UTRECHT Limes Atlas J. Bazelmans, T. Bloemers, R. Broesi, B. Colenbrander, C. Visser. Uitgeverij 010, Rotterdam 2005, ISBN 90 6450 535 7 208 p. hardcover, prijs 45,-. Met de Limes wordt de grens van het Romeinse Rijk bedoeld. Zeker in Nederland speelt de Limes een be langrijke rol in de ruimtelijke planvor ming. Een mooi voorbeeld is Leid- sche Rijn. De Limes wordt hier op di verse manieren zichtbaar gemaakt door bijvoorbeeld een reconstructie van een Romeinse wachttoren en het aangeven van een Romeinse weg in de bestrating. Gezien het belang van de Limes in de cultuurhistorie is het verschijnen van de Limes Atlas lo gisch te noemen. Het boek begint met een aantal es says die ingaan op de rol van de Ro meinen bij de vorming van Europa en, uiteraard, specifiek hun rol in wat nu Nederland is. Tussen de es says door zijn een aantal duokaarten opgenomen: het Romeinse Rijk in 200 en de Europese Unie in 2000, idem voor Nederland, Utrecht en Nij megen. Wat die kaarten vooral laten zien, is de enorme cultivering van het landschap. Met name de bebouwing springt er uit doordat deze als zwarte vlekken worden weergegeven op een lichte ondergrond. Vervolgens komen onderwerpen als ar chitectuur, de Limes als netwerk en In de serie 'SUN-Historische atlas sen (www.historischeatlassen .nl) verschenen tot januari 2006 zes de len: Rotterdam, Maastricht, 's-Herto- genbosch, Ooijpolder en Duffelt, Nij megen en Utrecht. De atlassen in de ze serie zijn meer dan kaartenboe- ken, zoals de 'Grote historische atlas sen' met topografische kaarten. In de Historische atlassen wordt de ruim telijke ontwikkeling van een stad of streek stap voor stap in beeld ge bracht en toegelicht. Elk hoofdstuk behandelt een bepaald thema. De le zer krijgt aan de hand van het over vloedige illustratiemateriaal een compleet beeld van het ontstaan en de groei van de stad of de streek met haar altijd indrukwekkende geschie denis. In Gco-info 2005-5 (p. 267/268) besprak Winifred Broeder reeds het ruimte en tijd aan bod. Bijzonder is dat er ontwerpstrategieën zijn opgeno men. Dit zijn diverse mogelijkheden, met voorbeelden, hoe de Limes in het straatbeeld geïntegreerd kan worden. Het is een bijzonder mooi uitgevoerd boek. De kartografie, die wat stijl be treft wat doet denken aan de Nieuwe Kaart van Nederland, is fraai vormge geven. Er zijn kaartseries van diverse Twintig eeuwen ontwikkeling gebieden (Delta, Utrecht, Nijmegen, Leiden) die de situatie in de jaren 200, 1200,1650,1900 en 2000 laten zien. De ontwikkelingen laten zich hierdoor le zen als een film. Maar de term atlas is hier niet op zijn plaats. Daarvoor is er helaas te weinig zorg besteed aan de relatie tussen kaarten en tekst. Een voorbeeld: uit de essays blijkt dat de Limes niet overal dezelfde verschij ningsvorm heeft. Regelmatig dacht ik bij het lezen dat een kaart van de totale Limes met de verschijnings vorm ontbrak. Deze kaart is wel op genomen maar er wordt in de tekst nergens naar verwezen. Hetzelfde geldt voor afbeeldingen van oude, historische kaarten. Ze worden wel genoemd maar dat ze aan het eind van het boek worden afgebeeld, staat nergens vermeld. Eigenlijk geldt voor alle opgenomen kaarten dat de relatie met de tekst niet dui delijk wordt. Al met al is de Limes Atlas een uitga ve die een duidelijk hiaat in de lite ratuur over de Limes opvult. De es says zijn verhelderend, de kartogra fie is verzorgd. Maar een echte atlas is het niet en dit zorgt ervoor dat er toch uiteindelijk een gevoel blijft hangen dat er kansen zijn gemist. ElgerHeere in 2004 verschenen deel over Rotter dam. Zij vond de uitgave(n) geen at las in de traditionele zin van het woord en de vele oude kaarten voor al een illustratie bij de tekst. Ook dit deel over Utrecht is een ju weel. Auteur Hans Renes (1954) is als historisch geograaf werkzaam aan de Faculteit der Geowetenschappen van de Universiteit Utrecht en de Fa culteit der Letteren van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. De schrijver wijdt in het Woord Vooraf terecht een passage aan de betrouwbaar heid van kaarten. Volgens hem ma ken kartografen onderscheid tussen de meetkundige, de topografische en de 'chronometrische' betrouw baarheid. ("De eerste ligt het meest voor de hand: kloppen de hoeken en de afstanden? Kan men een oude stadsplattegrond zonder problemen over een moderne leggen?") Gewe- Historische atlas van de stad Utrecht. Twintig eeuwen ontwikkeling in kaart gebracht Hans Renes, SUN Amsterdam 2005, ISBN 90.8506.189x, 80 p., prijs 26.50. Limes Atlas010 HISTORISCHE ATLAS VAN DE STAD x in kaart gebracht Ifl z i SUN CEO-INFO 2006-2

Geo-Info | 2006 | | pagina 39