ten bij het invullen van de bij het bezoek behorende prijs vraag. Zij zijn met name enthousiast over het deel van de tentoonstelling dat het productieproces in beeld brengt. Op de vraag of de scholieren iets gemist hebben, wordt steevast negatief geantwoord. De biografie van de Bosatlas In de Biografie van de Bosatlas worden drie verhalen ver teld. Elk verhaal met een eigen tijdlijn en in een eigen hoofdstuk. Het eerste verhaal betreft de redacteuren die in hoge mate de vorm en inhoud van de atlas bepaalden door hun, deels verschillende, opvattingen over wetenschappe lijke, didactische en lcartografïsche ontwikkelingen. In het tweede verhaal staat de atlas als leermiddel centraal. Hoe is de atlas in de loop der jaren in de klas gebruikt? En wat voor opvattingen bestonden en bestaan er over de rol van de at las in de klas? Het derde en laatste verhaal betreft de grafi sche aspecten van de atlas. Hoe wordt een atlas vervaardigd en vervolgens gereproduceerd? De drie verhalen worden elk mogen ook wel persoonlijkheid en ka rakter. Verder heeft Ormeling een saaie opsomming van droge feitjes ge lukkig achterwege gelaten. In zijn Omslag 1981. Omslag 19S8. Omslag 2001. onderbroken door negen intermezzo's die dieper ingaan op een bepaald aspect van het betreffende verhaal. In het eer ste en tevens langste hoofdstuk treffen we de meeste inter mezzo's aan, bijvoorbeeld over de atlasstructuur. Ook de intermezzo's hebben hun eigen chronologie. De biografie gaat vooral over De grote Bosatlas en zijn voor lopers. Er zijn in de loop van de tijd echter allerlei afgeleide uitgaven gepubliceerd, zoals de buitenlandse edities, de kleine Bosatlas en de, wellicht minder bekende, Boskabou ter. Deze en een tal andere uitgaven uit de Bosatlas-familie passeren de revue in een vierde hoofdstuk. voordracht tijdens de presentatie van het boek op 29 september 2005 gaf hij al aan dat hij het schrijven van dit boek en het naast elkaar leggen van al le 52 uitgaven één van de leukste din gen vond die hij ooit had gedaan. De verhalende opzet, de intermezzo's en 'last but not least' het vele beeldmate riaal maken de biografie tot een zeer prettig leesbaar werk. Bij het schrijven van het boek is veel informatie boven water gekomen. Daarbij is er op de ten toonstelling nog eens nieuw werk te zien uit de archieven van de uitgever. Tijdens het lezen en bladeren vroeg ik mij af waarom het boek de titel 'Biografie van de Bosatlas' heeft meegekregen en niet, zoals eerder door F.J. Ormeling sr. werd gepland: 'De Geschiedenis van de Bosatlas'. Een biografie is een lite raire levensbeschrijving van een, veelal beroemd, persoon en probeert een beter inzicht te geven in de persoonlijkheid en het karakter van de beschreven persoon dan een droge opsomming van feiten zou doen. Beroemd is de atlas zeker en niet alleen in Nederland. In 1985 rekende een Unesco- conferentie over educatie en kartografie het Nederlandse Biografie van de Bosatlas. 1871 - heden. Ferjan Ormeling m.m.v. Wie in zijn schooltijd zijn Bosatlas al verslond, kan dit nu na lezing van de biografie nog eens overdoen en daarbij hoogstwaarschijnlijk nog veel meer ontdekken dan voorheen. lcaartenboek tot de top vier van meest toonaangevende at lassen ter wereld. De groei en ontwikkeling die de atlas heeft doorgemaakt, geven hem met enig voorstellingsver- Rob van der Vaart. Wolters-Noordhoff WN Atlas Productions, Groningen 2005, ISBN 9001 12227 2. Prijs 34,95. GEO-INFO 2006-2 de grote bosatlas

Geo-Info | 2006 | | pagina 36