hebben het afgelopen formatie is nu van iedereen. Ilc ben erg vervolgens enkele scenario's geschetst jaar voor nieuwe impulsen en een hoop benieuwd hoe dat zich verder gaat ont- over de rol van geo-informatie in het da- gesprelcstof gezorgd. Bij de bakker om wikkelen en wat de gevolgen zijn voor gelijks werk van Rijkswaterstaat anno de hoek wordt tegenwoordig over GIS het professionele gebruik. Natuurlijk is 2020. Ilc ben erg benieuwd naar de sce- gepraat. Het gebruik van geo-informa- dat koffiedik kijken. Toch willen we nario's en de weg daar naar toe. En die tie door de consument heeft het profes- proberen een tikje van de sluier op te sionele gebruik inmiddels overstegen. Iets wat vijfjaar geleden toch ondenk baar was in een tijd van KNMI's weer kaarten en de ANWB-routelcaarten. Het is nu wachten op het 'echte' GIS bij de consument. Dat deed me onlangs den- lichten. De twee innovatieprogramma's van Verkeer en Waterstaat, WaterlNN- novatiebron (WINN) en Wegen naar de Toekomst (WnT), zijn namelijk een sce nariostudie gestart naar de rol van geo- informatie in 2020 onder de noemer weg begint bij... het creëren van goed functionerende GDI's. lcen aan het volgende scenario. Tijdens van "Locatiebewustzijn 2020". Overi- de nationale stafoefening nucleair bij gens is Locatiebewustzijn 2020 het eer- Michél Grothe Senior adviseur Rijkswaterstaat Adviesdienst Geo-informatie en ICT Reacties naar: M.J.M.Grothe@agi.rws.minvenw.nl GEO-INFO 2006-2 Geo-lnfo in de Praktijk Locatiebewustzijn 2020 Michel Grothe 65

Geo-Info | 2006 | | pagina 19