omtrek langs de evenaar). In dat boek verhaalt Snellius van instrumenten als een halve cirkel met een straal van 3,5 voet, van een klein kwadrant met een straal van 2,2 voet - waarvoor al twee mannen nodig waren - en van een groot ijzeren kwadrant van 5,5 voet met waarschijnlijk een rand van koper. Dat grote exemplaar sleepte hij naar Alkmaar en Bergen op Zoom maar het bewaarde grote houten kwadrant komt niet in het boek voor. "Zijn combinatie strategie zorgde er voor dat hij verder kwam dan anderen en hij gebruikte ook zijn netwerk in de zin van zijn con tacten met andere geleerden", aldus spreekster. Zo bezocht hij op het Deen se eiland Hven in de Sont de astronoom Tycho Brahe. Na de uitgave van zijn boek ging hij door met verbeteren maar publiceerde dat niet. Het resterende kwadrant is mogelijk daarvoor en/of voor astronomische waarnemingen be nut. Tot haar conclusies hoorde ook dat bij Snellius' precisie een belangrijk aan dachtspunt was, meer dan bij andere wiskundigen uit zijn tijd. Gebruik kwadrant De sterrenkundige dr. Rob van Gent (Universiteit Utrecht, voorheen Mu seum Boerhaave) sprak over het ge bruik van het kwadrant van Snellius. Hoewel het instrument niet is gesig neerd, wist hij zeker dat Willem Jansz. Blaeu de maker was dankzij een voet noot van Isaac Vossius over het instru ment in de tijd dat het op de sterren wacht stond. Ook Blaeu was (in 1596/1597) bij de Deense astronoom Tycho Brahe. Rond 1620 moet hij het kwadrant hebben gemaakt dat Snellius kocht. "Het is niet verbazingwekkend dat het kwadrant een kopie is van dat van Brahe, met bijna dezelfde maten. Bij Brahe is het kwadrant al tij d verticaal op gesteld en zijn er op de rand ook transversaalschalen om geen zestig streepjes per minuut te hoeven zetten. Het kwa drant van Blaeu werd in 1629 voor de sterrenwacht op het Academiegebouw aangekocht van de erfgenamen van Snel lius. Van de verticale opstelling daar is een tekening in een boek uit 1643. "Het kwadrant werd al snel intensief benut om begin- en eindtijdstippen van maansverduisteringen te meten. Na de komst van de slingeruurwerken van Huygens was het instrument daarvoor overbodig. Het kwadrant raak te in onbruik, maar werd niet afgestoten en bleef voorko men in reisverslagen van achttiende-eeuwse sterrenkundi gen. Het kwam in de nieuwe sterrenwacht (1861) bij de col lectie historische astronomische instrumenten te staan en later in Museum Boerhaave", aldus Van Gent. Replica Dr. Jos van den Broek, docent wetenschapscommunicatie bij de Leidse Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen, hield vervolgens een presentatie over 'Wat komt er kijken voor een replica?' Om te beginnen erkende hij dat van een echte kopie toch geen sprake was: in Boerhaave staat het kwadrant, in Snellius ligt het. En ook de lenzen van de kijker zijn afwijkend zodat de bezoeker de twee op pilaren aange brachte foto's van de torens van het Leidse stadhuis en van de Delftse Nieuwe Kerk scherp ziet. Besloten werd dus om ook de kijker - een toevoeging van Snellius' opvolger Jacob Golius - aan te brengen. Het bouwproces van de replica startte met fotograferen en opmeten. Boerhaave stond zelfs zorgvuldig demonteren van de, naast het vizier aangebrach te, kijker toe. Houtconstructie-onderzoeknaar de verbindin gen deden 'de jongens van het ROC Leiden', afdeling Hout en Meubel, te Oegstgeest en zij maakten die constructie ook na. Het messing beslag werd vervaardigd door de Fijn Me chanische Dienst van het Leids Instituut voor Onderzoek in de Natuurkunde. De schaalverdeling en alle andere messing beslagonderdelen werden handmatig en op ouderwetse ma nier uitgezaagd en gevijld, zij het met computertekeningen als mal. Alleen de kijker werd op de draaibank gedraaid. Alvorens hapjes en drankjes konden worden genuttigd, werd de replica tenslotte onthuld door decaan prof.dr. F.W. Saris en uiteraard prof.dr. G. van Dijk. Richten op foto Leidse stadhuistoren. en op foto van de toren van de Delftse Nieuwe Kerk. GEO-INFO 2006-3

Geo-Info | 2006 | | pagina 29