nigheid van de gebruikers. Deze hadden ArcExplorer en wa ren daar tevreden mee. Dit was gelijk een voorwaarde voor de selectie van het nieuwe pakket: dit moest de 'look en feel' van ArcExplorer hebben. Tijdens onze zoektocht naar de webbased interface die aan bovenstaande criteria moest voldoen, liepen we tegen p.map per (//pmapper.sourceforge.net/ index.shtml) aan. Deze bleek op vele punten aan onze eisen te voldoen hoewel het wel ontbrak aan een validatiemethode. Om privacy-rede- nen is het niet toegestaan dat iedereen alles kan en mag zien. Deze functie hebben we zelf met succes aangebracht zodat via de browser de gebruiker wordt achterhaald en er een vali datie ten behoeve van de privacygegevens kan plaatsvinden. Dat de gebruikers nu zelf geen layers meer kunnen toevoe gen, zou een nadeel kunnen zijn. Tijdens de testfase zijn we ook tegen het probleem aange lopen dat wanneer de raadpleegomgeving intensief wordt gebruikt, het voor de GlS-medewerlcers niet meer mogelijk is hun data te actualiseren doordat de bestanden in gebruik waren. Dit hebben we opgelost door de raadpleeg- en ontwik kelomgeving te scheiden en deze eenmaal per dag rond mid dernacht te laten synchroniseren zodat het verschil in gege vens voor de gebruikers maximaal 24 uur betreft. Na een testperiode van twee maanden is deze combinatie van Apache, Mapserver en p.mapper in de zomer 2005 met succes ingevoerd binnen onze organisatie. waterschap, p.mapper ingezet om hun bestemmingsplannen op een snelle ma nier via het internet te ontsluiten. Met de nadruk op snel omdat hun huisle verancier voor GIS-toepassingen geen acceptabele oplossing kon bieden voor het ontsluiten van hun bestemmings plannen terwijl er nu na een aantal we ken al resultaten zijn. Omdat zowel de gemeente Terneuzen als het Waterschap toch nog wat wen sen hebben met betrekking tot de func tionaliteit van p.mapper heb ik het ini tiatief genomen om, door middel van samenwerking met verschillende in stanties en met ondersteuning van het ICTU-programma OSOSS, te komen tot een generiek systeem dat bruikbaar is voor alle overheden. Voorwaarde voor deze samenwerking was wel dat ondergetekende het project zou leiden en nauw zou samenwerken met Kees Zeijler (waterschap Ze euws-Vlaan de- Bram van Hoeve ren), (gemeente Terneuzen) en Ad Koster (gemeente Terneuzen). Aangezien wij goede contacten hebben met de gemeente Ter neuzen hebben zij, na een succesvolle implementatie bij het Piet Ekkebus, waterschap Zeeuws-Vlaanderen N TE RG EG GEO-INFO 2006-3 XXIII International FIG Congress German 8-13 October 2006 Munich, Germ any D V 2<m

Geo-Info | 2006 | | pagina 14