1840-1850: Nog maarten halve eene wandkaart Prof.dr. P.J. Veth, hoogleraar in achter eenvolgens Franelcer, Amsterdam en Leiden, vele jaren lid van het hoofdbe stuur van het Nut, mede-oprichter van het Aardrijkskundig Genootschap, schrijver van standaardwerken, nestor van de koloniale geografie: "Men heeft het op het voetspoor onzer Duit- sche naburen ook bij ons gaan inzien, dat hier kaarten vereischt worden, die, altijd aan den wand der schoolkamer ten toon hangende, van de versta/geplaatste school bank zoo goed kunnen gezien worden, dat bij het geographisch onderwijs de orde niet behoeft te worden verstoord." [Veth, 1852] Prof. Veth wijst hier in een artikel uit 1852 op het in de jaren veertig reeds be reikte, hoge niveau van de Duitse geogra fie- en lcartografiebeoefening. Ook op het gebied van schoolwandlcaarten liep Duitsland voorop. Emil von Sydow, een docent aan een militaire academie en een van de grondleggers van de school- lcartografie in Duitsland, vervaardigde een serie schoolwandlcaarten getiteld 'Wandatlas fiber alle Theile der Erde' (1838-1847). Deze bij Perthes in Gotha uitgegeven wandkaarten zijn om min stens drie redenen beroemd geworden: door een strenge selectie van kaart gegevens en een sterke generalise ring zijn dit de eerste bruikbare, dat wil zeggen voor gebruik op afstand geschikte, schoolwandlcaarten; voor het eerst werden hoogtekleu- ren gebruikt op schoolwandlcaarten (groen laagland, bruin hoogland); voor het reproduceren van deze kaarten paste de firma Perthes voor het eerst de lithografie toe. Von Sydows denkbeelden zouden zich binnen en buiten Duitsland verspreiden. Hieronder zal blijken dat de verspreiding in Nederland echter langzaam verliep. In de periode 1800-1840 waren de in Nederland uitgegeven schoolwand lcaarten op de vingers van één, hooguit twee handen te tellen. In de jaren veer tig veranderde dit beeld echter drastisch. De uit bibliografieën, bio grafische woordenboeken, tijdschrift artikelen en internetdatabase Picarta bijeengesprokkelde gegevens in tabel 1 geven een waarschijnlijk vrij com pleet overzicht van het plotseling ver schenen aanbod aan schoolwandlcaar ten in de periode 1840-1851. Het einde van de langdurige malaise in de boekhandel en het lcaartenbedrijf rond 1840 lean hierbij een rol hebben gespeeld. Oolc lean een deel van de lcaartauteurs kennis gemaakt hebben met de school wandlcaarten van Von Sydow en zich hierdoor hebben laten inspireren. Zeker is dat de oprichting van het 'Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap' (N.O.G.) in 1842 een be langrijke rol heeft gespeeld. Een groot aantal schoolwand lcaarten is naar aanleiding van uitgeschreven prijsvragen van het N.O.G., of van gewestelijke verenigingen of afdelin gen van het genootschap, in de jaren veertig en daarna uit gegeven. In tabel 1 zijn dat de wandkaarten van Puls (beide 1849, [Brink, 2004]) en van Koot en Puls (1848, [Brink, 2004]) en tevens de door de 'Vriesche onderwijzers Vereeniging' (vanaf 1845 een gewestelijke vereniging van het N.O.G.) be kroonde schoolwandlcaart van Pijttersen (1848). Fig. 4. 'Kaart van Zeeland, ten dienste voor school- en huis-onderwijs' van A. Gouka (1843, negen bladen, 105 x 125 cm, steendruk, collectie Zeeuws Archief Middelburg). Het afgebeelde exemplaar is opvouwbaar gemaakt door de negen bladen als achttien handzame segmenten op linnen te plakken. In veel aardrijlcslcunde-leerboekjes werd veel waarde gehecht aan de behandeling van de eigen woonplaats, omgeving en provincie. De Nederlandse provincies zijn daarom goed ver tegenwoordigd onder de wandkaarten in tabel 1. In de ne gentiende eeuw werd een provincielcaart vaak vervaardigd door een onderwijzer of leraar uit die provincie en oolc uitge geven in dezelfde provincie. Een van de eerste meerbladige schoolwandlcaarten in Nederland, de 'Kaart van Zeeland etc.' uit 1843 (fig. 4) is een duidelijk voorbeeld van een dergelijk 'provincialisme'. Abraham Gouka was 41 jaar lang hoofd onderwijzer in Middelburg, "het schoolhouden zat hem in het bloed". Zijn kaart van Zeeland, een steendruk van T.P. Roest in Middelburg, zal door de Middelburgse uitgever E. Hendrilcse vooral geleverd zijn aan Zeeuwse scholen. De na men in de 'genommerde' kaart van Gouka zijn vervangen GEO-INFO 2006-4 £1lbll M i ii «rw J r

Geo-Info | 2006 | | pagina 19