Menno-Jan Kraak Op 21 januari 2006 was in NRC Han delsblad te lezen dat het Maritiem Mu seum in het bezit gekomen was van een serie oude kaarten van Blaeu. Di- De kaarten van Blaeu zijn waarschijn- toeval. Maar volgens mij is dat een lijk jaren terug ooit in een verkeerde, soort van korte termijn toeval en niet weinig geraadpleegde la terug gelegd en daarom van het toneel verdwenen, recteur Loomeijer zei hierover onder Toeval dus, en zoiets zal in de toe- andere: 'Wat het extra mooi maakt, is komst nog wel vaker voorkomen, dat deze kaarten jarenlang onderin een la hebben gelegen. Ze doken on- Of niet want toen ik dit las, moest ik kaarten uit de rubriek 'Ortelius' te be- langs per toeval op in een bibliotheek aan Google denken. Via het Google studeren? Liefhebbers zullen avond vergelijkbaar met het lange termijn toeval van het toevallig openen van een ladekast. Immers, is het grasdui nen in de rubriek 'Onbekend' niet veel uitdagender dan bijvoorbeeld alle in Oxford'. Het is op zich een mooie ontdekking en goed dat dit stukje cul tureel erfgoed weer in Nederland internet toegankelijk te maken. Printproject is het bedrijf van plan alle boeken ter wereld te scannen en via aan avond doorbrengen met het door bladeren van pagina's met onbekende kaarten op zoek naar die ene vondst, terugkomt. Maar de vraag die ik bij dit Google Boolcsearch is hiervan het re- Natuurlijk blijven er vragen over. Hoe soort berichten heb, is toch altijd weer: hoe kan dat nu dat er nog steeds dit soort vondsten gedaan worden? Drie sultaat. Een aantal gerenommeerde (Amerikaanse) universiteitsbibliothe ken heeft de totale collectie hiertoe lang moeten we wachten totdat de ex pert de kaarten identificeert? Mis schien kan hier het Wikipedia-systeem aan het werk. Een welwillende ama- dagen eerder meldde dezelfde krant beschikbaar gesteld. Dit zou ook iets nog: 'in een bibliotheek in het Poolse voor de kaartenverzamelingen kun- teur denkt een Blaeu gevonden te heb- Kralców zijn negen verloren gewaande nen zijn. Google is al geïnteresseerd in ben, voegt een link toe en stuurt een e- handexemplaren van het Duitse Woor denboek van de gebroeders Jacob (1785-1863) en Wilhelm (1786-1859) Grimm ontdekt'. kaarten, denk maar aan Google Maps mail naar de gebruikersgemeenschap en Google Earth. Geef je doos met kaar- van historisch lcartografen waardoor ten mee aan Google, die scannen de in- ook de nieuwsgierigheid van de profes- houd en vervolgens zijn de kaarten on- sional gewekt wordt. Deze kan de ont- line toegankelijk. Natuurlijk weet ik dekking vervolgens valideren of aflceu- Dergelijke ontdekkingen zijn natuur- wel dat het zo simpel niet gaat. Men ren. Natuurlijk begrijp ik ook wel dat lijk spectaculair voor (kaart(historici wil bij de doos met kaarten natuurlijk de professional meer te doen heeft dan maar het geeft te denken. Hoe goed ook de cataloguskaarten hebben om nieuwsgroepen bijhouden en te reage- zijn onze archieven eigenlijk georgani- de kaarten uiteindelijk weer opzoek- ren op iedere ontdekking, maar toch. seerd en gecatalogiseerd? Ilc hoop dat baar te maken volgens gangbare ont- En wie weet biedt Google ons straks dit meevalt. Momenteel zijn de meeste sluitingsmethoden. Misschien wil men ook nog de mogelijkheid te zoeken op catalogi wel digitaal en is men druk doende allerlei collecties van ons cul tureel erfgoed te digitaliseren en via zelfs geo-referenties aan de gescande de geografische namen die in de lcaar- kaarten toevoegen zodat je ook geogra fische lolcaties kan zoeken en de lcaar- het web toegankelijk te maken. Maar ten met de satellietbeelden van Google hoe kan dit dan toch gebeuren? Ik ben Earth kunt integreren. Dit laatste kan nu overigens ook al met zelfgescande kaarten. ten voorkomen? Een waterdichte op lossing? Vast niet. Kan het? Vast wel. natuurlijk geen expert maar uit mijn studententijd herinner ilc me nog dat er een omvangrijke privé lcaartencol- lectie uit een nalatenschap aan de Maar zelfs als de kaarten nog niet geca- lcaartenverzameling van de univer- talogiseerd zijn, zou ilc de dozen mee- Menno-Jan KraakITC - International Institute of Geo-Information Science and Earth ObservationDepartment of Geo-Information Processing Reacties naar: kraak@itc.nl siteit werd geschonken. Dozen vol met allerlei interessant kaartmateriaal hebben jaren op kasten gestaan omdat er geen tijd was om ze op een goede manier in de bestaande collectie te in tegreren. Dit is slechts een klein voor beeld. Nationale verzamelingen ma- geven. Laat ze alles maar scannen en op het web zetten. En de toegankelijk heid? Zet maar onder het label onbe kend. Iedereen kan nu gaan schatgra ven en de kaarten van Blaeu zouden niet meer toevallig opduiken. Dat moet ilc iets anders formuleren want 117 ken dit regelmatig in het groot mee. natuurlijk is hier ook nog sprake van GEO-INFO 2006-3 Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Google Blaeu?

Geo-Info | 2006 | | pagina 27