TU Delft Nieuwe satellietlanceringen Sinds enkele jaren is Rusland actief bezig zijn GLONASS-satelliet- systeem sterk te vernieuwen en uit te breiden. President Poetin heeft aan gegeven dat hij voor 2008 het GLONASS-systeein naar het oorspron kelijke aantal van 24 satellieten wil brengen. Eind 2005 zijn er weer drie nieuwe GLONASS-satellieten gelan ceerd. Twee daarvan behoren tot de nieuwe M-serie die zijn ontworpen met een veel langere levensduur dan de oude satellieten, namelijk zeven a acht jaar in plaats van drie jaar. Vanaf dezelfde basis, het Baikonoer Cosmodrome in Kazakhstan, werd direct na Kerstmis ook de eerste Galileo-satelliet gelanceerd waarmee het Galileo-systeem zich heeft verzekerd van het behoud van de toe gewezen frequenties. Meer informa tie op www.glonass-center.nu en www.esa.int/esaNA/index.html Bron: Topcon, januari 2006 Vondsten met sonar Onderzoekers van waterschap Bra bantse Delta hebben met sonar- apparatuur mogelijk resten gevon den van een voormalige voetgangers brug tussen de Haagse Beemdenpol der en Terheijden. De Brabantse Del ta gebruikt voor het eerst een bootje uitgerust met sonarapparatuur om de diepte te meten van de Mark, de Vliet en het Mark-Vlietkanaal. Met de resultaten van de metingen heeft het waterschap exact in kaart waar de ri vieren en kleinere waterlopen dicht slibben en waar dus gebaggerd moet worden. Bovendien kunnen de men sen van Brabantse Delta in kaart brengen waar veel vuil en afval op de waterbodem ligt. Tijdens dat sonar- onderzoek zagen de mensen van het waterschap in de Mark bij Terheijden ter hoogte van de Baroniestraat iets op het scherm verschijnen dat veel weg heeft van de fundamenten van een brug. De fundering ligt op een behoorlijk grote diepte en hindert boten niet. Brabantse Delta meldt de vondst ook aan de gemeente Breda voor eventueel nader onderzoek. BN De Stem, 16 december 2005 Grootste luchtfoto in Openbare Bit Sinds 17 februari 2006 is het mogelijk om over de stad Wageningen heen te lopen. Sinds die dag ligt er in de Openbare Bibliotheek Wageningen (Stationsstraat 2) een luchtfoto van de ze gemeente als vloerbedekking. Nog niet eerder is er in Nederland een vloer bedekking van zes bij acht meter uit luchtfoto's gemaakt. De luchtfoto dient de bezoekers attent te maken op een quiz. In de quiz maken de bezoekers kennis met een straat in Wageningen en de veranderingen in die straat. iotheek Wageningen De quiz is onderdeel van het afstudeer projectvan Harm Luisman, student van de Wageningen Universiteit. Zijn pro ject vormt een onderdeel van het Euro pese PSPE-project dat zich richt op de mogelijkheden die virtuele werelden bieden bij publieke samenwerking voor ruimtelijke veranderingen (nieuw bouw, herinrichting van gebieden, ver anderingen in het landschap, etc.). Er wordt gerekend op een groot aantal bi bliotheekbezoekers die deze quiz daad werkelijk uitvoeren. Zo kwamen er 17 februari 2006 twee klassen van een middelbare school die meedoet aan het Technasium project. Als start van dit project kregen zij les over luchtfoto's, kaarten en geo-visualisaties. Hierbij werd de luchtfoto XXL gebruikt om in Wageningen op onderzoek te gaan. De foto is nog te zien, en de quiz is nog te doen, tot 31 maart 2006. (Naar persbericht Wageningen UR, Centrum voor Geo-Informatiéfebruari 2006) Eerste masterdiploma Geomatics én laatste diploma Geodesie bij TU Delft Op vrijdag 24 februari 2006 zijn aan de TU Delft de eerste twee diplo ma's uitgereikt van de masteroplei- ding (MSc) Geomatics die in september 2005 is gestart. (De opleiding duurt weliswaar twee jaar, het betrof hier eerder ingestroomde studenten uit het Geodetic Engineering MSc-program- ma.) Geomatics is de wetenschap en techniek van drie-dimensio- neel meten, het in kaart brengen en visualiseren van geo-inibrmatie. De geomaticus maakt visualisaties die geo-informatie voor dagelijks gebruik beschikbaar maakt. Het programma leidt multidis ciplinaire ingenieurs op die bijdragen aan de 'keten' van het inwinnen van geo-informatie, via het verwerken en presenteren van de data in data-bases tot de toepassing van geo-informatie. (Zie voorts www.geomatics.tudelft.nl.) Het MSc-programma wordt verzorgd door drie facultei ten: Luchtvaart en Ruimtevaart techniek, Civiele Techniek en Geo- wetenschappen, en Techniek, Bestuur en Management. Het internationale karakter van de Geomatics-opleidïng werd mooi geaccentueerd door de toe kenning van het eerste diploma aan Tryggvi Mar Ingvarsson, een IJslander die inmiddels zijn MSc toepast binnen het IJslandse Kadaster. Naast Ingvars son ontving ook Rinske Gosliga het diploma Geomatics. Op dezelfde vrijdag ontvingen Walter Vroom en Daniel te Winkel de laatste diploma's Geodetic Engineering, voor heen beter bekend als 'Geodesie'. Na de sluiting van de zelfstandige afde ling Geodesie is hiermee het definitie ve einde gekomen van de 'klassieke' universitaire geodetische opleiding in Nederland, Ad van der Meer vrij naar persbericht TU Delft. CEO-INFO 2006-3

Geo-Info | 2006 | | pagina 46