oogde resultaten van dit onderzoek bieden mogelijkheden voor de groeiende behoefte aan topografische gegevens die toegesneden zijn op bepaalde toepassingen, zoals mobiele toe passingen, toepassingen in de water- en milieusector, etc. Een ander belangrijk beoogd resultaat van dit onderzoek is een methodologie om gebruikers te betrekken bij het ont werp van toepassingen en visualisaties van geo-informatie. Dit om er voor te zorgen dat toepassingen en visualisaties niet alleen een technisch antwoord geven op een informa tiebehoefte maar dat deze ook functioneel zijn en daadwer kelijk winst opleveren voor gebruikers. Dit is van groeiend belang nu er veel meer spelers op de geo-informatiemarkt zijn gekomen. Maar ook wanneer we kijken naar de rol die geo-informatie zou moeten en kunnen hebben bij het op lossen van ruimtelijke vraagstukken betreffende onze leef omgeving. Dit laatste kan alleen maar succesvol geschieden als geo-informatie en de manier waarop die geo-informatie tot de gebruikers komt ook daadwerkelijk voldoen aan de informatiebehoefte. Literatuur Bevan, N. en L. Curson, 1999, Planning and implementing User-centred design, CHI, 1999, Adjunct proceedings, Pittsburgh, ACM Press, New York, VS. Elzakker, C.P.J.M. van (2005), From map use research to usabi lity research in geo-information processing. In: Proceedings of the 22nd International Cartographic Conference (ICC 2005), A Coruna, Spain, 9-16 juli 2005. Fuhrmann, S., P. Ahonen-Rainio, R.M. Edsall, S.I. Fabri kant, E.L. Koua, C. Tobón, C. Ware S. Wilson (2005), Making useful and useable geovisualization: design and evalua tion issues. In: J. Dykes, A.M. MacEachren M.J. Kraak (eds.): Exploring geovisualization, pp. 553 - 566. Poppe, E., 2005, Is er een ondergrond voor het geïntegreerd ge bruik van digitale ruimtelijke plannen op verschillende schalen? Eindrapport RGI-002 project, fase 1. Slocum, T.A., C. Blok, B. Jiang, A. Koussoulalcou, D.R. Mon- tello, S. Fuhrmann N.R. Hedley (2001), Cognitive and usa bility issues in geovisualization. Cartography and Geogra phic Information Systems 28 (1), p. 61-75. Stoter, J.E., Generalisatie in de praktijk: een analyse van twaalf topografische diensten. Geo-Info, (2005)7-8, p. 328-334. Samenvatting Een ondergrondenvoorziening voor DURF De digitale uitwisseling en ontsluiting van ruimtelijke plannen bie den mogelijkheden voor de ondergronden van die plannen. Topo grafische bestanden kunnen nu worden toegesneden op het gebruik als planondergrond. De focus van het onderzoeksproject DURP- ondergronden is het genereren en beschikbaar stellen van geschikte ondergronden in een internetomgeving, bij voorkeur in een Natio nale Geo-informatie Infrastructuur (NGII). De optimale situatie zou zijn dat dit gebeurt op basis van automatische generalisatie van be staande topografische en kadastrale bestanden. Het doel van het ge neralisatieproces wordt gebaseerd op de informatiebehoeften van verschillende type gebruikers. De resultaten van dit onderzoekspro ject zullen inzicht verschaffen in de mogelijkheden en uitdagingen van een vraaggerichte geo-informatievoorziening in een NGII. Trefwoorden geo-informatievoorziening, plannings- lcartografie, onderzoek Summary Base mapping for Digital Exchange of Spatial Plans The initiative to develop a digital exchange format for spatial plans provides opportuni ties for base mapping. Topographic data sets can now be adjusted for the use as a planning base. The focus of the research pro ject Digital Exchange of Spatial Plans base maps is the creation and online provision of suitable base maps, preferrably within a Na tional Spatial Data Infrastructure. At best, these base maps would be automatically de rived from topographic and cadastral data. The objective of the generalisation process is to generate custom base maps based on the particular information requirements of the various user groups. The results of the rese arch project shall provide insight into the opportunities and challenges of a demand- driven provision of geo-information within a National Spatial Data Infrastructure. Keywords geo-information engineering, regional planning cartography, research MILJARDEN NODIG VOOR DIJKEN IN CALIFORNIË In het plan van Schwarzeneg ger ligt de eerste prioriteit bij het maken van nieuwe kaarten van circa 400.000 hectare aan laagge legen gebieden (floodplains) die beschermd worden door dijken. De bestaande kaarten zijn ge maakt in de jaren tachtig en de data over de hoogten van dijken en gebieden en de betrouwbaar heid van dijken zijn 'tragisch onnauwkeurig'. Nieuwe kaarten moeten aangeven welke gebieden eens in de honderd jaar zullen overstromen. Technisch Weekblad, 28 januari 2006 GEO-INFO 2006-3

Geo-Info | 2006 | | pagina 36