Fig. 1. Klaslokaal afgebeeld in het rekenboekje 'Nommerkransje' vanJ.F.L. Muller uit ca. 1838. lgemene of aardrijkskundige bibliografieën geven meestal een onvolledige opgave van de in vorige eeu wen uitgegeven schoolwandlcaarten. Uit dergelijke overzichten is het daardoor moeilijk af te leiden wanneer de eerste schoolwandlcaarten in gebruik kwamen. Negen- tiende-eeuwers hadden daar meer zicht op. In verband hier mee zullen de volgende vier, chronologisch geordende paragrafen, als ware het een symposium, ingeleid worden door prominente geleerden uit de negentiende eeuw. 1800-1840: De heer P.H. Witkamp was een zeer productief aardrijks kundige en honorair lid van het 'Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap'. Naar aanleiding van een grote, door dit genootschap in 1860 georganiseerde tentoonstelling in Amsterdam van oude en nieuwe onderwijsuitgaven deelt hij ons mede: Dr.ir. L. Brink, eigenaar antiquariaat 'De Wereld aan de Wand www.wereld aandewand.nl "Eene opmerking bij 't beschouwen der [school]wandlcaarten is dat allen eerst sinds weinige jaren zijn ver vaardigd. Geene enkele zoodanige kaart uit vroegere eeuwen was op de Tentoonstelling. Ook zou men er te vergeefs naar zoeken, want zonder ling, in 't vaderland van een van De venter, een Mercator, een Ortelius, een Plancius, een Lucas Waghenaer, een Blaeu, een Varen, een Tasman, een Ni- colaas Visscher werd voorheen in de volksschool niet dan bij uitzondering onderwijs in de Aardrijkskunde gege ven. De eerste kaarten die bij ons be paaldelijk tot dit doel werden uitgege ven, waren eene wereldkaart en eene kaart van Europa, door de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen in 1820 en GEO-INFO 2006-4 Ochtendrood der schoolwandka arten Nederlandse wandkaarten in het negentiende-eeuwse aar drij kskunde-onderwij s Oude afbeeldingen van klaslokalen vormen een rijke bron van informatie over de op Nederlandse scholen gebruikte leermiddelen. Een voorbeeld daarvan is de in fig. 1 weergegeven kopergravure. De schematische teke ning van het aan de muur opgehangen wereldkaartje levert ons vandaag de dag een belangrijke aanwijzing op over het gebruik van wandkaarten in het negentiende-eeuwse onderwijs. In dit artikel zal worden aangetoond dat de negentiende eeuw de periode was waarin de Nederlandse schoolwand- kaart volwassen werd en tot bloei kwam. Niet dan van nabij onderscheiden

Geo-Info | 2006 | | pagina 16