ftiBcto Tl J Delft Rinske Gosliga Deformatie-analyse van een geboorde tunnel met behulp van terrestrische laserscanning Afstudeerdatum: 24 februari 2006 In opdracht van Gemeentewerken Rot terdam, afdeling Landmeten en Vast goedinformatie, is een afstudeeronder zoek uitgevoerd naar de mogelijldieden van deformatie-analyse van een geboor de tunnel met behulp van terrestrische laserscanning. Allereerst is in het onder zoek geïnventariseerd welk type scan ner het best ingezet kan worden voor de meting van een geboorde tunnel. Daar na is een raeetopzet gemaakt voor een testmeting die is uitgevoerd in de twee- Overname Geo Meetdienst Facto, met vestigingen in Deventer en Sliedrecht, heeft per 1 januari 2006 Geo Meetdienst bv te Bunscho ten overgenomen van Klamer Beheer bv. Beide bedrijven zullen onder eigen naam, maar onder een geza menlijke directie, hun diensten aan- Opleiding Geometrische Kwaliteit Op 3 april 2006 begint de vierdaagse cursus Geometrische Kwaliteit in de Landmeetkunde (HTW). Deze cur sus legt het accent op het zich eigen maken van praktische vaardigheden bij het toepassen van de HTW. De deel de Heinenoordtunnel en is een metho de opgesteld voor de uitvoering van een deformatie-analyse met scandata. Deze methode is vervolgens toegepast op de ingewonnen scandata. Uit de inventari satie van de laserscanners is gebleken dat de inzet van een faseverschilscanner het meest efficiënt is voor metingen in een geboorde tunnel. Dit type scanner meet zeer snel, behaalt hierdoor een hoge puntdichtheid en kan gezien de nauwkeurigheid tot een afstand van 10 20 meter scannen. De data inwinning in de tweede Heinenoordtunnel heeft aan getoond dat in twintig minuten circa veertig meter van de tunnel gescand kan worden. De in het onderzoek opgestelde metho de voor deformatie-analyse schat een ci lindermodel door de scandata. Hiervoor worden in een iteratieve vereffening de cilinderparameters geschat van een ci linder die het beste past bij de scandata. De afwijkingen van de scandata ten op zichte van dit cilindermodel zijn een in- nemer wordt vertrouwd gemaakt met de aanwijzingen en vuistregels die in de HTW zijn opgenomen en krijgt een zodanig inzicht dat hij (zij) technische werkzaamheden op basis van de HTW kan uitvoeren. De cursus richt zich op dicatie voor de vervorming van de tun nel. Tevens is scandata vergeleken die is ingewonnen op twee verschillende tijdstippen om zodoende veranderingen in de tijd te kunnen aantonen. Hiertoe is de scandata vereffend in een grid en is met behulp van een stabiliteitstest ge toetst of twee overeenkomstige gridpun- ten stabiel zijn gebleven in de tijd. Toe passing van deze deformatieanalyse op de scandata toont aan dat deformaties groter dan vijftien millimeter in de sta biliteitstest gedetecteerd worden. De uitkomsten van het onderzoek tonen aan dat er zeer goede mogelijkhe den zijn voor de toepassing van een geo detische deformatie-analyse op terrestri sche laserscandata. De methode en het rekenprogramma die zijn ontwikkeld, zijn in staat deformaties te detecteren in laserscandata. De methode en de soft ware moeten echter nog verder ontwik keld worden voordat deze op grote schaal in de praktijk toegepast kunnen worden. mbo'ers die technisch-landmcetkundi- ge werkzaamheden uitvoeren. Informatie: Centrum voor Techniek Hogeschool Utrecht, tel. (030) 238 88 88, www.centrumvoortechniek.nl bieden en de huidige vesti gingsplaatsen worden ge handhaafd. Door samen werking, onder andere op het gebied van facilitaire diensten en innovatie, zal de bedrijfs- Informatie: F. Janssen, directeur Facto voering van beide organisaties verder (0570) 50 32 50. worden geprofessionali seerd. In totaal zijn 130 medewerkers werkzaam bij de beide zusterbedrijven. BEDRIJVEN EN DIENSTEN do extra drmoHSïe GEO-INFO 2006-3

Geo-Info | 2006 | | pagina 47