et Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft tot taak het verzamelen, bewerken en publiceren van statistieken ten behoeve van praktijk, beleid en we tenschap. Het Bureau richt zich primair op het verstrekken van cijfers over verschijnselen of fenomenen die betrekking hebben op het gehele nationale grondgebied. Naast het op stellen van statistische tijdreeksen op nationaal niveau heeft het Bureau ook veel aandacht voor het samenstellen van regionaal statistische overzichten. Drs. D.J.D. Beeckman projectleider regionale statistieken, Centraal Bureau voor de Statistiek. Email: dbcn@cbs.nl. De vele regionale verdelingen die ons land rijk is, leiden echter tot een dilemma: hoe kan de veelheid aan regionale statistieken voor de gebruiker het best en meest overzichte lijk worden gepresenteerd? In de jaren zeventig van de vori ge eeuw werden regionale uitkomsten gepubliceerd in de zogenaamde Regionaal Statistische Zakboeken [CBS, 1993]. Tot beginjaren negentig waren deze omvangrijke papieren publicaties een belangrijke informatiebron voor regionale gegevens. Daarna deed het digitale tijdperk zijn intrede. Vraag naar regionale statistieken Digitaal tijdperk of niet, van oudsher kunnen de vraag naar en het gebruik van regionale statistieken in twee categorie- en worden opgedeeld. Enerzijds is er de zogenaamde gene ralist of regionalist. Dit gebruikerstype staat tegenover de specialist. Bij de regionalist vormt de ruimte-eenheid of het gebied de primaire ingang. Een regionalist heeft belangstel ling voor een combinatie van gegevens over juist dat ene ge bied. Een medewerker van bijvoorbeeld een gemeente wil een overzicht van de eigen gemeente met zo veel mogelijk indicatoren. Bij het materiaal waar de specialist belangstel ling voor heeft, is het onderwerp de primaire ingang. Een regionale onderverdeling is hier slechts één van de moge lijke detailleringen. Een marktonderzoeker wil bijvoor beeld een overzicht van alle ongehuwde, mannelijke inwo ners in de leeftij dscategorie van 2 5 tot en met 44 j aar van el- Inhoud Gemeente ke gemeente in Nederland. Op Maat. 1 li -i vc Indien we spreken over het samenstel len van regionaal statistische overzich ten dan hebben deze overzichten aan vankelijk als doel tegemoet te komen aan de eerste gebruikersgroep, de regi- onalisten. Anno 2006 echter maken de regionale statistieken deel uit van een veel grotere publicatieset die ook tal rijke mogelijkheden biedt voor de spe cialisten. Regionaal statistische overzichten Gemeente Op Maat De webpublicatie 'Gemeente Op Maat' is een voorbeeld van een product ont worpen voor de regionalist, de gebrui ker die alles wil weten over dat ene ge bied. Een Gemeente Op Maat bevat na melijk voor iedere afzonderlijke ge meente een statistisch overzicht van kerncijfers, van de lokalisering (lig ging) en van de onderverdeling van het gemeentelijk grondgebied in wijken en buurten. Per onderwerp zijn er ge gevens van één jaar: het meest recente beschikbare jaar. De gemeentelijke in deling van 2004 is de basis van het meest recente boekje. De publicatie omvat de bestuurlijke niveaus ge meente en provincie afgezet tegen Nederland. Hoewel het een webpublicatie is, deelt de Gemeente Op Maat nog altijd ken merken die gelijkenis vertonen met de eerder genoemde regionale zakboe ken. De presentatie van de kerncijfers over wijken en buurten in hoofdstuk 10 komt nog altijd het beste tot zijn recht op papier. En met gemiddeld veertig pagina's is de verleiding om de printknop te activeren erg groot. De downloadbare PDF wordt hooguit be waard in het archief met als doel om later nog eens iets op te zoeken. Tege lijkertijd doet de publicatie, gezien de plaatsing op veel gemeentelijke websi tes, dienst als een gemeentelijk por taal. Met als grootste meerwaarde: voor elke gemeente een handzame ei gen publicatie. GEO-INFO 2006-3 Regionale statistieken anno 2006: horizontaal, verticaal en digitaal r. i 15

Geo-Info | 2006 | | pagina 15