men niet terug in de regionaal statistische overzichtspubli caties. Dit zou immers ten koste gaan van het overzicht. De gegevens zijn echter wel beschikbaar via de StatLine data bank. Omdat het thema (landbouw, bodemgebruik, enz.) hier leidend is, worden dit ook wel geregionaliseerde sta tistieken genoemd. Hierbij is het onderwerp de ingang en de regionale component slechts één van de onderverdelin gen. Dergelijke geregionaliseerde statistieken zijn weerge geven als zwart kader. Dit kader representeert een veelheid aan onderwerpen die beschikbaar zijn naar meerdere regio nale niveaus. Tot slot zijn er gemeentelijke uitkomsten die niet door het nationaal statistisch bureau (kunnen) worden samengesteld maar wel door de betreffende gemeente(n) zelf. Dit kan te maken hebben met de onvolledigheid van bronnen die een individuele gemeente wel in staat stelt uitkomsten te maken maar op basis waarvan geen landelijk dekkend beeld voor al le gemeenten kan worden gegeven. Reden kan ook zijn dat aan een bepaald fenomeen op lokaal niveau veel waarde wordt gehecht terwijl het landelijk een minder relevant onderwerp is. Voorbeelden zijn uitkomsten over natuur (flo ra en fauna) en cultuur (musea, bibliotheken). In het schema is afgezien van een laatste categorie. Dit betreft gegevens waar het bijvoorbeeld wel op provinciaal ni veau verantwoord is deze te publiceren maar niet op gemeentelijk niveau. Verder is er natuurlijk nog een hele se rie gegevens die geen regionale detaillering kennen zoals het consumentenprijsindexcijfer of de internationale handel. Publiceren van regionale statistieken In 2006 is de wijze van publiceren tweeërlei: op papier en di gitaal. Hoewel de wijze van aanbieden over de beide gebrui kersgroepen heen gaat, geldt desalniettemin dat het een brug slaat naar diezelfde gebruiker. De regionalist wil een handzaam overzicht, is geen specialist en kan niet zonder vi suele en tekstuele begeleiding bij de uitkomsten van de the ma's. De specialist is wel op de hoogte van het thema maar wil zich geen zorgen hoeven te maken over bijvoorbeeld de afbakening van de gebieden, of dat nu een provincie, lands deel of willekeurige set van gemeenten, wijken of buurten is. Publiceren via het internet en de oriëntatie op het beeld scherm bieden op het eerste gezicht een veelheid aan nieuwe mogelijkheden voor beide soorten gebruikers. Aan deze ver nieuwing is echter ruim vierhonderd jaar menselijke condi tionering voorafgegaan op de informatiedrager papier. In dien in een papierloze maatschappij niet de drukkunst maar pc en beeldscherm als basis hadden gediend dan was vier eeuwen digitale conditionering later de introductie van een op papier gedrukt, mooi opgemaakt en handzaam exem plaar paradoxaal genoeg eenzelfde revolutie geweest als het internet nu. Het puur en alleen elektronisch beschikbaar stellen van pa pieren documenten (pdf s) is zeker gebruiksvriendelijk maar vanuit innovatief oogpunt weinig vernieuwend. De echte kracht van digitaal publiceren zit in de portaalfunctie en het gebruik van links waarmee zowel flexibiliteit als actualiteit van de gegevens kan worden gerealiseerd. En verder de lage kosten voor verspreiding en een daarmee te bereiken brede toegankelijkheid. Vooral voor de regio nale statistieken is er met de komst van het internet nog een extra kracht om te benutten. Omdat regionale statistieken de geografische component delen, kan de kaart tegenwoordig ook een rol spe len bij het overbrengen van gegevens met een ruimtelijke component. Door uitbreidingen in de software ach ter de StatLine databank moet het op termijn mogelijk worden om gebrui kers eigenhandig, op basis van zelf ge kozen selecties, rapporten te laten samenstellen. Met of zonder regionale onderverdeling. Met of zonder visuele begeleiding in de vorm van grafieken en/of kaarten. Maar geheel afhankelijk van de eigen gebruilcswensen en met de voordelen van beide media. Toekomstige ontwikkelingen Dit artikel is voornamelijk ingegaan op de beschikbaarheid van gemeentelijke en bovengemeentelijke gegevens. De komende jaren werkt het CBS in het ka der van het speerpunt Ruimte, Wonen en Mobiliteit aan uitbreiding van het statistisch aanbod op het gebied van wijken en buurten, postcodegebieden, bevolkingskernen en rastervierlcanten (500 x 500m). Links Gemeente Op Maat, 2004 en eerdere jaren: www.cbs.nl/nl-NL/menu/themas/ nederland-regionaal/nederland-regio- naalpublicaties/ gemeente-op-maat/ default.htm Regionale Kerncijfers Nederland, 2006 en eerdere jaren: //statline.cbs.nl/statweb /start.asp?DM=SLNL&LA=nl&lp=applet& THEME=37280&PA=70072ned Kaarten en kaartgebruik bij het CBS, 2003: www.cbs.nl/nl-NL/ menu/themas/ nederland-regionaal/nederland-regio- naal/publicaties/artilcelen/archief/2003/ kaarten-en-lcaartgebruik-bij-het-cbs.htm Kartografische toegang, 2006 en eerdere jaren: //statline.cbs.nl/statweb/start.asp? lp=carto&la=nl. Literatuur CBS, Regionaal Statistisch Zakboek, 1993 en eerdere jaren. Sdu/uitgeverij, 's-Gravenhage. OFS, The Shift from Print to Electronic Publishing, 2005, 's-Gravenhage. CBS, Meerjarenprogramma 2004-2008, 2003, Voorburg/Heerlen. GEO-INFO 2006-3

Geo-Info | 2006 | | pagina 18