Johan de Beer We praten in Nederland al heel lang over basisregistraties. Basisbestanden die door de overheidsinstanties ver plicht moeten worden gebruikt en ook door de overheid worden beheerd en ringen van de huidige eigenaren, wie gen aan lean. Let wel, de kadastrale beheert de bestanden? etc. etc. kaart is een vast omlijnd product dat weinig discussie geeft bij de gebrui- En de ontwikkelingen gaan door. Zo kers. Bij de GBKN en het AHN ligt dit ben ik vanuit de waterschappen sinds anders. De wensen bij deze producten onderhouden. Producten met een vorig jaar betrokken bij het initiatief zijn divers en vragen een grote betrok- goed afgewogen inhoud met niet te van LNV om gezamenlijk gebiedsdek- lcenheid van de gebruikers. Hier ligt veel detail. Een product waar iedereen kende luchtfoto's te vervaardigen. Een wat mij betreft een zorgpunt. Een goe- zich in kan vinden en op kan bouwen, nieuwe basisregistratie of weer een de borging van de gebruikers in de ont- Producten, zoals de Grootschalige Ba- goed samenwerkingsinitiatief? In dit wikkeling van een basisregistratie is siskaart Nederland (GBKN), TOPlO-vec- samenwerkingsproject participeren voor mij een keiharde voorwaarde. Het tor en het Actueel Hoogtebestand het Ministerie van VROM/CBS, LNV, lean pas in andere handen worden ge- Nederland (AHN), zijn in beeld voor V&W, de samenwerkende hulpdien- een authentieke registratie. In de be- sten (ISC), de provincies en de water- sprelcingen die ik bijwoon over de ba- schappen. Ook hier bestaat behoefte hebben opgebouwd, sisregistratie ziet iedereen het als een aan een regisseursrol die in dit geval eer dat zijn of haar product in aanmer- door LNV is opgepakt. Het mooie aan Laten we met elkaar - de centrale over legd als er ook een goed gevoel bij is. We willen immers behouden wat we king komt voor deze mooie onder scheiding. En terecht, want al die ba sisbestanden bewijzen dagelijks hun dienst. Waarom moet het dan toch zo lang duren voordat dergelijke produc ten het etiket kunnen dragen van een authentieke registratie? In de tussentijd wordt door de huidige beheerders volop gediscussieerd over de inhoud van deze bestanden. Er wor den voorbereidingen getroffen om de bestanden geschikt te maken om de proef van bekwaamheid te kunnen doorstaan. Op zich een goede actie, deze projecten is dat iedereen met ver schillende wensen toch bereid is 'wa ter bij de wijn' te doen. Het gevolg hiervan is dat er een zeer aantrekkelijk geprijsd product kan worden gemaakt. Weer een voorbeeld van een lokaal ini tiatief met een landelijk karakter. Maar worden we niet ingehaald? Voor dat we het weten hebben we voor dit heid en de huidige beheerders - in ge sprek gaan over welke weg wij willen bewandelen naar een authentieke re gistratie. We hebben dan ook allemaal dezelfde focus. Daarnaast is het be langrijk dat wordt nageacht over de vraag; wat doen we zelf en wat laten we aan de markt over? Als al die vra gen zijn beantwoord, is het tijd een or- product allerlei samenwerkingsver- ganisatie te kiezen of op te zetten die banden en afspraken opgetuigd. Ver- past bij de uitgangspunten. banden die later een belemmering zijn voor een eventuele authentieke re gistratie. Het is het dilemma van aan de ene Samen op weg naar een mooie toe komst! Johan de Beer, Hoofd afdeling maar is er een strategie wanneer de kant het vanuit een centrale coördina- Geo-Informatie, Waterschap Brabantse Delta eerste producten in de etalage lcun- tie de neiging krijgen achterover te j. de. beer@brabantsedelta. nl nen? De meeste producten zijn tot stand gekomen vanuit regionale samenwerkingsverbanden en in de leunen en aan de ander kant de grote betrokkenheid en drive vanuit lokale initiatieven. Waarom geen mooie mix loop van de jaren opgeschaald naar van beide? Wat mij betreft liggen hier landelijk niveau. Waar blijft de rol van de kansen en mogelijkheden, de centrale overheid die regie voert over deze ontwikkelingen? De laatste En wie gaat de basisbestanden behe- maanden bereiken mij signalen dat de ren? In de wandelgangen beluister ik Ministeries van VROM en BZK inder- dat het Kadaster een behoorlijke ambi- daad in beweging komen. Er moeten tie heeft om een aantal producten in echter nog al wat stappen gezet wor- hun organisatie onder te brengen. Ilc den! Hoe krijg je een centrale fïnancie- vind dat het Kadaster de afgelopen ja- ring rond? Wat doe je met de investe- ren heeft laten zien dat zij veranderin- GEO-INFO 2006-4 A Geo-lnfo in de Praktijk Samen op weg naar een mooie toekomst? 153

Geo-Info | 2006 | | pagina 15