'doorgeknipt' zodat Rusland niet helemaal over China uit- Een schermafdruk gestrekt hoeft te worden en zijn vorm kan houden. Om de- van de Millennium zelfde reden is Canada in zijn geheel aan de linkerkant van doelen Atlas. de USA geplaatst. De kaart laat ook zien dat tegen sommige vervorming niet valt op te boksen. Egypte en vooral Nigeria zijn op de bevolkings-indicator opeens zo groot dat er een keuze gemaakt moest worden tussen heftige vervorming van deze landen of die van hun dunbevolkte buurlanden. Deze kaart, onderdeel van onze World Population Map Se ries, zal een prominente rol vervullen in een project dat Mapping Worlds momenteel voor de United Nations Popu lation Division ontwerpt. Human Development Index Zoals gezegd is deze anamorfose die de wereldbevolking toont meer dan een standaard-wereldkaart geschikt om maatschappelijke onderwerpen op af te beelden. Pakistan PeopleAdrift geeft bijvoorbeeld is op een geografische kaart een relatief be- een nieuwe blik op scheiden speler. Op de bevollcingskaart daarentegen is Pa- het vluchtelingen- lcistan met 158 miljoen inwoners een zeer groot land. Wan- vraagstuk. '1-1 as; neer de Human Development Index op beide kaarten wordt ingekleurd, valt het verschil op. Kijk naar Ethiop ië, een land dat niet vaak het nieuws haalt. Het is groot (77 miljoen inwo ners) èn donkerrood (zeer lage score op de HDI). De anamorfose kan in één beeld informatie weergeven over de bevolking van een land en tegelijker tijd aangeven om hoeveel mensen het gaat. Nederlandse bevolking 2005 Een ander voorbeeld uit de World Po pulation Map Series is de bevollcings kaart 2005 van Nederland. De anamor fose is gebaseerd op het inwonertal van de provincies en laat een enorme Randstad zien. De inwonertallen van alle gemeenten zijn met een proportio neel cirkeltje weergegeven. De lezer kan nu gemakkelijk zien dat in Rotter dam bijna net zoveel mensen wonen als in heel Friesland. De impact van een anamorfose zit in het verrassingsaspect. Onverwachte landen zetten plotseling de toon. Deze impact kan nog worden vergroot door het vervormingsproces in een anima tie te laten zien. In opdracht van de NCDO, het nationa le fonds dat draagvlak voor internatio nale samenwerking versterkt, ont werpt Mapping Worlds de Millennium doelen Atlas, een serie van twaalf wereldkaarten over de ontwikkelings doelen van de Verenigde Naties: iedere kaart is een anamorfose, gebaseerd op verschillende indicatoren. De kaarten worden in twee versies gepubliceerd. De gedrukte versie op A4-formaat wordt door het NCDO ter beschikking gesteld aan onderwijs en campagnes (en zullen dit jaar ook als reeks in het tijdschrift Geografie verschijnen). Op de website van het NCDO zijn de kaar ten als Flash-project te raadplegen. De bezoeker kan de anamorfoses in een animatie zien ontstaan uit de gewone wereldkaart en kan een schat aan aan vullende informatie vinden. De animatie blijkt een schot in de roos. Het ziet er mooi uit maar het maakt ook goed duidelijk wat er bij een ana morfose gebeurt. Als de transformatie zich voor je ogen ontvouwt, is het pro cédé gemakkelijker te begrijpen. GEO-INFO 2006-2 Ii. *1111 K un H» »■!«!■- rn* liltIlj/ipao K*SÖ« TU'zr;-ja™ j- KJ PW »'«i luk - iff I -• mm mmmmi People Adrift VI Dynamische anamorfosen

Geo-Info | 2006 | | pagina 26