vraag oproepen, is namelijk vergelijkbaar met de verwar ring die bij menig collega wordt opgeroepen bij de vraag: "Welke informatie moet door een gemeentebreed Vast goedinformatiesysteem worden geleverd?" Wie de moge lijkheden niet kent, kan moeilijk de behoefte formule ren... Om die impasse te doorbreken is in een vroeg stadium van het project Vastgoedinformatievoorziening besloten om de mogelijkheden van vastgoedinformatievoorziening en GIS inzichtelijk te maken door middel van een gemeentebrede vastgoedviewer. Immers: zien is geloven, en wanneer men eenmaal inzicht heeft in de diverse mogelijkheden dan ko men de goede ideeën vanzelf naar boven. Want als dat kan dan is het waarschijnlijk ook wel mogelijk om... Sinds een paar jaar hoefje niet ver meer te zoeken wan neer je een viewer wilt die vastgoedinformatie organisa tiebreed kan ontsluiten. Elke zichzelf respecterende pro ducent van GIS-software heeft inmiddels een dergelijk programma op de markt gebracht en elk GIS consultan- cybedrijf heeft op basis daarvan weer een product ont wikkeld dat nóg beter tegemoet komt aan de wensen van de klant. In Zeist heeft de projectgroep er echter voor ge kozen om niet (meteen) een van die producten aan te schaffen maar om de mogelijkheden van een open source oplossing te verkennen. Daarvoor is een aantal redenen te noemen: De eerste reden komt voort uit het beoogde doel van de vastgoedviewer. En dat doel is dus niet het leveren van vastgoedinformatie ten behoeve van bestaande en nieuwe werkprocessen maar wél als hulpmiddel bij het formule ren van wensen ten aanzien van gemeentebrede vastgoed informatievoorziening. Tevens wordt de viewer ingezet als middel om het draagvlak voor het project Vastgoedinfor matievoorziening te vergroten. Vanuit een dergelijke doel stelling is het wenselijk om een viewer te hebben die open en flexibel is zodat snel op veranderende behoeften kan worden ingespeeld. Een viewer waaraan kan worden ge sleuteld om 'snel even iets te laten zien'. In de opvatting van de projectgroep sluit open source software, beter dan commerciële software, aan bij deze doelstelling. De tweede reden vloeit voort uit de eerste. De gemeente Zeist wil namelijk de regie blijven houden over de ontwik keling van de vastgoedinformatievoorziening. Een viewer of applicatie dient daarbij functioneel en ondersteunend te zijn aan onze wensen in plaats van de omgekeerde situ atie waarin onze wensen zich voortdurend aan dienen te passen aan de (on-)mogelijkheden van de applicatie. De er varing leert dat dit laatste nogal eens het geval is bij com merciële software. Ten derde hangt de keuze voor OSS samen met het feit dat de vastgoedviewer in een vroeg stadium van het project is ingezet. Een stadium waarin het programma van eisen ten aanzien van een viewer zich nog moest uitkristalliseren en er dus nauwelijks sprake kon zijn van een gefundeerde pakketselectie. In die situatie hebben de snelheid waar mee een open source oplossing kon worden gerealiseerd en de (korte termijn) financiële voordelen van OSS een be langrijke rol gespeeld bij de keuze voor OSS. Ten vierde heeft de belangstelling voor OSS, die er sowieso bij de gemeente lijke overheid aan het ontstaan is, ge holpen bij de keuze om de vastgoed viewer op open source software te la ten draaien. Aangezien de viewer geen onderdeel uit maakt van een bedrijfs- kritisch werkproces biedt hij een mooie gelegenheid om eens te ruiken aan deze 'alternatieve' oplossingen. Tot slot heeft een minder professione le overweging een rol gespeeld bij de keuze voor OSS en dat is de voorliefde die er bij de projectgroep bestaat voor open source software. In dit verband sluit de inzet van OSS bovendien aan bij het enigszins rebelse karakter van het project Vastgoedinformatievoor ziening... Op dit moment is de Vastgoedviewer ruim een jaar in de lucht. Het zal de lezers van dit blad deugd doen dat hij gedoopt is tot de Geolnfo-viewer. Na dit eerste jaar kan worden geconclu deerd dat 'Geolnfo' een doorslaand succes is. Dagelijks wordt de viewer tientallen malen geraadpleegd en is het in sommige werkprocessen een geduchte concurrent geworden van de 'officiële' commerciële - applicatie. Veel belangrijker is echter dat een groot aantal collega's inzicht heeft gekregen in de mogelijkheden van Vastgoedinformatievoorziening en op basis van dat inzicht beter in staat is om hun behoeften op dit gebied te formuleren. Of daarmee ook een succesvolle inzet van open source software is aange toond, valt echter te betwijfelen. OSS vraagt immers nogal wat specialisti sche kennis die vooralsnog buiten het domein ligt van de beheerders die bij de gemeente Zeist werkzaam zijn. Dit ondermijnt een van de voordelen van OSS, namelijk dat er aan 'gesleuteld' kan worden. Je moet dan namelijk wel de 'monteurs' in huis hebben die kun nen sleutelen. En bij dat sleutelen die nen zij zich gesteund te weten door ICT-beleidslcaders die op z'n minst ruimte laten voor OSS oplossingen. Dat zijn enkele lessen die we in Zeist hebben geleerd voor de verdere ont wikkeling van ons Vastgoedinforma tiesysteem. Op basis van open source software, want dat is een blijvertje... Bart Huijbers, gemeente Zeist GEO-INFO 2006-3

Geo-Info | 2006 | | pagina 10