Universiteit Leiden na gebouw en bushalte aandag 16 januari 2006 werd in het Snellius (Niels Bohrweg 1) te Leiden een replica van het kwadrant van Snellius (1580-1626) feestelijk onthuld. Sinds 3 maart 2004 heet het gebouw voor Wiskunde en Informatica van de Universiteit Leiden Snellius. Was op de receptie toen een gelijknamige bushalte nog een wens: intussen is die halte er in lijn 57 van Connexxion! Op 27 augustus 2004 werd bij het afscheid van prof.dr. Gerrit van Dijk als hoogle raar wiskunde de belofte gedaan de hal te verrijken met een replica van het kwadrant van Snellius zoals dat origineel prijkt in Museum Boerhaave te Leiden. Het ging om een tweede kopie: de eerste bevond zich al in het Museum of American History in Washington. Voorafgaand aan de onthulling stonden er gedegen lezin gen op het programma. Ook een flyer met een driehoelcsnet uit de publicatie van TH-lector Haasbroek uit 1960 il lustreerde de hernieuwde aandacht voor Snellius in Leiden. De directeur Informatiseringsgroep P.J.J. van Daalen heette een grote groep aanwezigen welkom, waaronder afvaardi gingen van het College van Bestuur van de Universiteit tot die van Hr Ms Snellius van de Dienst der Hydrografie. (De marinegrijze A803 prijkte ook al op één van de eerste sheets.) De directeur memoreerde, gezien zijn ICT-valc, eerst de reflectiewet van Snellius: "Ieder Amerikaans boek over Origineel staand kwadrant in glasvezeltechnologie begint met Snellius' Law"! Direct daar- Museum Boerhaave. op werd, net als in de convocatie, vermeld dat Snellius "ook een pionier was op het gebied van de landmeetkunde" en vandaar het kwadrant. De mens Snellius Drs. Liesbeth de Wreede van het Mathematisch Instituut werkt aan een proefschrift over Snellius en het humanisme en hield een voordracht over 'de mens Snellius'. Zag ze nu wiskundigen alleen achter een bureau werken, Snellius had in het veld en op torens een andere aanpak. "Wiskunde was toen meer dan nu, en Snellius publiceerde zelfs over antiek geld, want dat kan je ook tellen", aldus de onderzoeker. Vanaf 1620 kreeg hij van de universiteit 200 gulden per jaar voor instrumenten, en dat Adri den Boer redacteur bij een salaris van 600 gulden per jaar. De door spreekster getoonde lijst van in strumenten van Snellius bevatte tele scopen, een astrolabe, sextant, halve cir kel en verschillende kwadranten ("min stens zes"). Van dit alles is alleen het gro te houten kwadrant nog over en ze gaf als verder slecht nieuws mee dat "niet bekend is waarvoor Snellius dit kwa drant precies gebruikt heeft". Uiteraard toonde zij zijn driehoelcsnet en ging zij in op zijn 'Nederlandse Eratosthenes' uit 1617, waarin hij de verbeterde aardomtrek van 10.260.000 Rijnlandse roeden publiceerde (=38.653 km en slechts 3,65% afwijkend van de ware r». Onthulling liggende replica. Voorzitter Quee van De Hollandse Cirkel vol bewondering. GEO-INFO 2006-3 Trots op replica van kwadrant van Snellius M

Geo-Info | 2006 | | pagina 28