G E O - I N F ORMAT I E VOOR DE BURGER Google Earth is een hybride web-/deslctop-applicatie waarmee beelden (luchtfoto's, satellietbeelden) van de gehele wereld ter beschikking worden gesteld. De gebruikte techniek is afkomstig van het bedrijf Keyhole dat door Google in 2004 is overgenomen. De Keyhole-soft ware werd vervolgens aangevuld met Google's zoekfunctio naliteit en deels voor het grote publiek gratis beschikbaar gesteld. Vervolgens zorgde deze combinatie voor een grote hoeveelheid aandacht van de media. GE is hierdoor in kor te tijd uitgegroeid tot de meest populaire 'geo-browsertool' voor het grote publiek. Doel van Google is om met GE ad vertentie-inkomsten te genereren. Op basis van een geo- gerelateerde zoekvraag zullen commerciële partijen hun diensten kunnen aanbieden. GE is in eerste instantie niet uit op het veroveren van de GIS-markt. John Hanlce, general manager van Keyhole Google, zegt daarover: "I think to a large extent, we are 'whetting people's appetites' for using geospatial tools more". GE is dus niet echt te beschouwen als een GIS maar wel als een krachtige viewer. Anderzijds is de markt wel zeker beïnvloed door de introductie van GE. Daarop wordt later in dit artikel ingegaan. Google levert de volgende versies van GE: Google Earth Free; Google Earth Plus; Google Earth Pro; Google Earth Enterprise. Ir. Paul van Asperen, projectleider, Rijkswaterstaat Adviesdienst Geo-informatie en ICT en drs. Wim Blanken, adviseur geo-informatie management, GEON bv In dit artikel zal hoofdzakelijk over de Pro-versie worden gesproken omdat met deze versie de (on)mogelijkheden van GE goed zichtbaar worden. De interface De kracht van GE ligt in de interface, de navigatie is redelijk eenvoudig en GEO-INFO 2006-3 Vakbroeders willen nog wel eens klagen dat geo-informatie moeilijk aan de man te brengen is. Het valt ook niet mee zolang de spellingscontrole van Word 'geoinformatie' structureel door 'desinformatie' wil vervangen. Echter, recente ontwikkelingen brengen geo-informatie dichter bij de leek: eerst de beschikbaarheid van hoge resolutie satellietbeelden, daarna de beurs introductie van TomTom en recentelijk de lancering van Google Earth (GE). Deze laatste ontwikkeling kreeg uitgebreid aandacht in de landelijke pers en werd gekoppeld aan actuele nieuwsfeiten (oorlog in Irak, orkanen in de Vere nigde Staten). De vraag rijst wat een geo-professional met deze ontwikkelin gen kan. Dit artikel gaat specifiek in op de (on)mogelijkheden van GE voor een grootverbruikende geo-informatie-organisatie als Rijkswaterstaat (RWS).

Geo-Info | 2006 | | pagina 20