de (definitieve) keuze voor een bepaalde leverancier alvo rens men een goed beeld heeft van de benodigde functiona liteit. Ten tweede zorgt het in een vroeg stadium breed ont sluiten van relevante (geo)informatie voor een groter draag vlak binnen de organisatie voor de achterliggende project doelstellingen. De medewerkers van de gemeente Haren kunnen de viewer op het intranet gebruiken om kaartmateriaal te raadplegen. In de huidige versie kunnen de volgende lcaartlagen wor den bekeken: digitale bestemmingsplannen; kadastrale kaart met administratieve gegevens; grootschalige basislcaart; digitale luchtfoto's. Daarnaast biedt Haren-Geoviewer naast onze eigen infor matiebronnen ook de mogelijkheid lcaartlagen van derden te raadplegen. Voorbeelden hiervan zijn: het provinciaal Omgeving Plan POP); de provinciale wegenkaart. Kortom, een transparant geheel aan geografische informa tie die door Haren-Geoviewer ontsloten kan worden. De opslag van de gemeentelijke vastgoedgegevens is gerea liseerd in de open source ruimtelijke database Post- greSQL/Postgis. Daarnaast is de interface van de applicatie gebouwd met UMN Mapserver en JBoss. Als webserver is ge bruik gemaakt van een linux-omgeving met Apache als webserver en als ondersteunende scripttaal PHP. In de huidige versie is het adres de enige zoekingang om te navigeren door de lcaartlagen. Na twee jaar gebruik binnen onze organisatie heeft er een evaluatie plaatsgevonden in het gebruik van Haren-Geo viewer. De gebruikers zijn zeer tevre den over de mogelijkheden die Haren- Geoviewer hen biedt. Zij willen Haren- Geoviewer blijven gebruiken ter ondersteuning van werkprocessen. Als nadeel geldt nu nog het feit dat de ge raadpleegde data niet regelmatig wor den vernieuwd. Voorts wil een aantal gebruikers ook graag de WOZ-objec- tenkaart toegevoegd hebben. Dit jaar zal de applicatie worden uitge breid met zoekingangen op basis van kadastrale objectgegevens en perso nen. Uitgangspunt is om geo-data die in de backoffice aanwezig is, geschikt te maken voor gebruik in de open source-omgeving op basis van open standaarden. Vanuit de backoffice applicaties wordt de data via een inte- gratielaag naar de open source omge ving getransporteerd. De gemeente Haren heeft op het ge bied van CAD/GIS altijd samengewerkt met NedGraphics en zal op termijn overstappen op CAD/GIS-producten van Isis-Benelux. Microstation blijft voorlopig gehandhaafd als standaard CAD-software waarbinnen alle relevan te modulen zullen draaien die nodig zullen zijn ten behoeve van de integra- tielaag. Op termijn hopen wij deze 'closed' hulpmiddelen zoveel mogelijk te vervangen door alternatieven uit de open source wereld. Albèrt Krabbegemeente Haren Bij het waterschap Zeeuws-Vlaanderen is GIS sinds 2000 in de organisatie ingevoerd. Naast de personeelsleden die daadwerkelijk met GIS aan het werk waren via ArcView van ESRI is de rest van de organisatie ontsloten via de gratis browser ArcExplorer die oolc van ESRI afkomstig is. Deze ap plicatie moet op ellce PC afzonderlijk worden geïnstalleerd alsook de statische data zoals luchtfoto's en TopRasterlcaar- ten. Deze gegevens zijn lokaal geplaatst omdat het binnen halen van rasterlcaarten en/of luchtfoto's een te zware be lasting voor het netwerk was. De dynamische gegevens wa ren apart te benaderen in de vorm van shape- of dwg-fïles. Dit was overigens geen ideale situatie omdat de gegevens op verschillende lolcaties stonden en dat vertaalde zich in meer beheerswerlczaamheden. Ondanks genoemde nadelen werkte bovenstaande toch ja ren naar behoren. Zelf had ilc wel het idee dat het beter en mooier zou moeten maar je mag in dit geval van een gratis programma oolc weer niet te veel verwachten. Dit pro gramma is in wezen bedoeld om gege vens zichtbaar te maken en de onvol komenheden die er in zitten, zijn ons inziens meer om de mensen over de streep te trekken om zodoende over te gaan tot het aanschaffen van gepaten teerde software zoals het GlS-palclcet ArcView. In 2004 is er een samenwerkingsver band opgestart om de gehele provincie Zeeland opnieuw van luchtfoto's te voorzien. Deze zijn eind 2005 geleverd. GEO-INFO 2006-3 Waterschap Zeeuws-Vlaanderen

Geo-Info | 2006 | | pagina 12