Typen gebruikers Het is niet mogelijk om één type gebrui ker van ruimtelijke planlcaarten te onderscheiden. Daarom zijn in dit onderzoek verschillende typen gebrui kers geïdentificeerd en wordt voor elk type gebruiker de context gedefinieerd waarbinnen hij/zij de ruimtelijke plan lcaarten gebruikt. Er worden twee hoofd groepen en verschillende subgroepen onderscheiden, waarbij het begrip ge bruiker duidt op zowel individuele per sonen als organisaties bestaande uit meerdere personen met dezelfde infor matiebehoefte: a. professionele plangebruikers voor wie het gebruik van ruimtelijke plannen onder deel is van hun professionele werkzaam heden: overheidsorganisaties (gemeenten, kaderwetgebieden, provincies, mi nisteries en andere overheidsinstel lingen), meer specifiek: de afdelingen binnen deze overheidsorganisaties die betrokken zijn bij het ontwerpen, vaststellen, handhaven, toetsen en monitoren van het ruimtelijk beleid; justitiële instellingen (bijvoorbeeld rechters); ruimtelijke adviesbureaus; stedenbouwkundige bureaus; projectontwikkelaars, woningbouw corporaties en architectenbureaus; makelaars; nutsbedrijven. b. consumenten: plangebruikers die juri disch direct zijn gebonden aan de be stemmingsplannen en, via de doorwer king van het beleid, indirect aan de ove rige ruimtelijke plannen; deze groep omvat burgers, bedrijven en maatschap pelijke instellingen. Voor elke gebruikersgroep zijn de taken waarbij ruimtelijke plannen worden ge bruikt globaal uitgewerkt (Poppe, 2005). Het ontleden van de taken in sub taken, basishandelingen en concrete taaksce- nario's is een volgende stap in het onder zoek. Deze gedetailleerde taakbeschrij vingen vormen de basis voor het definië ren van de eisen en wensen van gebrui kers over de functionaliteit en inhoud van de ondergronden van ruimtelijke plannen in een internetomgeving, waar na deze vertaald zullen worden in tech nische specificaties. De techniek en het genereren van de juiste ondergronden Het genereren en beschikbaar stellen van geschikte ondergronden in een NGII geschiedt natuurlijk optimaal op basis van taak- en gebrui- lcersges tuurde automatische generalisatie. De gegevens kun nen daarbij bij de bron blijven terwijl altijd gebruik wordt ge maakt van de meest recente informatie. Dit sluit ook aan bij het idee van Basisregistraties, waarbij basisbestanden slechts één keer worden opgeslagen en waarbij de afgeleide informa tie, bij voorkeur, dynamisch en automatisch wordt gegene reerd. Door de gebruiker centraal te stellen in dit onderzoek worden de ondergronden vraaggericht gegenereerd. Maar daarvoor zullen eerst ook nog technische hobbels genomen moeten worden omdat volledige automatische generalisatie van topo grafische bestanden nog niet mogelijk is (Stoter, 2005). In het technische onderzoek zal gekeken worden naar wat er al wel mogelijk is en in hoeverre de aanwezige hobbels kunnen wor den verholpen. Er zal een webapplicatie worden ingericht, ge baseerd op een service-architectuur voor het genereren en ont sluiten van gebruikersspecifielce lcaartondergronden in een gebruikersvriendelijk webportaal. Gebruikers zullen dan kun nen in- en uitzoomen op de thematische data (de planlcaarten) en zij zullen verschillende plannen (of andere informatie) kunnen combineren in één view waarbij de ondergrond zich aanpast aan de informatiebehoefte, met de juiste inhoud en de juiste schaal, op basis van generalisatieprincipes. Centraal in dit technische promotieonderzoek staan de recente ontwik kelingen op het gebied van de OGC Geospatial Web Processing Services, de ontwikkeling van datastructuren en generalisatie algoritmen en de integratie en formalisatie van generalisatie technieken door gebruik te maken van beschikbare methoden voor het semantische web. In het semantische web kunnen, door formalisatie, informatie en het beoogde gebruik van ser vices worden geïnterpreteerd door machines. Hierdoor kun nen de informatie en de services in een verscheidenheid aan toepassingen worden (her)gebruilct. Het doel van het generalisatieproces wordt in dit onderzoek gebaseerd op de informatiebehoeften van verschillende typen gebruikers. Idealiter zal dit onderzoek een ondergrondenvoor ziening opleveren die optimaal voldoet aan de informatiebe hoefte van plangebruikers en die gebaseerd is op automati sche, of zo automatisch mogelijke, generalisatie van bestaan de topografische basisbestanden. Echter, een ondergronden voorziening die misschien ideaal zou werken in een laborato riumsituatie, kan door de praktijk worden gelimiteerd. Enerzijds omdat het in het ruimtelijke ordeningsproces niet alleen gaat om wat de gebruiker wil maar ook om wat hij/zij mag, bijvoorbeeld wel of niet oneindig inzoomen op een indi catief plan. Anderzijds is het de vraag of bestaande basisbe standen inderdaad zodanig zijn te modelleren en automa tisch zijn te generaliseren dat de gewenste informatie hieruit af te leiden is. Het zou kunnen zijn dat bestaande basisbestan den voor dit soort doeleinden moeten worden verrijkt. De resultaten van dit onderzoeksproject zullen in ieder geval inzicht verschaffen in de mogelijkheden en uitdagingen van een vraaggerichte geo-informatievoorziening in een NGII. Dit in tegenstelling tot aanbod-gestuurde beschikbaarheid van geo-informatie waarbij topografische gegevens op vooraf ge definieerde schaalstappen beschikbaar zijn in datamodellen die gerelateerd zijn aan traditionele (lcaart)producten. De be- GEO-INFO 2006-3 Tot slot

Geo-Info | 2006 | | pagina 35